Настала пора порічок. Їх є кілька видів. Але найбільше в Україні поширені червоні та білі. Активно господинями використовуються саме яскраво-червоні, які ще мають назву червоної смородини.
Колись порічки росли біля річок. Тому так і називаються. Зараз вони є невід’ємною частиною будь-якого саду.
Порічки ростуть на кущах. Вони досить невибагливі. Довго не опадають, тому смакувати ними можна практично з кінця червня і аж до початку серпня.
Ці ягідки дуже корисні. Адже в їхньому складі є вітаміни, солі, амінокислоти, калій, залізо. Таким чином, вживання порічок дуже позитивно впливає на серцево-судинну систему і роботу серця.
Але більшість господинь задумуються, щоб такого смачного приготувати з цієї ягідки. Справа в тому, що вона не зовсім традиційна. Її складно використати у торті, пирогах чи для приготування звичайнісінького джему. Для того, щоб зробити з порічки дійсно щось оригінальне і смачне треба трохи вмінь і кілька хороших рецептів.
Найпростіший і один з найсмачніших рецептів – це компот. Він з цієї ягідки особливо смачний і ароматний. До нього можна додати полуницю, чорницю, вишню, лимонну кислоту, багато цукру. Але й без будь-яких добавок такий компот нікого не залишить байдужим.
Мармелад з порічок
Мармелад – це корисні солодощі, і приготувати їх з порічки дуже легко. Потрібно взяти свіжі ягоди, промити, перемолоти. Тоді перетерти через сито. Буде отримано свіжий сік. Для однієї порції необхідно 400 г соку. До цієї кількості рідини варто додати 3 чайні ложки агар-агару. Залишити суміш на 30 хвилин. Після цього до рідини додають 200 грам цукру і підігрівають. Кип’ятити не потрібно. Після того як майбутній мармелад трохи охолоне, потрібно взяти форму і застелити її плівкою. Вилити мармелад. Охолодити. Готову смакоту можна порізати на шматки. Мармелад дуже смачний, його не потрібно обсипати цукром.
Желе з порічок
Для того, щоб приготувати густе варення або желе, потрібно взяти 1 кілограм порічок і 1 кілограм цукру. Ягідки помити і засипати у каструлю. Тоді додати склянку води. Довести суміш до кипіння. Після того майбутнє варення потрібно перетерти. До цієї суміші додають цукор, а тоді проварюють приблизно 30 хвилин. Желе кладуть у простерилізовані банки, закривають.
Варення – дуже густе, по суті це справжнє желе. Його дуже зручно використовувати як начинку для пирогів і рулетів.
Пироги і тарти з порічок
Використовувати порічки як самостійну начинку для пирогів не зовсім традиційно. Але ягоди можуть слугувати чудовим доповненням до яблук, сметани чи інших фруктів. Наприклад, можна приготувати тарт з порічками. Для цього необхідно взяти 100 грам масла та 150 грам борошна, дрібку солі та столову ложку цукру. Необхідно змішати інгредієнти і зробити пісочне тісто. Дати охолодитися в холодильнику 30 хвилин. Викласти на форму (приблизно 23-26 сантиметрів). Тісто повинно бути з бортиками. Поставити в духовку на 10 хвилин.
Для смачної начинки необхідно взяти склянку жирної сметани, 100 грам м’якого сиру, 2 яйця, 2 столові ложки цукру, 2 столові ложки крохмалю, ваніль. Всі інгредієнти добре збити міксером. Коли тісто підпечеться викласти на нього 200 грам помитих свіжих порічок і залити сметанним соусом. Пекти 45 хвилин.
Такий тарт має ідеальний баланс смаку і стане вашим улюбленим домашнім пирогом.
Настоянка з порічок
І, звісно, не можна обійтися без алкогольних рецептів. З порічок можна приготувати чудову настоянку. Для цього необхідно взяти 500 грам свіжих порічок, 1 літру горілки та 1 столову ложку меду.
Для приготування необхідно чисту червону смородину покласти до банки (на 3 літри). Туди ж додати мед і алкоголь. Тоді банку закривають кришкою і ставлять її в темне й прохолодне місце на 14 днів. Після того напій проціджують. Даний алкогольний напій яскравий, має приємний аромат, практично не відчувається спирт. Ця наливка може бути і солодшою, якщо відразу після того як її процідити до неї додати 100 грам цукру.
Порічки – це смачно і соковито. Експериментуйте і готуйте з радістю!