Однією з дуже смачних та корисних ягід є ожина. Дуже часто вона росте в лісі, у гущавині, у сплутаних ожинниках. Проте її можна садити і на городі, в саду, але вона потребує догляду та турботи. Насправді, ожина не настільки популярна ягода для споживачів як інші. Але з кожним роком її популярність зростає. Ягідки дуже багато у болотистих поліських лісах, її не зовсім зручно збирати, вона дуже схожа на малинку. Але на відміну від малини, ожина має темний колір і сизий наліт. В чому ж користь цієї ягоди?
Корисні властивості ожини
Зазвичай, більшість сортів ожини достигають у серпні-вересні. Ягоди допомагають поповнити запаси корисних речовин в організмі. Дієтологи рекомендують їсти не більше 300 грам ожини в день. І при цьому, прийоми ягід варто розділяти. Наприклад, зранку ожину додати до каші, в обід – до смузі, а ввечері – їсти з йогуртом. Адже ожина багата на вітаміни, в ній є харчові волокна, антиоксиданти, мінеральні речовини, органічні кислоти. Навіть цілковито здоровій людині вживання ожини буде корисним, адже наповнить організм вітамінами, зміцнить імунітет.
У ягоді є антоціани, саме через них ожина має темний колір. Крім того, вітаміни К, С, Е роблять цю ягоду «вітамінною бомбою». Наприклад, якщо з’їсти склянку сирої ожини, то можна забезпечити свій організм добовою потребою у вітаміні С. До того ж, у цій ягоді є мікроелементи, що зменшують кількість ракових клітин в організмі. А вітамін К допоможе кісткам бути міцними і сильними.
Ожина дуже корисна для людей старшого віку, адже добре впливає на роботу мозку. Крім того, ягода має протимікробну, протизапальну дію, тому вона є важливою для ясен, а також для зубів і ротової порожнини. У цій ягоді є нікотинова кислота, а вона корисна для роботи серця.
До того ж, ожина має велику кількість харчових волокон. Наприклад, у одній склянці сирої ожини є 8 грам таких волокон. Вони допомагають покращувати травлення, знижують холестерин, контролюють рівень цукру у крові, сприяють зниженню ваги, адже надають відчуття ситості.
Ожина може бути справжнім антистресом. Адже вона допомагає при нервовій напрузі, покращує сон, знімає тривожність. Часто ці ягоди вживають жінки під час менструацій, адже ожина полегшує симптоми при місячних, зменшує кількість виділень. Також вона корисна при клімаксі. А ще жінки використовують ягоди ожини як маску для обличчя, адже після неї шкіра стає сяюча та пружна.
Найбільше корисних речовин міститься саме у свіжій ожині. Але її можна заморожувати, і при цьому вона зберігає всі корисні властивості.
Ожина не є дешевою ягодою. В середньому кілограм ожини коштує від 150 до 190 гривень.
Кому протипоказана ожина?
Ожина є досить сильним алергеном, тому її слід з обережністю вживати тим людям, які мають прояви алергії. Особливо це стосується дітей. Алергія може проявитися у висипаннях, нудоті, блюванні. Крім того, якщо з’їсти дуже багато ягід, то може розпочатися діарея.
Ці ягоди не можна їсти тим, хто має проблеми зі шлунком. А також їх краще не вживати на голодний шлунок. Їсти потрібно лише ті ягоди, які були зібрані у лісі зі сприятливою екологічною обстановкою, не біля доріг. Інакше можна отруїтися.
Що можна приготувати з ожини?
Ожина – це дуже смачна ягода, але у сирому вигляді її вживають не дуже часто. Зазвичай, з неї щось готують. Наприклад, Леся Українка дуже любила ожинове морозиво. Для гарного настрою і хорошого травлення можна приготувати смузі з ожини і чорниці. Для цього потрібно взяти 50 грам кип’яченого молока та йогурту, 1 банан, по 100 грам ожини та чорниці та 1 чайну ложку меду. Всі інгредієнти збити і перелити до склянки.
Крім того, можна приготувати салат з ожиновим соусом. Для нього варто взяти запечений буряк і порізати шматочками, додати бринзу, порізану цибулю, шпинат, житні грінки. Заправити все соусом з ожини. Для нього варто змішати 70 грам ожини з олією, винним оцтом, гірчицею, сіллю та перцем. Салат готують відразу перед подачею.
А для любителів вишуканих десертів можна приготувати парфе. Для нього збивають жирні вершки та вершковий сир, додають цукрову пудру. У креманку кладуть кульку з сиру, тоді насипають шоколадну стружку і додають ягоди ожини. Процедуру повторюють, поки не заповниться ємність. Креманку ставлять у холодильник на кілька годин, прикрашають м’ятою.
Їжте ожину, поки триває сезон, адже це смачно і дуже корисно!