Лохина – це ягода, яка стала популярною в Україні не так вже і давно. Вона дуже схожа на чорницю і багато людей до цього часу їх плутають. Основними відмінностями між цими ягодами є те, що чорниця практично не може рости біля дому, на городі чи в саду, а лохина, за правильного догляду, може. Чорниця менша за розміром і при розрізі має фіолетову м’якоть. А лохина має доволі великі ягоди, якщо її розрізати, то серединка буде зеленою.
Активний сезон лохини розпочинається у кінці липня. Більш ранні сорти можуть дозрівати вже на початку другого літнього місяця.
У чому користь лохини?
Це надзвичайно смачна та корисна ягідка. У ній дуже багато вітамінів. Це вітамін С і К, а також В1, В2, РР. Вони необхідні для того, щоб укріплювати імунітет, правильно засвоювати кальцій. Для того, щоб поповнити добову потребу у вітаміні С, достатньо з’їсти 100-150 грам лохини. Це приблизно жменя соковитих ягід.
Крім того, у лохині багато флавонідів. А вони дуже добре впливають на роботу серцево-судинної системи. Наприклад, запобігають утворенню бляшок та попереджують атеросклероз, а ще розширюють кровоносні судини.
Лохина також корисна при гастритах. Для цього з неї потрібно зробити в’яжучий відвар. А якщо приготувати відвар з її листя, то можна пришвидшити процес лікування при проблемах з нирками, сечовим міхуром, анемії.
Лохину також застосовують при дискенезії жовчовивідних шляхів, тромбозах.
Крім того, у лохині є дубильні речовини, пектини, антоціани. Ці речовини нормалізують роботу шлунково-кишкового тракту, підвищують імунітет, запобігають утворенню ракових пухлин.
Як зберігати лохину?
Достигла лохина має солодкий смак з незначною приємною кислинкою. Ягідки покриті восковим нальотом. Якщо у вас є своя плантація лохини або росте кілька кущиків, то подумайте для чого вам потрібні ягоди. Якщо хочете з’їсти їх відразу, то збирайте їх тоді, коли вони будуть дуже спілими. А якщо будете їх транспортувати, то можете зірвати ще недоспілі ягідки, і вони в процесі перевезення достигнуть самі. При митті лохини змивається наліт і ягідка стає дуже крихкою. Її потрібно відразу ж з’їсти.
Якщо ви вдома посадили лохину, то збирайте її дуже рано або аж після заходу сонця. Довго лохину на кущах не тримайте – вона почне гнити.
Звісно, більшість людей лише починає висаджувати кущі лохини в саду. Вони потребують особливого догляду і значного поливу. Тому споживачі зазвичай купують ягідки. Продаються вони або у спеціальних закритих контейнерах або у відкритій пластиковій тарі. При кімнатній температурі ягідка збережеться до 4-х днів. А в холодильнику вона може пролежати приблизно тиждень.
Після того як ви купили лохину і захочете її помити, використайте друшляк. Ягоди дуже ніжні. Їх треба мити в цій посудині під слабким струменем проточної води. Лохину не можна замочувати.
Ягідки лохини використовують кондитери. Дуже часто лохину додають у кашу, їдять свіжою, з неї можуть робити різноманітні десерти. На зиму ягоду заморожують або сушать. Найкраще, що можна з нею зробити – це висушити. Так ягода збереже всі корисні властивості. Потрібно лише регулярно провітрювати і перевіряти ємкості з продукцією.
Лохина та її ціна у 2023 році
Насправді, лохина – одна з найдорожчих ягід. Кілька років тому її ціна взагалі була захмарною. Але зараз вартість ягідки знизилась, адже багато фермерів почали садити лохину замість малини чи полуниці. На початку липня кілограм ягоди коштував від 230 до 280 гривень на ринку. У супермаркетах лохину можна знайти круглий рік, але її вартість там доволі висока. І часто у магазинах продається не місцева, а імпортна лохина.
На українських ринках господарює лохина з місцевих господарств. Уже в середині липня кілограм цієї смачної ягоди вартує приблизно 150 гривень. На ринку можна знайти лохину з різних фермерських чи підсобних господарств і поторгуватися, оптовим покупцям є знижки.
Наприклад, у Луцьку лохину можна придбати за 140 гривень за кілограм, а оптова ціна – 130 гривень.
Експерти прогнозують, що ціна на лохину в пік її сезону буде приблизно 100 гривень. Тому кожен зможе дозволити собі поласувати цією смачною і корисною ягідкою.
Більше інформації про ягоди, фрукти та овочі дивіться у розділі кулінарія на нашому порталі.