Влітку увагу привертає велика рослина, що схожа на величезний кріп і яка може рости на полях, лугах, біля лісу, річки, на узбіччі. Це – борщівник. Проте, це дуже небезпечна річ, адже знайомство з нею може викликати опіки, отруєння і навіть смерть.
Що таке борщівник?
В Україні росте борщівник Сосновського. Це реліктова рослина, яка дуже добре пристосувалася до життя. Вона родом з Кавказу і Україна не є її рідною країною. Назва рослини походить від того, що в давнину молоді листочки борщівника використовували для приготування борщу, салатів. Зараз в їжу він не вживається, тому що є багато видів отруйних борщівників, які схожі з їстівним.
Вперше борщівник Сосновського описала біолог Іда Манденова. Сталося це в 1944 році. Вона дала йому назву на честь російського вченого Сосновського.
У рослині є певні фотоактивні сполуки, що негативно впливають на шкіру людини. Зазвичай вони спричиняють опік. Але небезпечним є і пилок борщівника. Якщо вдихнути його надто багато, то можна отруїтися. Наприклад, почне боліти голова, з’явиться нудота, блювання, підвищиться температура тіла. Крім того, пилок може викликати набряк гортані.
Якщо набряк гортані станеться у дітей, вразливих верств населення, то це може навіть спричинити смерть. Так само як і опіки: вони можуть бути дуже сильними і це спричинить летальний кінець.
Борщівник може виростати до 6 метрів у висоту. В середньому має 3-5 метрів. Зазвичай діаметр стебла – 10 сантиметрів. Дуже швидко виростає знов навіть після того, як його скосили. Рослина може квітнути і в тій ситуації, коли її було зрізано, адже розвиватися може й біля самої землі. Коли борщівник цвіте, його насіння розвіюється приблизно на 6 метрів. Але вітер і хуртовини здатні розносити його доволі далеко.
Росте кілька років. Найбільше любить «жити» біля водойм, ставків, на занедбаних полях і пасовищах. Дана рослина є чудовим медоносом, але вона витісняє інші корисні трави.
Як рослина потрапила в Україну?
Після Другої світової війни сільське господарство було знищене. Потрібно було його відновити. Тому вчений П. Вавілов переконав керівництво вищих інстанцій, що саме борщівник може стати джерелом дешевого силосу для тварин. Він захистив кандидатську дисертацію і зумів переконати інших у своїй правоті. Борщівник Сосновського і справді добре прижився у республіці Комі і там слугував базою для силосу. Але на тій території він був хорошою альтернативою. Для інших регіонів став проблемою.
Адже корови не дуже хотіли їсти силос з борщівника, ніякої особливої поживності в ньому не було. Молоко, яке давали тварини після того, як поїдять борщівнику, було гіркувате. Його уже не можна було використовувати для їжі і навіть годування тварин. Тому було вирішено припинити вирощування борщівника. Хоча його активно використовували і за часів Сталіна, і за правління Хрущова.
Борщівник Сосновського перестав вирощуватись, але тепер його розповсюдження не контролювалося і він займав певні площі. Борщівник розростався неконтрольовано. З ним почали боротися, але не в масштабах держави, а лише локально.
Зараз немає програм у державі, які б контролювали знищення борщівника. Цим повинні займатися власники землі, на якій він росте. Потрібно не просто косити борщівник, а й використовувати препарати, які б повністю його знищили.
Дуже часто здійснюються карантинні заходи, які передбачають перешкоджанню проникнення борщівника на природоохоронні землі.
Заходи безпеки та перша допомога
Борщівник може принести людині чимало неприємностей. Адже у ньому містяться фукумарини – вони можуть викликати рак. А ще найпоширенішою проблемою є опіки, які може принести борщівник. Деякі люди не знають, що ця велика рослина, яка дуже схожа на велетенський кріп, може бути отруйною. Тому фотографуються біля нього, ходять чи випасають худобу. Борщівник Сосновського може «подарувати» страшні хімічні опіки. Деякі люди потрапляють до лікарні, діти можуть переносити такі ситуації дуже тяжко.
Якщо сік борщівник потрапив на шкіру, треба негайно витерти його тканиною і накрити одягом. Варто місце опіку змазати спеціальною маззю. А найкраще – відразу звернутися до лікаря, бо опіки можуть бути дуже сильними і не заживатимуть досить довго.
Варто боротися з борщівником на своїй ділянці, уникати його і робити все можливе, щоб він не поширювався на великі території.