Багато людей люблять Єгипет за море, хороший відпочинок, недорогі готелі і смачну їжу. Але більшість туристичних місць орієнтуються на немісцевих і пропонують страви, які сподобаються практично кожному. Та насправді ж, єгипетська кухня – набагато цікавіша і неймовірніша, ніж нам здавалося. Вона має давню історію і може вразити своїми особливостями.
Єгипетська кухня: Особливості
Єгипетська кухня особлива, адже вона містить часточки страв Близького Сходу, Середземномор’я, а також їжу, яка характерна тільки цій місцевості. Наприклад:
- Тут дуже популярні бобові. Вони поживні, в них багато білку і при цьому бобові дешевші за м’ясо. Найпопулярніші страви приготовані з квасолі, нуту, гороху, сочевиці.
- Оригінальні м’ясні страви тут готують з кролятини, козлятини, баранини, птиці, інколи використовують яловичину. Ніколи не готують свинину.
- В Єгипті багато страв готують з риби і морепродуктів.
- В країні часто використовують овочі. Їх їдять свіжими, тушкованими, роблять салати і супи. Найпопулярнішими є баклажани.
- Тут дуже мало каш. Місцеві їдять в основному рис, булгур, кускус. Інші каші практично не зустрічаються.
- Дуже велика кількість прянощів. Тут використовують доволі традиційні для сходу спеції: перець, гвоздику, мускатний горіх, коріандр, корицю, ваніль. Але є і особливі. Наприклад, мастика – це частки смоли золотистого кольору, які використовують для м’яса. Це надає йому аромату дичини. А також є пряність махлеб – молоті ядра дикої вишні.
Національні страви Єгипту
Багато національних страв Єгипту досить відомі. Наприклад, халва чи хумус. Вони давно вийшли за межі цієї жаркої держави і оселилися на полицях супермаркетів. Але насправді тут чимало цікавих і оригінальних продуктів, які точно можуть здивувати.
Закуски
У Єгипті дуже багато смачних закусок. Ними можна наїстися ще до тієї пори, поки подадуть основну страву. Саме з закусок і починається основна трапеза. Наприклад, фул медамес. Це – бобове пюре, яке приправляють часником, лимонним соком і оливковою олією. Цю закуску намазують на хліб або їдять з вареними яйцями чи омлетом.
Гібна Доміаті – це м’який сир із буйволового молока. Його продають як консерву. Це лише додає йому смаку. Часто туристи привозять його з собою додому.
Дукка- це суміш подрібнених горіхів і пряних трав, солі. Її використовують і як паніровку для м’яса і риби. Але найкраще їсти дукку так: шматочок хліба вмочати у оливкову олію і тоді в дукку. Для цього потрібен м’який єгипетський хліб «семет».
Баба гануш – страва із запечених баклажанів. В пюре із баклажанів додають оливкову олію, кунжутну пасту. Кунжутну пасту часто подають як самостійну страву.
Супи
Рідкі перші страви зазвичай варять на м’ясному чи овочевому бульйонах, додають овочі, бобові і яйця. До супів додають багато припав, деякі досить незвичні, наприклад, кардамон.
Популярними є:
- шорба худар бі ль мавасір – суп із овочів на м’ясному бульйоні.
- шорба фуль набет- суп, який готують із пророщених бобів і заправляють лимонним соком.
- шорба адс асфар – суп-пюре із чечевиці.
- сахіна бі ль бейд уа ель руз – це суп із рису і яйця.
- лісан асфур – суп, який готують на курячому бульйоні і додають локшину.
Основні страви
В Єгипті досить багато смачних основних страв.
Кушарі – це страва із пасти, рису, нута і чечевиці. Вона з’явилася у єгиптян приблизно 100 років тому. Вважається, що її придумали англійці під час англо-єгипетської війни. Після того як ви поїсте цю страву, то довгий час точно не будете голодними.
Мулукія – це ситна страва з яловичиною, козлятиною, курятиною і рибою. А ще до неї додають листя джгута. До страви подають рис і єгипетський хліб.
Фалафель – це котлетки із нуту, які обсмажують в олії. В фарш додають спеції, тому часто ця страва гостра. Фалафель подають з кунжутним соусом, свіжими овочами і загорненим у лаваш.
Фатир – це тонкі пироги, які мають солодку або гостру начинку. Тісто – слоєне, а начинка – з сиру, фаршу, цибулі або джему, родзинок, кисломолочного сиру.
У Єгипті дуже багато страв із м’яса. Але при цьому їдять його нечасто, це більш святкові страви. Щодня можуть єгиптяни їсти лише котлети кофта. Їх роблять із суміші яловичого і баранячого фаршу.
Тарб – це котлети із баранячого чи яловичого фаршу, які загортаються у внутрішній смалець і обсмажуються на вугіллі. А ще під такою назвою подається фарширований баранячий шлунок.
Дема бі ль ляхма – це тушкована яловичина у томатному соусі. А ще тут шпигують баранину і запікають у духовці. Курку готують в соусі із йогурту або м’якого сиру.
Батт мехамар – це смажена гуска, до неї додають мастику і кардамон, тому птиця має аромат дичини.
Уарак айнак – це долма, її роблять із м’яса, рису і загортають у листя винограду.
Страви з риби
В Єгипті їдять досить багато риби, адже тут є море, яке багате на морепродукти. Рибу ловлять в Червоному, Середземному морі, на озері Насер, на річці Ніл.
Рибу і креветки найчастіше смажать у фритюрі і на вугіллі, рідше запікають.
Руз бі фваке ель бахр – це рис з морепродуктами, який готується особливим способом. В складі: рибне філе, кальмари, креветки, грецькі горіхи і арахіс.
Десерти
Якщо ви любите солодощі, то вам обов’язково потрібно поїхати в Єгипет.
Халва – тут її роблять з кунжуту, додають подрібнені фісташки, кедрові горішки, мигдаль. Вона добре зберігається навіть під час спеки. В основному халву в Єгипті не їдять як самостійну страву. З неї роблять іншу страву – салакан. Для цього халву змішують зі збитими вершками і медом.
Кунафа – це страва, яка нагадує запіканку із дуже тонкої локшини. Але це не локшина, а дуже тонке висушене тісто. Начинку роблять із горіхів і збитих вершків.
Басбуса – це пиріг із манної крупи, який прикрашають горіхами.
Ка’акат – м’який бублик, який посипаний кунжутом. У нього додають особливу спецію, тому бублик здається солодким, але він без цукру.
Умм-Алі – це десерт із слоєного тіста з начинкою із кокосу, мигдалю і родзинок. Продукти складають у форму, заливають гарячим молоком і запікають. Ця страва схожа на тирамісу.
Хегазея – це пиріг з начинкою із манки і горіхів. Пахне корицею, але несолодкий, тому його часто подають з медом.
Напої
Найкраще в Єгипті пити воду, адже тут дуже жарко. Але варто пити лише воду із пляшки. З незвичного – асир асаб – це тростинний сік. Він має зелений колір і є дуже солодким. Його випивають відразу після приготування і інколи змішують з іншими фруктовими соками.
В Єгипті краще не пити напої із льодом. Адже його можуть зробити із водопровідної води, а це небезпечно.
Каркаде – чай із квітів гібіскуса. Він добре втамовує спрагу. Пити його варто охолодженим.
Шайб і ль нана – це чай з м’ятою. Свіжу м’яту кладуть в уже заварений ай.
Тут також п’ють бедуїнський чай з лимонником, каву з кардамоном.
Єгипетська кухня– смачна і незвична. Більшість страв дійсно порадують своїм смаком, але перед тим як їх замовити у кафе, потрібно уточнити те, з чого вони зроблені. Адже вони можуть бути досить гострими.
Більше про кулінарію читайте на нашому порталі.