В середу, 23 серпня стало відомо, що літак, який належав засновнику ПВК “Вагнер” Євгену Пригожину, розбився під російським містом Тверь. Розглядаємо дану подію в деталях:
Що сталося с літаком Пригожина?
Літак засновника ПВК “Вагнер” Євгена Пригожина Embraer Legacy 600 з бортовим номером RA-02795, летів із Москви до Санкт-Петербурга. Близько 18:11 за московським часом у він зник з радарів у Бологівському районі Тверської області. І вже через 30 хвилин в мережі почали з’являтися перші повідомлення про можливу катастрофу бізнес-джета.
Зазначалося, що літак впав біля села Куженкіно і “згорів повністю”. За даними Telegram-каналу “ВЧК-ОГПУ”, катастрофу супроводжували два вибухи в небі: “Було два вибухи. Крило і стабілізатор впали на станції Куженкіно, а фюзеляж і крило впали на село Куженкіно за два кілометри від колишньої ферми. Цивільні не постраждали, у будинки не влучило“.
Онлайн-видання “Верстка” зазначає, що село Куженкіно розташовано недалеко від міста Бологоє і озера Валдай, де розташовано резиденцію президента рф володимира путіна. В радіусі близько 50 кілометрів від місця падіння літака розміщено системи ППО 42-го зенітного ракетного полку. Також поруч розташовано військову авіабазу “Хотилово”. Ця територія входить до складу Західного військового округу.
Хто був на борту літака Пригожина в момент падіння?
Після аварії літака Пригожина російська влада повідомила про загибель 10 осіб. Пізніше Росавіація оприлюднила список пасажирів джета (сім осіб) і членів його екіпажу (три особи). Крім інших, у цьому списку значаться сам Євген Пригожин і співзасновник ПВК “Вагнер” Дмитро Уткін.
“Як відомство так швидко отримало доступ до списків пасажирів приватного джета, – незрозуміло“, – такий коментар залишили представники онлайн-видання “Важные истории” після того, як було оприлюднено повний список загиблих.
Версії причин катастрофи літака Пригожина
Слідство розглядає “всі версії катастрофи літака Пригожина, зокрема помилку пілота, технічні несправності і зовнішній вплив“. Слідчий комітет рф порушив кримінальну справу за статтею про порушення правил безпеки руху та експлуатації повітряного транспорту за фактом аварії літака у Тверській області.
Тим часом Telegram-канал Grey Zone, який вважають близьким до кіл ПВК, практично одразу оприлюднив повідомлення, що літак Євгена Пригожина “був збитий вогнем із ППО підвідомчої МО РФ у Бологівському районі Тверської області“.
“Місцеві жителі перед падінням літака чули два розриви, характерних для ППО, і це підтверджують інверсійні сліди в небі на одному з відео, а також слова безпосередніх очевидців“, – стверджували автори.
Зі свого боку Telegram-канал “ВЧК-ОГПУ” стверджує з посиланням на джерело, що літак Пригожина “було збито двома ракетами С-300“, цей зенітний комплекс розташовано неподалік від місця аварії. “23 червня заколот. 24 серпня кінець. У Кремлі люблять цифри“, – ідеться в пості.
Версію про помилковий пуск зенітної ракети може бути обрано як основну, пише і пов’язаний із міноборони Росії Telegram-канал “Рыбарь”.
Однак військовий експерт Юрій Федоров, з яким поспілкувалося видання “Агентство”, версію про те, що джет був збитий ракетою ППО, спростовує. “Якби він був збитий ракетою ППО, то на відео видно було б димний слід, я поки що не бачив сліду. Якщо очевидці не бачили ракету, що злітала, і слід від неї, то версія з ППО під питанням. Якщо він так падає, то міг бути вибух на борту або те, що можна назвати терактом“, – пояснив він.
Telegram-канал Mash також висуває версію, що на борту міг статися “теракт”. Версію про “теракт” України до Дня незалежності висуває і близький до Кремля політолог Сергій Марков. Водночас Telegram-канал “ВЧК-ОГПУ” пише з посиланням на джерело, що “тема з бомбою на борту літака Пригожина розкручується дедалі активніше”: “Нібито з’явилися свідчення, що в останній момент на борт завантажили якийсь подарунок у вигляді ящика дорогого вина. І тепер відпрацьовують версію, що в цьому ящику і могла бути бомба. Сам літак (до завантаження ящика) уважно оглядали, зокрема із собаками“.
Чи загинув Пригожин?
Онлайн-видання “Настоящее время” нагадує про два випадки, коли ЗМІ повідомляли про загибель власника ПВК “Вагнер”. У 2019 році писали, що Пригожин загинув в авіакатастрофі в Конго, а у 2022-му – що його вбили в Попасній у Луганській області.
Версію інсценування смерті Пригожина не відкинули й близькі до Кремля співрозмовники “Медузи”. “Для того, щоб сховатися назавжди, взявши один із численних запасних паспортів, згорілий літак – теж гарний привід. Ворон кісток не збере, кінці в попіл, слід прохолов“, – наводить думку політологині Катерини Шульман онлайн-видання The Bell.
Тим часом російське державне інформагентство “РИА Новости” звернуло увагу, що 23 серпня – у день катастрофи літака Євгена Пригожина – президент рф володимир путін перебував на заході на честь 80-річчя перемоги в курській битві. “Путін з оркестром“, – свідчить підпис до посту.
То ж чи справді на борту був Євген Пригожин та чи загинув він – наразі лишається питанням. Хто причетний до падіння літака та що буде далі з ПВК “Вагнер” без лідера – чекаємо в результатах слідства.