Професійна заміна відповідного фільтруючого елемента, який забезпечує безперервне очищення повітря для оптимальної потужності двигуна, виконується практично на будь-якій станції технічного обслуговування незалежно ні від її категорії сервісу, ні від місця розташування. Адже такі сервіси є практично на кожному кроці. Будь це СТО Харків чи СТО Вінниця – у кожному місті надаються послуги з обслуговування автомобілів. Але замінити повітряний фільтр можна і власноруч. Як це зробити та що для цього потрібно – розглянемо у сьогоднішній статті.
Повітряний фільтр: що потрібно знати про його функціонал?
Конструкція елемента, що забезпечує ефективну фільтрацію повітря, включає пористий, складений у вигляді картриджа папір, гумовий обідок. Встановлюю фільтр у підкапотному просторі машини – для цього в ній передбачено спеціальний короб, металевий або пластиковий.
Паперовий матеріал, що використовується для виготовлення такого розхідника, характеризується особливою пористою структурою та інтенсивними поглинаючими властивостями. Його поверхня здатна затримувати дрібний бруд та частинки пилу.
Раніше випускали фільтри інерційного типу. Після забруднення їх не змінювали, а просто мили, чистили та знову встановлювали на місце. Сучасний сухий фільтр є виключно одноразовим витратним матеріалом, який у міру забруднення потребує заміни. Жодній чистці він не підлягає.
Функції повітряного фільтра
Ця деталь, яку вчасно замінили, виконує ряд важливих для повноцінної роботи мотора завдань:
- попереджає підвищену витрату палива;
- сприяє нормальній потужності двигуна внутрішнього згоряння;
- не допускає перегрівання двигуна;
- контролює токсичність вихлопів;
- продовжує термін експлуатації паливної системи та двигуна, запобігає їх швидкому зносу.
Періодичність заміни повітряного фільтра залежить від кілометражу, який проїжджає машина. Фахівці рекомендують міняти повітряний фільтр через кожних 20-30 тисяч кілометрів її пробігу.
Як замінити повітряний фільтр: алгоритм процесу
Встановлюється новий фільтруючий елемент відповідної специфіки у певній послідовності.
- Відкривають капот. Надійно підпирають його важелем.
- Відкривають корпус фільтра. Для цього доцільно використовувати викрутку, але можна обійтися без інструмента.
- Знімають із корпусу кришку. Всі гвинтові та інші сполуки розкручують, кліпси-засувки відстібають.
- Послабивши хомут повітроводу, витягують старий фільтр.
- Вставляють новий розхідник, орієнтуюсь на напрямні стрілки. Гумовий обідок пристрою повинен бути вгорі.
- Встановлюють на місце кришку короба фільтруючого елемента, вкручують гвинти.
- Приєднують повітропровід. Ця опція виконується у зворотній послідовності. Слід звернути увагу на максимальну міцність та надійність установки повітроводу.
- Капот закривають.
- Контролюють правильність виконаних дій. Для цього необхідно проїхати на авто невелику відстань, після чого візуально перевірити стан фільтра.
Якщо на обідку з’явилися забруднення, це сигнал про те, що цей елемент встановлений неправильно – можливо нерівно. Відповідний дефект слід усунути.
Додаткові важливі моменти
Вибирати слід той повітряний фільтр, який підходить для конкретної марки та моделі авто.
Перед початком роботи з його заміни необхідно вимкнути акумулятор – це правило безпеки. Слід також врахувати, що двигун, агрегати і вузли можуть бути гарячими.
Як інструментарій необхідний гайковий ключ відповідного розміру. Можуть також знадобитися викрутки – хрестоподібна та плоска.
Розташування деталі краще уточнити у технічній документації на автомобіль. Після вилучення старого розхідника сміття, що знаходиться в корпусі, слід видалити. Якщо новий фільтр продається в захисному папері або плівці, а так буває найчастіше, перед встановленням знімають таку оболонку.
Якщо деталь кріпиться не за допомогою клямок, а за допомогою гвинтів або гайок, затягування цих кріплень повинно проводитися рівномірно.
Більшість автомобілістів одночасно із заміною фільтра змінюють і олію – професіонали вважають таке рішення доцільним.
Використовувати двигун без установки даного фільтруючого елемента в автомобілі категорично заборонено. Для деяких спортивних машин передбачені спеціальні фільтри із нульовим опором. Для виробництва використовується не папір, а багатошаровий текстильний матеріал, просочений особливими складами. Такі деталі, що відрізняються покращеною пропускною здатністю, на відміну від стандартних, підлягають повторному використанню. Після забруднення їх очищають спеціальними миючими засобами.