Ідея про те, що у квартирі не повинно бути нічого зайвого та непотрібного, все більше популяризується. Та й її прихильників відповідно стає дедалі більше. Тим більше, за це борються безліч бізнес-тренерів, езотериків, психологів та інших фахівців усіх рангів та мастей. Отже, охоплення публіки дуже широке. У будь-якому випадку, всі вони радять як позбутися зайвих речей, якими ми не користуємося або які не мають ніякого сенсу і не несуть користі. А якщо їх викинути, то тим самим ми не лише звільнимо простір, а й очистимо «ауру» приміщення.
Однак, давайте не забувати про те, що одна монета має 2 сторони, і сказати, що одна з них зайва, в принципі неможливо. Тому не варто сприймати все так однозначно, радикально, або тим більше фанатично. У всьому світі є свій сенс. У тому числі й у «мотлоху». Хоча деякі речі насправді складно назвати таким ім’ям. Тому, щоб бути об’єктивними, погляньмо на ідею «очищення квартири» з іншого ракурсу та обдумаємо чи варто позбавитися тих, чи інших зайвих речей. Можливо, до цього потрібно ставитися дещо зваженіше і завбачливіше.
Як позбутися “мотлоху” правильно: практичні та дієві поради
-
Є те, що викидати було б необдумано та необачно
Одна з найзатятіших прихильниць чистоти та порядку в будинку японка Марі Кондо, дійшла до того, що настійно рекомендує час від часу викидати навіть документи. Нібито, ці «папірці» займають зайве місце, і як будь-який «мотлох» псують ауру приміщення. Хоча від них немає жодної користі. Можливо, в Японії, країні, яка є лідером у світі цифрових технологій, паперові документи не мають такого принципового значення. Але навіть якщо так, давайте враховувати те, що Японія, це не весь світ, і в інших країнах правила документообігу можуть бути зовсім інші.
Наприклад, у нашій країні, навіть незважаючи на введення та популяризацію державних електронних систем реєстру громадян, у деяких інстанціях, для вирішення того чи іншого питання, потрібно надавати фізичні документи. І можливо навіть ті, які припадають пилом вже понад 20 років. Або ж, у банківській системі стався збій, і треба якось довести, що ви справді здійснювали той чи інший платіж. Наприклад, оплату за електроенергію, штрафи за порушення ПДР, оплату за кредитом тощо. Тому квитанції та чеки потрібно не тільки завжди брати, а й зберігати. Такою є реальність.
Ну а якщо вам потрібний доказ всього сказаного, то поспілкуйтеся на дозвіллі з людьми пенсійного віку. Чимало з яких, щоб одержати приміром, той чи інший посібник, повинні мати в собі документи, яким 30-40 років, або навіть більше. Інакше можна місяцями оббивати пороги архівів. Або «папірець», або без пенсії. Тому краще зберігати у себе одну-дві папки з документами, які практично не займають місця, ніж підвищувати ймовірність того, що без них можна ускладнити собі життя.
-
Якщо ви не користувалися чимось цього року, то це зовсім не означає, що воно не стане вам у нагоді наступного разу
У поборників порядку є один з головних і єдиних постулатів. «Якщо ти не користувався чимось протягом року», то значить воно тобі не потрібно» На смітник! Ну а екстрасенси та езотерики взагалі називають такі речі зіпсованими. Серйозно? А тепер уявіть, що у вас, наприклад, є дорогі лижні черевики, а також, інше відповідне екіпірування. Але минулої зими вам не вдалося поїхати в гори. Тепла зима, захворіли, було багато роботи і т.д. Та яка різниця! Адже це не означає, що наступної зими через це ви відмовите собі в задоволенні покататися на лижах. І це розумно позбавлятися хороших речей для того, щоб потім знову купувати нові? Ідея позбавлятися непотрібних речей сама по собі хороша, але завжди потрібно думати, перш ніж щось зробити.
-
Те, що довго не використовувалося, іноді може терміново знадобитися
У прихильників порядку є ще один дуже популярний аргумент, «якщо не користуєшся, викинь, а якщо знадобиться, купити завжди встигнеш». Так, на превелике щастя сьогодні можна купити все завгодно. Але що, якщо це раптом знадобиться не просто терміново, а зараз? Допустимо, у вас є відмінний, дорогий набір гайкових ключів, який вам подарували 10 років тому, і він досі лежить без діла. А ви його передарували комусь або просто викинули через непотрібність. І раптом, одного чудового моменту у вас зриває гайку на крані, і вода хльосне фонтаном. Що робити? Крутити пальцями? Навряд чи. А були б ключі під рукою, все наважилося б за 5 хв. Так, ви можете замовити такий набір на OLX і почекати кілька днів, поки його доставлять. Але який у цьому сенс?
-
Старі речі можуть стати чудовою інвестицією у майбутнє
Напевно, у кожного з нас хоч раз була така ситуація, коли переглядаючи дошки оголошень, або проходячи повз антикварні лави, ми думали про себе «Оце так! У моєї бабусі в серванті стояла така сама статуетка! Що що? Скільки це коштує?”. І були шоковані тим, що якась дрібничка, до якої нікому не було справи, і яку давно викинули коштує стільки ж, як і наша зарплата. Але найголовніше, вона комусь потрібна.
У той же час ми звичайно ж не повинні як гоголівський Плюшкін зберігати все, що потрібно і не потрібно. Або тим більше, тягнути в будинок все барахло, яке потрапило під руку. Замість це потрібно, переглянути все наявне у нас скарб, і оцінити, наскільки та чи інша річ може бути цінною. Ну а потім, зробити ще один відсів, подивитися в інтернет або поцікавитися у скупників, скільки коштують такі ж речі, або аналогічні.
-
Не матеріальними цінностями єдині
Раціональність раціональністю і порядок порядком, але існують речі й іншого порядку. Адже з деякими предметами ми пов’язані емоційно. І вони дарують нам приємні відчуття та радісні емоції, коли ми їх бачимо. Так, можливо, від них немає ніякої практичної користі, але це не найголовніше.
Наприклад, колись бабуся подарувала вам кришталеву вазу, яка як на вигляд не дуже, так і виглядає набагато старших років. Але вона була їй дуже дорога. Ви прийняли подарунок тільки тому, що не хотіли образити дорогу людину. А прийшовши додому, поставили цю вазу в дальній кут і забули про неї. Оскільки вона, точно не вписується в інтер’єр вашої квартири в мінімалістичному стилі модерн. Але через якийсь час ви випадково її знаходите. І тут же на вас валитися хвиля приємних спогадів, а також подій пов’язаних з цією людиною. Ну скажіть, хіба можна назвати таку річ мотлохом і викинути її? Звичайно ж ні. Замість цього, тепер ви ставите її на чільне місце. Щоб кожного разу, коли на неї падає погляд, у вас підіймався настрій. І такі речі є, мабуть, у кожного з нас.
Розхламлення, екологія, економія – в чому каверза?
Подивіться на розхламлення з іншого ракурсу. Наприклад, з економічного погляду. Наприклад, вам пропонують позбутися зайвих речей – викинути стару річ. А якщо вона у вас є, то ви купили її тому, що в ній була необхідність. Але якщо немає старого, значить потрібно купити нове. Яке, вже буде коштувати набагато дорожче. Багато компаній-виробників, а можливо, і їх цілий конгломерат саме так і роблять. Провокують людей позбавлятися старого, для того, щоб створити попит на свої вироби. Але не міркуватимемо про «світову змову», а подумаємо про себе. Чи справді нам ця річ не потрібна, чи все ж таки знадобиться? Наприклад, не новий, але в той же час у відмінному стані светр, може стати в нагоді для виїзду на природу або на дачу. Тим більше, він чудово виглядає, просто ви перестали його носити, тому що купили новий.
Щодо екології. Якщо ви купили нову річ, то, швидше за все, викинули стару. І чим частіше так відбувається, тим більше відходів накопичується на планеті. Які розкладаються там роками, що негативно позначається на екології. Може, ми подумаємо і про це, знизивши необдумане споживання та купівлю речей, без яких цілком могли б обійтися? Хорошим прикладом для цього є один світовий бренд з виробництва кросівок. Він робить їх настільки якісними, що обіцяє, що вони можуть прослужити близько 25 років. Все це для того, щоб люди не змінювали пару взуття щороку. Так, звичайно ж, ціна на них більша, ніж висока, але люди підтримали цю концепцію і готові платити за такі кросівки чималі гроші.
Тому, давайте не впадатимемо в крайнощі, а натомість намагатимемося дивитися на речі об’єктивно і з усіх боків. Так, ідея «розхламлення» заслуговує на повагу. Але це зовсім не означає, що ми прямо зараз маємо позбутися зайвих речей та викинути на сміття все те, що нам здалося непотрібним, перебуваючи на емоціях після прочитання книги на цю тему.