У липні дозріває найсмачніша солодка малина. Саме з неї готують варення та різноманітні заготовки на зиму. Хоча сезон цієї ароматної ягоди триває з липня і до жовтня. Малинка буває різна: червона, рожева, жовта, дуже солодка і більш кисліша. Але вся вона дуже корисна і нереально смачна. Її застосовують для вживання в їжу у сирому вигляді, роблять з неї начинки для тортів і пирогів, варення, соки, нектари. Вона традиційно лишається фаворитом у кондитерів. Адже її смак особливий і неповторний. Чому ж малина така корисна?
Малина та її користь для організму
Дана ягода нереально корисна. Кущ можна використати весь: з гілок варять чай, листя сушать, а ягоди використовують у кулінарії і медицині. У малині знаходиться величезна кількість мікроелементів, вітамінів. У своєму складі ягода має вітамін С, елагову кислоту, амінокислоти, саліцилати, кверцетин, вітаміни А, В, Е, залізо, цинк, фосфор, магній, калій, фруктозу, глюкозу. А ще в малинці є дубильна кислота, ефірні олії, каротин, пектини, катехіни, фолієва кислота.
Якщо ви хочете забезпечити себе вітаміном С на цілий день, то достатньо з’їсти одну склянку малинки. А заліза більше тільки в аґрусі і вишні, за вмістом цього елементу малина майже рекордсмен.
А ще малина зовсім некалорійна. У 100 грамах цієї ягідки міститься всього 41 калорія. Тому її можна їсти тим, хто дотримується правильного харчування. Малину застосовують при лікуванні і для профілактики атеросклерозу і тромбозу, при аритмії, варикозі, тромбофлебіті, тромбозі. А ще вона необхідна при стенокардії, депресії, безсонні, зниженому тонусі м’язових тканин.
При регулярному вживанні малини покращується стан шкіри, стимулюється вироблення колагену. Крім того, вона потрібна і тим, хто має так званий «поганий» холестерин.
Звісно, малина дуже корисна при вірусних захворюваннях, застуді і високій температурі. Насправді, чай з малини здатен покращити стан при лихоманці і навіть знизити високу температуру тіла. А через те, що у малині є саліцилова кислота, то всі корисні якості ягоди зберігаються навіть тоді, коли малинка сушена або перетерта з цукром.
Через те, що у малині є досить багато грубих волокон, її рекомендують вживати для покращення травлення. Але, якщо у вас є виразка або проблеми з 12-ти палої кишкою, то варто вживати сік з малини, а не ягоди.
Малина є потогінним засобом. В певних моментах це дуже важливо і при цьому немає шкоди на організм, як це відбувається під час дії медикаментів.
У малині є фолієва кислота, тому вона дуже важлива для жінок, які готуються до вагітності або перебувають на ранніх термінах. А ще вона має кровоспинну дію, що теж важливо для жінок.
Малину вживають для того, щоб покращити апетит, вивести токсини, знизити тиск, зменшити нервову напруженість та стрес.
Малину використовують і як косметичний засіб. Вона допомагає позбавитися дрібних зморшок, робить шкіру більш пружною, відбілює, знімає запалення, висипи, веснянки, пігментні плями, зменшує жирність.
Але варто утриматись від вживання малини тим, хто має гастрит, виразку, діарею, запор, нефрит, камені у нирках, поліпи у носі. Не варто зловживати малиною тим, хто схильний до алергії, жінкам після 30-го тижня вагітності, тим, хто проходить терапію антикоагулянтами.
Ціни на малину у 2023 році
На початку травня 2023 року вартість малини била рекорди і у супермаркетах могла «доходити» до 2000 гривень за кілограм. Зараз, звісно, її ціна зовсім інша. Вона залежить від регіону та місця покупки.
В середньому у таких містах як Тернопіль, Рівне, Луцьк літр малини на ринку можна придбати за суму від 60 до 70-ти гривень. Багато селян продають малину за вартістю 40 гривень за літр. Це пов’язано з тим, що через війну зменшився ринок збуту. А продавати малину треба швидко, бо вона не буде зберігатися у домашніх умовах.
У деяких регіонах за літрову банку малини можна віддати всього 35 гривень.
Дещо вища ціна на ягоди у Києві. Там на спеціалізованих фермерських ярмарках малину продають за 150 гривень за кілограм. В той же час, біля метро можна побачити ціну і 250 гривень за кілограм, і 100 гривень за літру. Але на столичних ринках теж можна знайти малину по 80 гривень за літр. А хтось за таку суму запропонує всього півлітрову банку смачної ягоди. Тут варто потрапити на продавця, який продає хорошу ягоду за вигідною ціною.
Нижча вартість малини на ринках під кінець робочого дня. Можна поторгуватись.
В той же час у супермаркетах ціна на ягоду висока. Наприклад у одному з київських супермаркетів за 125 грамів української малини просили 119 гривень. Відповідно, вартість кілограму виходить більше, ніж 900 гривень.
Ціни на малину, скоріше всього, так і будуть триматися на відмітці 60-70 гривень за літр. У неї довгий сезон, але короткий термін зберігання. Тому поспішайте досхочу насолодитися ягідкою і поповнити запаси вітамінів у організмі влітку! Більше корисних статей про ягоди, овочі та фрукти дивіться в розділі кулінарія.