Хоча стоматологи у нинішньому розумінні з’явилися відносно нещодавно, за зубами люди доглядали завжди. Про те, що люди якось намагалися стежити за зубами, можна знайти ще в джерелах Давнього Єгипту. Ще п’ять тисяч років тому єгиптяни хотіли мати білі зуби. Для цього вони натирали свої зубки сумішшю сухого ладану, мирри, родзинок, гілок мастикового дерева і розтовчених баранячих рогів.
Крім того, єгиптяни натирали зуби цибулею. Це робило їх білими і дуже красивими. До того ж, був ще один рецепт для здоров’я зубів: попіл нутрощів бика, пемза, розтерта шкарлупа з яйця та мирра. Цією сумішшю теж доглядали за зубами. Але не збереглося згадок, що саме потрібно було з усім цим робити, щоб ефект був.
Перші зубні щітки з’явилися ще у Давньому Єгипті. Це були палички, які виготовлялися зі спеціальних порід дерев, які мали дезінфекційні властивості. З однієї сторони палички був гострий кінець, за допомогою якого видаляли залишки їжі. З іншої сторони були спеціальні «опахала»-щіточки, які знімали наліт з зубів. Паст і порошків при цьому не використовували.
В давній Індії та Китаї теж стежили за зубами. У якості пасти використовували випалені і розтовчені раковини, гіпс, роги тварин. Чистили зуби спеціальними деревними паличками, які мали вигляд сучасного пензлика. Крім того, вже тоді були зубочистки з металу і пристрої, яким шкрябали язик.
У 3000 році до н.е. у Шумері вже була виготовлена золота зубочистка.
А в ассирійських текстах описані процедури чищення зубів. Для цього на вказівний палець намотували тканину і проводили нею по зубах. А у 2-му тисячолітті до нашої ери у якості зубного порошку слугувала пемза з винною кислотою або оцтом.
У древній Греції білі зуби вважалися дуже популярними. Їх чистили і за ними доглядали. А лікар Гіппократ зробив перші записи хвороб зубів.
Коли Греція стала частиною Риму, то греки почали використовувати більше засобів для чищення зубів, навчилися зв’язувати зуби, які вже розхиталися, а також отримували перші штучні зуби.
В Давньому римі вже були інструменти для видалення зубів. А для того, щоб дихання було свіжим лікарі рекомендували вживати козине молоко.
У Римі догляд за зубами займав важливе місце. Лікар Цельсій рекомендував чистити зуби сумішшю мирри, дубильного горіха і трояндових пелюсток. Після цього варто було прополоскати рот молодим вином.
Дуже часто у складі зубної тогочасної пасти були компоненти, які дійсно допомагали. Але інколи туди додавали і ритуальні інгредієнти, і просто те, що припадало до душі. А в давньому Китаї у пасти часто додавали лікувальні трави.
Вже в Середньовіччі грек Павло Егинський знав, що потрібно знімати зубний камінь. Для цього він радив використовувати долото чи інші подібні інструменти. Він також рекомендував чистити зуби після їжі.
Учений Авіценна пропонував чистити зуби сумішами зі спаленого і розтертого оленячого рогу, солі і подрібнених раковин равликів.
У Середньовіччі було багато зубних еліксирів. Їх виготовляли в монастирях. Секретний склад не розкривали.
Багато вчених раннього Середньовіччя вважали, що здорові зуби добре впливають на людей і рекомендували чистити їх і полоскати після їжі.
В той же час за зубами «професійно» доглядали цирульники. Вони могли видалити зубний камінь, а також використовували розчини на основі азотної кислоти для того, щоб оздоровити зуби.
Уже в 17-му столітті європейці почали чистити зуби сіллю. Пізніше вони змінили її на крейду.
Вже у 18-му столітті з’явилися перші подібні до сучасних методи лікування зубів. Французький вчений П’єр Фошар написав трактат про зуби. Там він розказав про те як гуманно видаляти зуби. Був розробником різних штучних зубів та навіть найпримітивніших брекет-систем. Саме він рекомендував щодня чистити зуби. При цьому наполягав, що це потрібно робити за допомогою пальця і ганчірки. Праця вченого поклала основу стоматологічної науки.
Дивні поради давніх стоматологів
Дантисти минулого інколи давали неймовірні дивні поради, щоб зуб у пацієнта перестав боліти. Наприклад:
- Посидіти з відкритим ротом, дивлячись на Місяць.
- Покласти у вухо, з того боку, де болить зуб, воронячий послід з маслом.
- Спалити голову зайця і трьох мишей. Тоді попіл змішати з мармуром і чистити цим зуби. Після того витерти зуби спітнілою овечою шкурою, яку попередньо змазати медом.
- Погризти стовбур і листя горобини.
- З’їсти смажену мишу.
- Почистити зуби попелом від голови спаленої мавпи.
- Чистити зуби товченими перлами або коралами.
- Припекти зуб розжареним залізом до самого кореня.
- Давати хворому проносне і не давати їсти.
Доглядати за зубами люди хотіли завжди. Але зараз є багато сучасних методів, які допомагають зберегти здоров’я ротової порожнини. І це один з показників прогресу.