У центрі Волинської області розташоване друге за значимістю і населенням місто Волині – Ковель. Воно розмістилося на перетині шляхів і оточене лісами, болотами, озерами. Ковель лежить за 70 кілометрів від Луцька і приблизно за 65 кілометрів від білоруського і польського кордонів. Зовсім трохи часу відділяє місто від Хелма і Бреста. Через таку близькість до важливих прикордонних переходів місто має жваве життя, в ньому розвивається економіка і характерні для прикордонних регіонів ремесла. У Ковелі проживає майже 67 тисяч жителів. У місті багато пам’ятників, які подарують приємні враження та емоції. Тож перейдемо до головного питання: як же влаштувати подорож до Ковеля?
Подорож до Ковеля: куди піти туристу?
Крім того, Ковель – це відомий залізничний вузол. З нього ходять (або ходили) поїзди, які зв’язують Україну з європейськими державами. Для багатьох іноземних туристів місцевий залізничний вокзал слугував воротами до України. До того ж через місто проходять важливі автошляхи, які з’єднують міста України з різними європейськими столицями. Зокрема, через Ковель проходить траса в народі відома як «Варшавка».
Ковель чудово підходить для того, щоб там провести вихідні, насолодитися красою міста, його провінційним спокоєм та прикордонною активністю одночасно. У місті є багато пам’яток, які подарують приємні враження та емоції. Тож перейдемо до головного питання: як влаштувати подорож до Ковеля та куди піти туристу?
Що подивитися в Ковелі?
Місто має давню історію, люди жили тут в мідно-кам’яну добу. Спочатку тут існувало село Ковле. Свою назву отримало від того, що, за переказами, його першим мешканцем був коваль. Але 24 грудня 1518 року Ковелю було надано статус міста. Тоді ж він отримав і магдебурзьке право. Ця ж дата вважається і першою офіційною згадкою про місто.
Ковель був під владою польсько-литовських королів, Російської імперії, Польщі, Радянського Союзу. Але у всі часи місто зберігало свою автентичність та самобутність. Ковель був заснований серед болота, лісів та досить далеко від великих міст і цивілізації. Тому тут завжди було своє уособлене життя, яке допомогло людям зберегти унікальність і культуру.
Костел святої Анни у Ковелі
На даний момент є різноманітні пам’ятки, які роблять місто дуже гарним. Однією з найвизначніших є костел святої Анни. Це найдавніший храм у Ковелі. Він дерев’яний, побудований у 1771 році. Це римо-католицький храм. До 1939 року у Ковелі та його околицях було дуже багато римо-католиків. Але з початком війни всі вони виїхали або були вбиті. Потреба у таких храмах відпала, деякі були знищені.
Костел святої Анни спочатку був збудований у селі Вишеньки. Храм перевезли до Ковеля у 1994 році. Його збудував поміщик Станіслав Манецький. Костел горів за час свого існування, перебудовувався. Це один із унікальних храмів, адже він має дві вежі. Його архітектура більше схожа на муровані храми. Зараз ним опікуються ченці з Кракова.
Благовіщенська церква у Ковелі
Також однією з пам’яток є Благовіщенська церква. Вона розташована у «старому місті». Побудована у 1877 році. За час історії з нею теж траплялося різне. З 1901 по 1903 рік тут відбувалася реставрація. А в часи Першої світової війни храм було зруйновано. У 1928 році знову розпочалася реставрація, а після радянської окупації храм закривається, починає руйнуватися. З 1961 року у приміщенні церкви займалися спортсмени, руйнували храм і підлаштовували його під свої потреби. Тепер церква належить ПЦУ.
Воскресенський собор в м.Ковель
Одним з найдавніших є і Воскресенський собор. Красивий, давній, дуже яскравий храм відразу привертає увагу. Йому більше, ніж 500 років. Храм у його сучасному вигляді побудували у 1877 році. Дуже довго саме цей храм був єдиним місцем, куди ковельчани могли прийти у помолитись за час радянського панування. Практично, більше 50-ти років він був єдиною діючою церквою у місті.
Аптека Фрідрігсона
Обов’язково завітайте до аптеки Фрідрігсона. Кажуть, що її будівлю звели ще в 1799 році. Але точно це не підтверджено. Деякі експерти вважають, що вона була побудована на початку позаминулого століття. Будівля дуже цікава і незвична. Аптекою завідував фармацевт Фрідрігсон. Серед його постійних клієнтів були Косачі та родина письменника Левицького.
Село Колодяжне в Ковельському районі
Крім того, не забудьте відвідати село Колодяжне, яке розташоване за 9 кілометрів від міста. До нього можна доїхати звичайною міжміською маршруткою. Саме там знаходиться музей Лесі Українки. Адже свої дитячі роки Леся провела саме там. У музеї ви можете побачити фото, особисті речі Косачів, відреставровані будиночки, ставок, а також відвідати могилу брата Лесі Українки – Миколи на місцевому кладовищі.
За 18 кілометрів від Ковеля розташоване село Скулин, а біля нього урочище Нечимне, оспіване в «Лісовій пісні» Лесі Українки. Тут знаходиться однойменний музей. В ньому ви можете побачити колодязь дядька Лева, лісовий будиночок, послухати історії, побачити болота та місцини, де любила бувати маленька Леся.
Відвідайте також залізничний вокзал, прогуляйтеся молодим парком імені Шевченка, насолодіться поліською красою та недоторканістю міста.
Подорож до Ковеля – «Шевченківські» місця
Звісно, у Ковелі ви не знайдете конкретних місць, які відвідував Тарас Шевченко. Проте саме тут встановлений найвищий пам’ятник Кобзарю. Він розташований у міському парку імені Шевченка. На пагорбі на мальовничих берегах Турії та місцевого водосховища стоїть задуманий Тарас. Гранітне підніжжя тримає на собі 7-ми метрового Кобзаря, який важить приблизно 20 тонн. Скульптура зроблена із бронзи, вважається, що цей пам’ятник має важливе художнє значення.
Відкрили монумент 22 серпня 2005 року.
Тарас Шевченко був в Ковелі у 1846 році. Це сталося восени, коли Тарас приїхав до міста як штатний художник у спеціальній комісії, яка вивчала міста Поділля і Волині. Шевченко мав змалювати місця, які були пов’язані з московським воєводою Андрієм Курбським. За кілька місяців Шевченка заарештували.
Пам’ятник почали проектувати ще у 1991 році.
Ковель – це дуже гарне поліське місто. Його варто відвідати хоча б раз у житті, адже тут є на що подивитися, куди піти і можна доторкнутися до історії. Тож подорож до Ковеля має безліч переваг, як і подорож по Волині в цілому.