Старовинне та надзвичайно гостинне, головне місто Волині є принадним для мандрівників. Пропонований текст буде цікавим абсолютно для всіх, хто планує відвідати цей чудовий обласний центр, не залежно від захоплень та уподобань потенційних мандрівців. Стаття дасть відповідь напитання “куди піти в Луцьку?”, поради щодо дозвілля, зупинки та харчування у даному місті.
Тисячі туристів щороку приїздять сюди, коли дізнаються, що подивитись у Луцьку можна багато дивовижних архітектурних локацій, познайомитися з цікавими історичними, культурними та іншими закладами. А після такої насиченої пізнавальної програми у ньому є можливість повноцінно відпочити, залишивши незабутні спогади про свою подорож.
Древні храми – сакральні пам’ятки
На міських вулицях височіють церкви, собори та костели, історія яких вимірюється століттями, а архітектура вражає. Відповідні цікаві місця Луцька є свідками давно минулих подій та святинями, якими лучани пишаються.
Центральним та одним із культових храмів столиці Волині вважається Свято-Троїцький кафедральний собор, закладений у середині ХVII століття за наказом польського короля Стефана Баторія. Його велична тринефна споруда, що відрізняється оригінальною формою базиліки й виконана в стилі рококо, привертає увагу золоченим куполом та високою дзвіницею. Найважчий дзвін церкви важить 2,5 тони, а в її інтер’єрі можна побачити дубовий іконостас, що є ровесником собору.
Датою спорудження Луцького Домініканського монастиря, що відіграв у житті міста не лише релігійну, але й значну просвітницьку та соціально-культурну роль, є 1791 рік. Ця будівля, в якій наразі знаходиться духовна семінарія, ставала жертвою пожежі сім разів, і щоразу її відновлювали. Відомо, що первісно вона була готична, а після чергової реставрації триповерховий монастир постав у стилі класицизм.
Є і такий храм у місті Луцьк, що подивитись буде особливо цікаво любителям містики і таємниць. Це овіяний легендами кафедральний Петропавлівський костел – загадкова велична будівля, комплекс якої включає вежі з бійницями, триярусні підземелля, древні усипальниці з людськими кістками й черепами та склепи. У минулому ця святиня, в якій можна зустрітися з привидами, мала оборонне значення, а її дзвіниці вдалося зберегтись із ХVI століття дотепер.
Ще одна культова споруда, що вражає витонченістю неготичного архітектурного напрямку і нагадує про часи, коли в на Волині мешкали німецьку колоністи, – Лютеранська кірха. Її увінчаний золотавим хрестом шпиль здіймається високо в небо, а арочні вікна зроблені вузькими й видовженими. Зараз ця церква, що колись була католицькою святинею переселенців із Німеччини, лютеран, передана місцевій громаді християн-баптистів.
Куди піти в Луцьку? Архітектурні візитівки міста
Надзвичайно цікаві місця Луцька – його легендарні замки, багатовікові фортеці, які не обходить увагою жоден турист.
Візитівкою міста та головною перлиною історико-культурного заповідника «Старий Луцьк» є Замок Любарта. За даними джерел, на місці цього могутнього форту в ХІІ столітті було дерев’яне укріплення. Згодом його зруйнували ординці. Двома століттями пізніше фортецю було перебудовано на кам’яну, цегляну, з трьома вежами. Зараз в Луцькому замку, що став музеєм, експонуються виставки. Вони знайомлять відвідувачів із зібранням древніх дзвонів, старовинної зброї, кахелю та творами художнього мистецтва.
Чудовою локацією для фотосесії гостей Волині стане вежа Чарторийських – єдина вціліла башта середньовічного фортифікаційного комплексу, викладена з цегли та з верхівкою у вигляді чотиригранної піраміди. Вік цієї грізної будівлі з безліччю бійниць та амбразур, що колись була частиною укріплення сторожового Окільного замку, більш ніж поважний. Він налічує 6-7 століть.
Малий Луцький замок, що був синагогою, побудований 1620 року за ініціативи місцевої єврейської громади – упродовж тривалого часу він мав значення як центр іудейської релігії, духовності та совіти. Споруда складається з двох базових частин – молитовного залу та п’ятиярусної башти. До початку другої світової війни синагога біла діючою, а зараз у її приміщенні знаходиться спортивний клуб.
Розповідаючи про визначні місця Луцька, не можна забути про будинок Голованя. Це цілком сучасна споруда, яка її власником, Миколою Голованем, була перетворена на музей скульптури. На території садиби відповідного митця, що пішов із життя два роки тому, знаходиться понад півтисячі скульптур. Усі ці дивовижні статуетки, статуї, композиції та барельєфи зроблені видатним зодчим за час його життя в будинку. Вони зображують міфічних істот, християнських святих, людей та тварин.
Заклади культури й мистецтва
Центр Волинської області можна по праву назвати містом музеїв. Їх у Луцьку багато, і кожен з них є в своєму роді унікальним.
Серед таких установ, які розповідають про дивовижне далеке минуле й відкривають допитливим відвідувачам таємничі сторінки історії, варто назвати Волинський краєзнавчий музей, Луцький історико-культурний центр «Старий Луцьк», що знаходиться на території вже згаданого вище замку Любарта, та музей археології національного університету імені лесі Українки.
Із давніми ремеслами, зокрема ткацтвом, вишиванням і гончарством, та народними традиціями гостей Луцька познайомлять екскурсії до музею етнографії Волині та Полісся. Заклад також представляє колекції виробів, сплетених із лози, та знарядь праці далеких пращурів лучан.
Подивитися на зброю та різну військову техніку нашої країни можна також в одному з місцевих музеїв відповідної специфіки – він знаходиться просто неба. Тут увазі глядачів представлені взірці авіаційного, бронетанкового, артилерійського, зенітно-ракетного та багатьох інших видів озброєння.
Тим, кого вабить містика та старовина, доцільно втамувати власну цікавість, відвідавши Луцьке підземелля. Його дивовижні тунелі-лабіринти, якщо вірити легенді, з’єднували місто з кількома навколишніми селами.
Поціновувачі мистецтва будуть у захваті від експозицій музею Волинської ікони, зібрання якого включає понад півтори тисячі творів іконопису, а також цінних речей церковного побуту.
Красу полотен видатних українських та зарубіжних живописців можна оцінити, побувавши в художньому музеї – він розташований у Шляхетському будинку, якому близько трьохсот років.
А мандрівникам, що цікавляться наукою й технікою, обов’язково слід завітати до луцького музею Технічного Прогресу. Це унікальна можливість познайомитися з розвитком різних технічних галузей, від друку, зв’язку та фотографії до телебачення, оптики та комп’ютерних технологій.
А ще в Луцьку є музей-аптека, розташована в споруді, яка ще до 1939 року належала потомственним фармацевтам Злоцьким. У ній можна побачити книги з фармацевтики, видані в позаминулому столітті, аптечний інвентар та обладнання аналогічного часу та гербарій лікарських рослин, зібраний більш ніж 80 років тому.
Найпопулярніші зони відпочинку
Претендентам на змістовне дозвілля та розваги різноманітної специфіки знайдеться куди піти в Луцьку також. Наприклад, у ньому багато затишних та доглянутих парків з розвинутою інфраструктурою.
Центральний міський парк культури та відпочинку імені Лесі Українки, що має площу 60 гектарів, порадує відвідувачів мальовничими алеями, атракціонами та красивою набережною річки Стрий.
У прибережній парковій зоні є пункт прокату човнів, а ще обладнаний пляж – це чудова нагода отримати насолоду від купання та засмаги.
Окрему ділянку цього парку займає звіринець, в якому мешкає близько 150 видів тварин та птахів. «Зірками» луцького зоопарку є лемури та страуси, а ще в ньому багато копитних і хижих звірів, що почуваються, судячи з їх випещеного вигляду, чудово.
Любителі рухової активності, спорту та екстриму отримають заряд адреналіну й море позитиву під час візиту до Сіті-парку. Даний регіон міста є справжнім раєм для скейтбордистів, фанатів міні-футболу та тенісу.
На просторах «CITY PARK» є багато різних тренажерів і велосипедних доріжок, а же тут живуть дикі, але фактично вже ручні качки, які ніколи не відмовляються від хлібця та інших гостинців.
Парк імені 900-річчя Луцька вабить до себе рибалок – на його території є озерце зі сріблястими мешканцями, а ще на ній багато симпатичних і не надто лякливих білочок.
Серед інших улюблених зон відпочинку лучан і туристів варто назвати , що включає кінотеатр, боулінг та ролледром.
А найбільший у місті кіно-комплекс, дитячі ігрові центри, та багато унікальних локацій для вражаючих, креативних і екстремальних розваг чекають на маленьких і не дуже гостей у комплексі «Адреналін Сіті».
Де зупинитися в Луцьку?
Оскільки до столиці Волині прибуває багато бажаючих познайомитися з її визначними місцями, то і готелів на всякий смак та гаманець у цьому місті не бракує.
До категорії елітних можна віднести готель Noble Boutique (вул. Кривий Вал, 39). До послуг постояльців тут міні-бар і ресторан, їм пропонуються халати та капці, континентальні сніданки та безкоштовний інтернет на всій території. Номери виглядають дуже сучасно й стильно. Персонал виконує свої обов’язки відмінно й завжди чемний.
Порівняно дешевше мандрівникам обійдеться оренда апртаментів у готелі Patio di fiori (вул. Кравчука, 13). Стійка реєстрації в ньому працює цілодобово, а в кожному номері постояльцям пропонується кухня з чайо-/кавоваркою та іншою актуальною побутовою технікою. Для малят тут є дитячий клуб, послуги аніматорів та няні, а гості, що приїздять на електромобілях, можуть скористатися станцією для заряджання їх.
Туристів з невеликим бюджетом стовідсотково влаштує готельно-ресторанній комплекс «Ness», розташований на околиці міста (с. Крупа, вул. Шиманського, 21). Віддаленість від центру міста на 10 км – єдиний мінус закладу. А його переваги – три басейни (один із них дитячий) з обладнаною пляжною зоною, сауна та джакузі, лазні та їдальня на свіжому повітрі і сервіс відмінного, європейського рівня.
Практично одностайно вищу оцінку ставлять відвідувачі й готелю Rhombus (вул. Данила Галицького, 33). Більшість його клієнтів – постійні. У коментарях вони хвалять гідне обслуговування, ідеально смачні сніданки та комфортність номерів, підкреслюючи, що вартість усіх цих благ об’єктивна. Поблизу готелю є водойма – відпочивальникам пропонується приватна пляжна зона і навіть можливість порибалити.
Куди піти в Луцьку поїсти: Кращі кафетерії та ресторани
Не всіх сучасних мандрівників манять в Луцьк цікаві місця та історичні пам’ятки – зараз стали трендом гастрономічні тури. Прибічники такого оригінального туризму подорожують країною, щоб знайомитися з регіональною кухнею та оцінювати смакові якості страв найпопулярніших закладів громадського харчування.
Такі ресторації та кав’ярні в обласному центра Волині є – вони на вибагливих гурманів завжди чекають.
Ресторанчик «Benedict» (Градний узвіз, 2) здивує відвідувачів широким асортиментом авторських страв-гриль, м’ясних та овочевих, а ще запропонує національну єврейську страву гумус та приготоване за фірмовим рецептом філе індички. Інтер’єр цього закладу просторий та світлий, а його молодий талановитий шеф-кухар постійно готовий дивувати гостей презентаціями новинок меню.
Поринути в загадкову атмосферу середньовіччя та відчути себе відважним лицарем чи ошатною леді можна, завітавши до ресторації «Корона Вітовта» (вул. Плитниця, 1). Це місце вирізняється багатьма ексклюзивними наїдками та ефектною подачею. Фірмові страви тутешніх кулінарних митців – запечена на абрикосових дровах форель, смажена оленина та качка під ягідним соусом. Окремої похвали заслуговують і настоянки – таких ви більше не скуштуєте ніде.
Національна українська кухня з акцентом на волинську – профіль затишного ресторанчика, оформленого в етнічному стилі «Хатинка» (пров. Комунальний, 4-а). Заклад дуже атмосферний, колоритний і цікавий тим, що більшість страв кухарі готують у печі, а його ресторанний сервіс гармонійно доповнює можливість скористатися лазнею та пограти в більярд.
Туристам, що можуть собі дозволити розкіш та полюбляють морепродукти, доцільно замовити столик в елітному ресторані (вул. Івана Франка, 61), а справжнім романтикам неодмінно слід познайомитися з кав’ярнею на воді «Луцька Венеція» (вул. Глушець).
Якщо є можливість – Луцьк слід неодмінно відвідати: в цьому чудовому місті ви зможете зробити для себе багато відкриттів та приємно провести час! Бо цікаві місця Луцька здатні вразити кожного свого гостя.