Одним з найсмачніших і найкорисніших вважається білий гриб. Він є досить дорогим, але його смак та властивості того варті. Такий вид гриба поширений на багатьох контентах, він дуже добре росте і в Україні. Сезон на ці гриби розпочинається в залежності від регіону: в деяких місцях вже в кінці травня можна знайти смачні грибочки. Але найактивніше вони ростуть в серпні – на початку вересня. Загалом, сезон на білі гриби може тривати до початку листопада.
Білі гриби люблять рости на висоті від 600 до 1400 метрів над рівнем моря. Але вони дають багаті врожаї і на рівнині. Найчастіше їх можна зустріти у хвойних, листяних лісах. Дуже часто білого гриба можна відшукати під ялиною, сосною, ліщиною, грабом, буком, березою. На початку сезону їх варто шукати на південних схилах гір, галявинах, долинах – там, де земля прогрівається швидше.
Чим корисні білі гриби?
Білі гриби дійсно найулюбленіші серед грибників і гурманів. Вони мають виточений смак, дуже поживні, особливо чудово пахнуть ці гриби після сушіння. М’якоть таких грибів завжди лишається біленькою, тому їх не сплутати з іншими подібними грибами.
Білі гриби у своєму складі мають вітаміни групи В, вітамін Е, С, РР та інші. А також вони багаті на залізо, хром, калій, селен, цинк, мідь, фосфор. Ці гриби багаті на білки і харчові волокна. При цьому в них небагато жирів і вуглеводів. У білому грибі дуже багато йоду. Тому його справедливо вважають замінником морепродуктів. Калорійність таких грибів невисока – всього 34 калорії на 100 грам.
Білий гриб можна їсти весь: у нього їстівними є і капелюшок, і ніжка. Його можна варити, смажити, тушкувати, а також готувати лікувальні настоянки.
Білі гриби варто вживати, адже:
- У них багато селену, що корисно впливає на тих людей, які мають онкологічні захворювання (особливо на ранніх стадіях).
- Він має багато аскорбінової кислоти, що позитивно впливає на весь організм.
- Залізо, кальцій і фітогормони допомагають активно боротися із запальними процесами.
- У білому грибі є рибофлавін, який добре впливає на стан нігтів, волосся і щитовидної залози.
- Завдяки вітамінам групи В білий гриб добре впливає на нервову систему, нормалізує сон, покращує настрій, підвищує апетит, захищає слизові оболонки ротової порожнини від інфекцій, покращує роботу головного мозку і енергетичний обмін.
- У складі білого гриба є лецитин, який є корисним при недокрів’ї, а також проблемах з судинами.
- Завдяки спеціальним антиоксидантам білий гриб може ефективно боротися з вірусами, інфекціями, підвищує імунітет.
- Білий гриб багатий на ерготионеїн, який добре впливає на печінку, кістковий мозок, очі, сприяє відновленню клітин.
- Білі гриби корисні для секреції травних соків.
Білий гриб у своєму складі має також до 90% води, тому він ідеальний для приготування. Особливо приємний смак у гриба з’являється після термообробки, а надто після сушки.
Сухі білі гриби зберігають корисні властивості. Саме сушені гриби рекомендують вживати дієтологи, адже з них засвоюється 80% білків. Крім того вони корисні для тих людей, які займаються розумовою діяльністю, мають запальні процеси чи пухлини, перенесли хірургічні операції, відновлюються після травм. Їх навіть у маленькій кількості можна вживати вагітним.
Чи є протипоказання до вживання білих грибів?
Білі гриби не варто вживати у великій кількості, адже вони можуть бути важкими для шлунка. Крім того, треба з обережністю їх їсти тим людям, які мають алергічні реакції на цей гриб. До того, у складі білого гриба є хітин. Він створює проблеми для вагітних жінок, дітей, тих, хто має неприємності з травною системою і нирками. Крім того, не варто їсти білі гриби і годуючим матерям.
Білі гриби можуть накопичувати важкі метали чи токсини. Тому їх важливо збирати в екологічно чистих місцях. Не треба їсти ті гриби, які росли біля автотраси, у забрудненому регіоні, біля звалищ.
І найголовніша проблема, яка може статися – це плутанина між білим грибом і його «двійником» – жовчним грибом. Вони дуже схожі, але при розрізі м’якоть білого гриба лишається біленькою. А м’якоть несправжнього – темніє і має рожево-бурий відтінок. Крім того, несправжні білі гриби дають гіркуватий присмак.
Купуйте екологічно чисті білі гриби, готуйте їх з радістю та насолоджуйтесь!