Росія практично щодня атакує Київ безпілотниками і ракетами. Проте, зараз більшість киян почуваються досить безпечно, адже вони знають, що місто захищене. В перші тижні повномасштабного вторгнення більшість киян спали в коридорах або у метро, адже в столиці регулярно кудись «прилітало». Зараз навіть мешканці старих багатоповерхівок у спальних районах міста можуть спати спокійно, адже держава зробила все, щоб столиця була захищена.
Ще 24 лютого 2022 року Володимир Зеленський закликав Захід закрити небо над столицею України. Але цього не сталося. Всі добре пам’ятають прямі ефіри українських телеканалів з парковок, метро і інших більш-менш безпечних місць. Проте щодня захист Києва збільшувався, адже світова спільнота почала надавати багато потрібної зброї.
Як місто захищається від російських атак
Американське видання Politico пише, що на початку війни Київ покладався на системи протиповітряної оборони С-300 і “Бук М1“. Ракети до них виробляла росія, що було великою проблемою. Проте з часом США, Франція, Італія, Норвегія надали Україні такі системи протиповітряного захисту, які дозволи киянам почувати себе більш безпечно. Мова йде не лише про славнозвісні Gepard чи NASAMS, але й інші, не менш потужні системи.
Голова Київської військової адміністрації Сергій Попко каже, що Україна і зараз чекає на більш потужні системи протиповітряної оборони не лише для столиці, а й для кожного українського міста. Попко вважає, що кожен зенітно-ракетний комплекс є зараз на вагу золота.
Закриття неба над Києвом
У травні 2023 року росія випробовувала столицю на міцність. Адже 20 днів поспіль атакувала її ракетами і «шахедами». Система Patriot достойно витримала атаки і саме тоді кияни відчули себе у відносній безпеці. Багато містян кажуть, що чекали цих комплексів як манни небесної.
Як Київ і інші міста приймають українців?
Вже тоді до Києва почали з’їжджати люди з інших регіонів України, де повітряна оборона не настільки сильна. Міжнародна організації міграції ООН заявляє, що за її підрахунками зараз Київ і захищені околиці приймають майже 700 тисяч внутрішньопереміщених осіб.
Інші великі міста теж почувають себе більш безпечно і туди повертаються люди. Наприклад, Дніпро та Харків уже прийняли по 500 тисяч внутрішньопереміщених осіб. Київ і околиці відчули потік українців відразу після звільнення Київщини. Вже тоді туди приїхали люди із Дніпра, Харкова, Запоріжжя, Херсонщини, мотивуючи це тим, що саме столиця краще захищена. Народ почав шукати житло і освоюватися в місті.
Повернення до Києва
Рієлтори кажуть, що масово люди почали повертатися у Київ саме після обстрілів травня 2023 року. Адже побачити, що місто захищене і тут можна вести адекватне, практично мирне життя. Тоді ж почали повертатися і українці, які перечікують війну закордоном.
Українці також побачили, що в страшну зиму 2022-23 років Київ достойно переніс обстріли і забезпечив своїх мешканців світлом, водою, їжею і теплом. Відповідно, більшість людей орендують житло на довгий час, шукають постійну роботу і хочуть знову «підкорювати столицю».
Незважаючи на те, що Київ зразка листопада 2023 року, це не столиця України у лютому 2022 року, все ж Сергій Попко закликає не ігнорувати повітряні тривоги. Він каже, що обов’язково потрібно йти в укриття. Адже уламки від збитих ракет і дронів теж несуть смертельну загрозу.
При цьому, українці з інших регіонів не відчувають себе у безпеці. Особливо мова йде про жителів Одеси, Кривого Року, Нікополя та міст, які межують із зоною бойових дій. Очільники держави просять у західних партнерів більше систем ППО, щоб українці могли швидше приступити до економічного та політичного відновлення держави.
Більше про новини України читайте на нашому порталі.