Більш досвідчені автовласники добре знають, що навіть найдорожчий та найнадійніший автомобіль може вийти з ладу в самий непідходящий момент. На жаль, вічної техніки не буває. Сучасна машина – це досить складний механізм, який складається з купи різноманітних вузлів, приладів та деталей. Щось може не витримати та виявитися тією самою слабкою ланкою. Добре, якщо це трапилося вдома в гаражі чи десь поблизу. Так, це неприємно, але подібна ситуація є такою, яка достатньо швидко піддається вирішенню. А уявіть, що це трапилося в дорозі та ще й десь далеко, наприклад, за містом. Поломки, непередбачувані ситуації чи навіть дрібні проблеми можуть спричинити стрес, особливо якщо ви не маєте під рукою потрібних інструментів або засобів. Що ж робити, щоб не опинитися в подібній ситуації? Тут все досить очевидно – треба подумати про це заздалегідь. Прийміть превентивні міри. Для того, щоб уникнути неприємностей і забезпечити собі спокій у подорожі, важливо приділяти увагу регулярному ТО та за необхідності ремонту. Треба завжди мати в багажнику комплект засобів першої допомоги для автомобіля. А що саме потрібно? Про це ми й поговоримо більш детально.
Аптечка автомобільна: обов’язковий атрибут кожного автомобіля
Почати, як не дивно, ми вирішили саме з неї. Так, машині з поломкою вона не допоможе, а от якщо виникнуть якісь проблеми зі здоров’ям у вас, то обійтись без неї не вийде. У будь-якому випадку життя та здоров’я людини важливіше за будь-яку техніку. Аптечка – це один із ключових елементів, який не лише вимагається законодавством, а й реально може врятувати життя у критичній ситуації. А як зібрати аптечку для авто? Що в ній повинно бути? Якщо говорити про класичний набір, то у сучасній автомобільній аптечці мають бути такі предмети:
- Стерильні бинти та марлеві серветки – для зупинки кровотечі.
- Еластичний бинт – необхідний у разі розтягнень чи фіксації травм.
- Пластирі різного розміру – для невеликих порізів чи ран.
- Антисептик – наприклад, розчин хлоргексидину, перекису водню або спирт для обробки ран.
- Гумові чи латексні медичні рукавички – захист рук при наданні першої допомоги.
- Термопокривало – допомагає зберігати тепло у разі переохолодження. Особливо важливо мати його при собі взимку. Ніхто не знає, що його очікує в цей день. Може трапитися всяке.
Звичайно, окрім цього всього аптечку можна доповнити іншими потрібними ліками та медичними засобами, наприклад, знеболювальними препаратами (анальгін/кетанов), протиалергійними пігулками чи розчинами та ножицями.
Набір інструментів для авто
Дрібні поломки часто можна усунути самостійно, якщо мати необхідні навички та потрібні інструменти. У вашому наборі обов’язково мають бути:
- універсальний гайковий ключ;
• викрутки, а ще краще цілий їх набір (плоска та хрестова);
• пасатижі;
• ізоляційна стрічка;
• набір ключів для коліс та сама запаска ‒ відповідь на питання «як змінити колесо самостійно?».
Також не зайвими будуть так звані розхідники: запобіжники, лампи для фар і комплект пластикових хомутів.
Аварійний набір для автомобіля: що включити?
Автомобільна безпека – це важливо. Потрібно розуміти, що при поломці на дорозі окрім інструментів треба мати під рукою й інші потрібні речі. Для максимальної готовності до будь-яких ситуацій аварійний набір може містити:
- Ліхтарик – з хорошим акумулятором (краще за все літій іонним / Li-ion).
- Світловідбиваючий жилет – допоможе не стати невидимим уночі для інших водіїв.
- Знак аварійної зупинки зі світловідбиваючих матеріалів – потрібен, щоб інші водії бачили, що у вас трапилася поломка. Цей простий, але надзвичайно важливий елемент необхідний для позначення місця поломки або аварії.
- Запас чистої води – необхідна як для технічних потреб, так і для того, щоб пити її.
- Звичайні робочі рукавички, які використовують будівельники – захистять руки під час ремонту.
- Запасне колесо – у комплекті з домкратом. Про ключі вже говорилося вище.
- Буксирувальний трос – може знадобитися, якщо авто опиниться в непідходящому місці. До речі, важливо уважно підійти до його вибору. По-перше, зверніть увагу на його міцність. Він повинен витримувати вагу вашого авто. По-друге, його довжина має бути не менше 4 метрів, а краще 5 метрів. По-третє, підберіть кріплення – якісні гаки чи карабіни для надійного зчеплення.
Не забудьте регулярно перевіряти комплектність і справність аварійного набору. Наприклад, акумулятор ліхтарика може сідати навіть тоді, коли ви ним не користуєтесь.
Якщо мова йде про зимовий період, то вказаний вище список треба доповнити ще деякими речами: скребок для скла, щітка для снігу, ковдра або додатковий теплий одяг, ланцюги протиковзання для коліс, декілька дерев’яних планок десь метр довжиною – вони допоможуть якщо машина буде буксувати в снігу чи багнюці.
Що робити при поломці в дорозі?
Якщо ваш автомобіль зламався, то вам, перш за все, треба бути спокійним та не панікувати. Далі дотримуйтесь певного алгоритму дій. Спланувати все треба заздалегідь, щоб ви точно знали, що будете робити. Для початку, зупиніться на узбіччі або у безпечному місці, якщо є така можливість. Після цього увімкніть аварійні вогні. Встановіть знак аварійної зупинки. Після цього приступіть до оцінки ситуації. Варіантів поломок може бути багато. Діяти треба відштовхуючись від цього. Якщо поломка незначна, то спробуйте усунути її самостійно. Якщо ж проблема серйозна і ви розумієте, що потрібні «руки» професіонала, то, викличте евакуатор або зверніться до служби технічної допомоги.
Як змінити колесо самостійно?
Пробите колесо – одна з найпоширеніших проблем, з якою стикаються водії. Це означає, що кожен автовласник повинен знати, як бути в подібній ситуації. Щоб замінити колесо самостійно, треба зробити наступне:
- Зупиніть автомобіль у безпечному місці та ввімкніть аварійний сигнал.
- Встановіть знак аварійної зупинки.
- Затягніть ручне гальмо.
- Послабте болти на колесі, використовуючи гайковий ключ підходящого розміру.
- Надійно встановіть домкрат та підніміть автомобіль до висоти, яка дозволяє зняти колесо.
- Зніміть пошкоджене колесо та встановіть запасне.
- Затягніть болти.
- Опустіть автомобіль і перевірте надійність кріплення.
Це не так складно, як здається з опису. Достатньо один раз спробувати і ви вже будете вміти це робити. Саме тому слід потренуватися в домашніх умовах, щоб у вас був цей корисний навик.
Підсумуємо
Навіть невеликі поломки чи проблеми в дорозі можуть спричинити серйозний стрес, якщо до них не бути готовими. Якщо заздалегідь все підготувати та регулярно перевіряти стан вашого автомобіля, а також всіх інструментів у багажнику, то проблеми з машиною будуть для вас не такими вже й страшними. Ви точно будете знати, що потрібно робити та в якому порядку. Вам потрібні: комплект інструментів, аптечка, аварійний набір та певні базові знання, котрі актуальні для будь-якого автолюбителя, наприклад, як замінити колесо.
Більше актуальної інформації читайте в рубриці Автомобілі на нашому порталі.