У середині літа та на початку осені з’являється дуже смачний та поживний овоч – цвітна капуста. Вона має цікавий зовнішній вигляд, неймовірний смак та дуже корисна для здоров’я. Її можна варити, смажити, пекти, додавати у супи, запіканки, салати, їсти як снек. Приготувати цвітну капусту можна дуже швидко – це займає близько 30 хвилин.
У вареній цвітній капусті є всього 32 калорії на 100 грам. Вона має дуже багато поживних речовин: вітаміни А, С, В6, В2, фолієву кислоту, залізо, калій, кальцій, фосфор, магній, антиоксиданти.
Користь цвітної капусти для організму
Такий вид капусти дуже-дуже корисний, адже допомагає організму підтримувати тонус та здоров’я. Наприклад, вітамін С сприяє зміцненню імунітету, зменшує ризик захворіти на серцево-судинні хвороби.
Цвітна капуста допомагає підтримувати вагу. Адже вона зовсім некалорійна, має багато клітковини. Після споживання страви з такої капусти буде відчуття ситості на довгий час. Крім цього, вона сповільнює травлення. Дуже часто цвітною капустою замінюють дуже калорійні продукти, наприклад, рис або картоплю. У цвітній капусті міститься тартанова кислота, яка запобігає утворенню жирових відкладень.
Цвітна капуста у своєму складі має приблизно 92% води і клітковину. Тому вживання цього продукту дає почуття ситості, зменшення бажання їсти і, відповідно, немає ризику набрати лишню вагу.
Вживання цвітної капусти допомагає зробити міцнішою нервову систему. Адже у ній є холін. Він бере активну участь у метаболізмі, розвитку мозку, підтримці цілісності клітинних мембран. Якщо люди отримуватимуть необхідну кількість холіну, то вони не будуть хворіти неврологічними хворобами, матимуть менше проблем з печінкою.
Крім того, цвітна капуста має у своєму складі сірку, яка допомагає роботі кишківника. А ще з її допомогою виробляється глуатонін, який необхідний для правильної діяльності слизової кишечника, для її відновлення. До того ж дана речовина допомагає захищати організм від інфекцій.
Цвітна капуста добре підходить для харчування людей із проблемами шлунково-кишкового тракту, а також її використовують для годування дітей. Дуже часто саме цвітна капуста є одним із перших прикормів для малюків.
Крім того, цвітна капуста зменшує ризик розвитку вроджених дефектів, має протизапальні властивості, покращує роботу серця, є засобом профілактики онкозахворювань.
Найкориснішою є сира цвітна капуста. В ній зберігаються всі корисні речовини. Звісно, у такому вигляді її може їсти зовсім небагато людей. Але існують страви, під час яких сиру капусту вживають разом із різноманітними соусами. Крім того, існує вегетаріанська страва – табуле із цвітної капусти. У цьому випадку капусту добре промивають і подрібнюють блендером, додаючи різноманітні добавки.
Для дієтичного харчування підійде варена цвітна капуста. Її можна додати у суп або просто відварити. А найсмачнішою є запечена та смажена цвітна капуста. Дехто порівнює її смак із рибою.
У чому шкода цвітної капусти?
Цвітну капусту потрібно їсти в помірних кількостях, щоб не нашкодити здоров’ю. Її не можна вживати тоді, коли є загострення проблем зі шлунково-кишковим трактом. Якщо людина страждає на ентероколіт, має підвищену кислотність і язву, то їй вживати цвітну капусту можна лише у вареному вигляді і дуже мало. Якщо були операції, пов’язані зі шлунком чи кишківником, то такого продукту теж краще уникати. Потрібно з обережністю їсти її тим, хто має гіпертонію і проблеми з нирками, подагру. До того ж не можна їсти капусту тим, хто має алергію на неї.
Їсти цей вид капусти рекомендують у поєднанні з різними продуктами, бо в іншому випадку це може привести до розладу шлунка. Її можна вживати як зранку, так і ввечері.
Як обрати цвітну капусту?
Для того, щоб приготувати смачну і корисну страву з цвітної капусти, її необхідно правильно обрати:
- Поверхня капустини повинна бути чистою. Там не може бути пошкоджень, нальоту, бруду, плям.
- Суцвіття повинні бути білого або трохи жовтуватого кольору.
- Суцвіття мають дуже щільно прилягати один до одного.
- Стебло, листочки, суцвіття мають бути дуже пружними.
- Вага капустини повинна відповідати її розміру. Якщо капустина дуже легка, то її могли виростити за допомогою хімікатів: вона буде несмачною.
- Суцвіття не можуть бути пошкоджені.
- Відтінок капусти повинен бути рівномірним за всією поверхнею капустини.
- Добре, якщо між суцвіттями є листочки, адже вони захищають капустини від пересихання і вона буде соковитою.
Цвітна капуста – це смачний, дієтичний овоч, який дуже корисний для здоров’я, імунітету і самопочуття.