Одним з осередків так званого індустріального туризму, що наразі став трендом, є Кривий Ріг – цікаві місця цього райцентру Дніпропетровщини ваблять мандрівників з усіх куточків України. Незважаючи на відносно молодий вік даного заснованого козаками міста (існує воно з 1775 року), тут немало історичних пам’яток, культурних закладів, а ще є чудові куточки відпочинку.
Пропонована стаття розповість про локації, найбільш популярні у гостей та мешканців Криворіжжя, що мають відношення до минулого й сучасного життя адміністративного центру відповідного регіону.
Природні пам’ятки Кривого Рогу
Краєзнавці називають п’ять відповідних об’єктів, які не залишають байдужими навіть запеклих скептиків та прагматиків. У їх числі (якщо їхати містом із півночі на південь) – Криворізький ботанічний сад, парк Мершавцева, скелі МОДРу, Карачунівський водоспад та кар’єр Південного комбінату.
Криворізький ботанічний сад Національної академії наук України, що охоплює північний регіон Кривого Рогу, має площу понад 52 гектарів та вважається заповідником всеукраїнського значення. Фонд цієї розкішної зеленої оази включає багату колекцію дерев та чагарників, чимало з яких знаходяться під загрозою зникнення.
Якщо ви любите споглядати мальовничі краєвиди, це означає, що подивитись у Кривому Розі парк Федора Мершавцева вам необхідно обов’язково. Тут можна побачити, як ріка Саксагань зливається з повноводним Інгульцем, відвідати павільйон човнової станції, прогулятися алеєю дивовижних гірських порід та оцінити древні експонати виставки знахідок археологів.
Ще місто відоме мальовничими скелями МОДРу – пагорбами з незвичайним скелястим ландшафтом, ярами й балками, що оточують береги річки Інгулець. Ця місцевість, завдяки рідкісним представникам флори, джерелам та гротам, набула статусу геологічної пам’ятки всеукраїнського значення.
Недалеко від скель, нижче греблі місцевого водосховища, можна побачити бурхливі хвилі Карачунівського водоспаду та затоплений гранітний кар’єр КДЗ, що став неймовірно красивим озером. В озерці поблизу підніжжя вищого водоспаду, що стікає через магматичні гірські породи, можна купатися – його вода дуже чиста.
Продовжуючи розповідь про цікаві місця Кривого Рогу, створені за участі природи й людини, варто згадати також кар’єр Південного комбінату міста, в якому вже сім десятиліть ведеться видобуток манжетових кварцитів. Часто це місце, уподобане туристами, називають Залізним Серцем Криворіжжя.
Архітектурні перлини в м.Кривй Ріг
Кривий Ріг є регіоном, в якому з кінця ХІХ до середини минулого століття видобувався в прибережній зоні місцевих рік бутовий камінь. Він затосовувався як будматеріал. Логічно, що фахівці називають архітектурний стиль багатьох споруд міста кам’яним. У жодному з решти українських міст такий унікальний матеріал для будівельних робіт не використовувався.
Визначні місця Кривого Рогу, які є архітектурними об’єктами, – це готель Горохова, костел Святої Бригіти, дім Корнілова та старовинний будинок на вулиці Калиниченка. Усі ці будівлі були зведені за часів ХІХ століття. Відомо, що будівництво костелу Святої Бригітти велося за ініціативи польських переселенців і було завершене 1898 року. У ті часи до католицької громади міста входили також бельгійці та французи, що займали керівні посади на чавуноливарних та рудничних підприємствах.
Кам’яний будинок Корнілова, який височіє на вулиці Свято-миколаївській, з’явився в місті раніше, у 1870 році. До забудови цього об’єкту, що досить добре зберігся дотепер, двоповерхових споруд у місті практично не було. Старий дім на вулиці Калиниченка наразі є частиною комплексу будівель церковного призначення.
Ще одна давня цікава споруда Кривого Рогу – родовий склеп землевласників Галковських. Місце, де знаходиться відповідний об’єкт, оповите містикою – це закинутий Покровський цвинтар.
Є на території міста й чимало культових духовних споруд, в тому числі зведених у позаминулому столітті й раніше. Найвідоміша серед них – церква Різдва Пресвятої Богородиці (1886).
Кривий Ріг: заклади культури та мистецтва
На питання, куди сходити в Кривому Розі заповзятим театралам, любителям кіномистецтва та музейних експозицій, є багато відповідей. Даний крупний районний центр містить немало закладів відповідної специфіки.
Криворізький академічний міський театр драми та музичної комедії імені Тараса Шевченка, який за кілька років відзначатиме своє століття, – один із них. Репертуар його різноманітний. У театрі відбуваються вистави історичні, поставлені за творами відомих зарубіжних і українських класиків, а також сучасні хореографічні п’єси.
Свої глядачі та учні є у Криворізького міського театру музично-пластичних мистецтв «Академія руху», а для дітей тут з 1977 року працює театр ляльок. Кіноглядачі переглядають улюблені фільми та прем’єри у кінотеатрах «Олімп», «Одеса-кіно» та «Мультиплекс-холдінг». А музеїв у місті налічується більше десятка.
Гордістю міста є Криворізький міський історично-краєзнавчий музей, відео-галерея якого демонструється в парку Героїв. У ньому, крім постійно діючих експозицій, регулярно проходять тематичні виставки, вернісажі дитячих робіт та різні етнічні заходи, пам’ятні та святкові.
Крім того, в адміністративному центрі Криворіжжя багато музеїв трудової слави різних промислових підприємств: Інгулецького, Північного та Південного ГЗК, промислово-виробничого підприємства «Кривбасвибухпром» тощо.
Є у міста також два суто технічних музеї – авіаційний та гірничої техніки.
Найкращі готелі в м.Кривий Ріг
Готельний бізнес у Кривому Розі відрізняється солідним рівнем – десятки закладів різної «зірковості» конкурують між собою, намагаючись постійно підвищувати власний рейтинг шляхом удосконалення умов та сервісу.
Одним із готелів, що отримує максимальну оцінку клієнтів та експертів, є «Арт-Вокзал» (Транспортна вулиця, 1). Постояльці одностайно позитивно відгукуються про чисті й затишні номери з креативним стильним декором, про фантастично смачні сніданки та турботливий і завжди приязний персонал.
Заслужену репутацію топового отримав і готельно-ресторанний комплекс «Mizar Hotel» (вулиця Гетьманська, 80). Стійка реєстрації в ньому працює цілодобово, розташування дуже зручне, для гостей-автомобілістів передбачений просторий паркінг, а ще гостям тут видають безкоштовно всі необхідні косметично-туалетні приналежності.
Туристам, які бажають оселитися неподалік залізничного вокзалу, можна порадити готель «Дружба» (вул. Телевізійна,12). Окрім стандартного спектру послуг, сервіс даного готельчику пропонує скористатися спортмайданчиками та салоном краси, відпочити в затишному барі, фінській сауні, підкачати м’язи в тренажерній залі.
Багато шанувальників і у готелю «Україночка» (вул. Гетьманська, 80), який запам’ятовується постояльцям рестораном a la carte з вишуканою європейською кухнею та спеціальним меню для дітей. У номерах надається зв’язок Wi-Fi безкоштовно, щоранку тут частують апетитними сніданками типу «шведський стіл», а в номерах передбачені сейфи для зберігання цінних речей.
Ціни на розміщення в криворізьких скромних бюджетних хостелах, недорогих міні-готелях та елітних, престижних готельно-ресторанний комплексах відрізняються стабільністю і переважно є об’єктивними.
Де поїсти в Кривому Розі?
Закладів громадського харчування різноманітної специфіки в цьому місті величезний вибір – він визначається місцем перебування туриста, його гастрономічними уподобаннями, вимогами до обслуговування та фінансовими можливостями. У кожному районі Кривого Рогу є свої топові ресторанчики, кав’ярні, бари й піцерії.
Наприклад, в Покровському районі відмінну репутацію має еспресо-бар Cupman (вул. Миколи Зінчевського,18) з інтер’єром в аристократично-строгому стилі. Завсідники цього закладу віддають належне його європейській та веганській кухні, дивовижним десертам, духмяній випічці та фірмовому імбирному чаю.
Послухати живу музику в приємній атмосфері релаксації можна у ресторані «Вілен» (центр, вул. Володимира Великого, 27-а). Фішкою цієї ресторації є чотири банкетні зали з різним оригінальним оформленням. Одна із них стилізована під бібліотеку, інша імітує інтер’єр мисливського будиночка, а третя та четверта вирізняються італійським і класичним декором відповідно.
Замовити сімейну вечерю, яка залишить чудові спогади, доцільно в кафетерії з кумедною назвою «Веселе кахве» (вул. Уфімська,7). Багато авторських страв, українських та східних, тут готують у горщиках або печуть у тандирі, через що ці наїдки набувають неперевершеного смаку.
А раєм для гурманів-м’ясоїдів стане кафе «Gastro Cafe 15», що знаходиться в самому серці міста, на проспекті Гагаріна. На думку багатьох містян, це саме той заклад, де ідеально готують стейки. Його часто обирають для відзначення багатолюдних свят, ділових зустрічей та романтичних побачень.
Коли ви приїдете в Кривий Ріг, що подивитись у ньому, де зупинитись і які визначні місця відвідати, тепер вам відомо. Хочеться, щоб відповідне чудове місто процвітало, розвивалося й далі гостинно приймало туристів – для цього воно має потужний потенціал.
Раніше ми також писали про ТОП локацій в м.Дніпро, радимо ознайомитись для вдалої подорожі. Гарного відпочинку!