У світі чимало корисних професій, які допомагають людям. Одна з них це – логопед. Це людина, яка займається порушенням мовлення у людей різного віку. Ми звикли думати, що логопед для дітей, але насправді він працює і з дорослими, допомагаючи їм подолати проблеми з вимовою, мовленням через фізичні або психоемоційні проблеми.
Як стати логопедом?
Для того, щоб отримати спеціальність логопеда потрібно вступити в педагогічний вуз на відповідний факультет спеціальної освіти. Адже логопед – це не лікар, а педагог. Але для того, щоб бути хорошим фахівцем необхідно мати базові знання з анатомії, фізіології, психології. Де вчитись на логопеда вирішувати лише вам, але зазвичай спеціалісти обирають вузи Києва та Львова. До того ж логопеди вчаться все життя, постійно підвищують свій кваліфікаційний рівень, проходять різноманітні курси, отримують сертифікати. Наприклад, можна покращити свої знання в Інституті професійної турботи, Міжнародному інституті інклюзії або консультуватися у професійних репетиторів, які допоможуть постійно розвиватися.
Скільки років вчитись на логопеда залежить від того чи вам потрібен кваліфікаційний рівень бакалавр, чи магістр. Для магістра цей термін становить 5 років.
Що робить логопед
Звісно, що такий педагог надзвичайно важливий, адже працює він в основному з дітьми, у більшості випадків у школах чи дитячих садках, спеціальних центрах. Інколи логопеди ведуть і приватну практику.
Логопед може коректувати:
- Вимову звуків
- Ритм і темп мовлення
- Проблеми з розвитком і мовленням
- Голос
- Негаразди з письмовим мовленням
Коли ж звертатись до логопеда? Дитячий логопед може надати консультацію практично з 2-3-х місяців життя дитини. Але повноцінні консультації надаються у 2-3 роки. Та є моменти, на які потрібно звернути увагу і піти до логопеда раніше, ніж у 2-3 роки. Наприклад, якщо:
- У 6-7 місяців дитина не белькоче.
- У рік не вимовляє жодного слова і не розумію, що від неї хочуть.
- У 2 роки дитина знає близько 50 слів. Тоді ж логопед може перевірити як дитина знає і вимовляє певні звуки.
- У три роки дитина може повноцінно формувати речення з прийменниками і сполучниками.
До 6 років дитина повинна навчитися вимовляти всі звуки, надто звук р. Можливе відхилення: лише переставляння букв у складних словах.
Дуже часто, помітивши недоліки у мовленні дітей, батьки не звертаються до спеціалісти і погіршують ситуацію. Ще частіше логопед працює у парі з дефектологом, психологом, психіатром, неврологом. Є кілька видів спеціалістів, які допомагають дітям заговорити:
- Індивідуальний логопед – він займається з дитиною у своєму кабінеті індивідуально. Тому може приділити максимум часу дитині.
- Корекційний логопед – він займається з дітьми 3-5 років, коли малюк неправильно вимовляє певні звуки.
- Домашній логопед –займається з пацієнтом вдома. Це може бути актуально для тих людей, які мають проблеми з соціалізацією.
Навчання на логопеда в України дуже ефективне, тому в державі багато хороших спеціалістів. Вони можуть надати різноманітну допомогу:
- Проконсультувати батьків дітей різного віку, в тому числі і малюків до року.
- Надати логопедичну допомогу на етапі формування мовлення.
- Скоректувати мовлення при різноманітних мовних захворюваннях.
- Запропонувати відновлення та реабілітацію втрачених мовних навичок після перенесених хвороб, наприклад, інсульту.
- Надати допомогу при заїкуватості.
Логопед може займатися з дитиною від 15 до 50 хвилин. Це залежить від того, де відбувається заняття: у школах і садочках вони досить короткі через велику кількість дітей. А також від того, чи може дитина довго працювати із спеціалістом. В середньому прийом триває 20-25 хвилин.
До того ж логопед може робити логопедичний масаж, який підбирається індивідуально. Він позитивно впливає на роботу м’язів, знижує прояви неврологічних симптомів. Його часто призначають циклами по 10-20 сеансів з перервами.
Скільки заробляє логопед?
Логопед – це дуже важлива професія, адже вона допомагає людям розмовляти, чітко висловлювати свої думки. Це соціально важлива робота, яка має ряд позитивних моментів:
- Це необхідна і дуже важлива професія.
- Часто такі спеціалісти працюють у закладах освіти, де мають щорічну відпустку 56 днів.
- Тривалість робочого дня зазвичай 4-5 годин.
- Можна вести приватну практику без особливих вкладень.
- Є окремий кабінет.
Але є й певні недоліки. Наприклад, це емоційно складна робота, часто з особливими дітьми або людьми, що потребують нестандартного підходу, велика кількість документації, яку варто заповнювати у неробочий час, інколи заняття з логопедом не приносять результатів.
В середньому логопед заробляє 15000-17500 гривень, але, якщо спеціаліст не має досвіду і працює у державному закладі, то може заробляти і мінімальну заробітну плату. В середньому вартість одного заняття у приватного логопеда – 400-500 гривень. Тому, якщо хочете мати вигоду, то все ж краще набратися досвіду і мати приватну практику.
Логопед – важлива професія, якій потрібно вчитись не один рік. Але, якщо ви хороший спеціаліст, то точно зможете заробляти достойно.
Більше цікавої інформації читайте в рубриці Дім, Сім’я, Діти на нашому порталі.