Древнім та воістину легендарним українським містом, історія якого налічує близько тринадцяти століть, є Чернігів.
Свого часу цей престольний град був одним із найбільших міст Європейського континенту, омріяним вельможними князями, а також можновладцями Польщі, Литви, Кримськотатарського ханства.
Чернігів що подивитись: цікаві туристичні місця
Якими визначними місцями славиться прекрасний Чернігів, що подивитись у ньому варто мандрівникам, зацікавленим українською історією, культурою, зодчеством і мальовничою природою, розповідає пропонована стаття.
У тексті також наводиться інформація про улюблені куточки дозвілля чернігівців, культові туристичні локації, топові готелі міста та кращі заклади громадського харчування.
Старовинні храми
Адміністративний центр Чернігівської області з прадавніх часів вважався осередком духовності. У ньому понині збереглося багато святинь, що велично височіють в різних міських районах, пам’ятаючи багато важливих подій історії, радісних та трагічних.
Катерининська церква
Найвідоміший храм, що стрічає гостей, які прямують з боку Києва, – златоглава Катерининська церква, зведена на рубежі XVII-XVIII століть. Відомо, що побудували цей храм, який став візитною карткою Чернігова, на честь відваги воїнів козацького Чернігівського полку. Проявленої під час штурму турецького форту Азов у 1696 році.
Церковиця Параскеви-П’ятниці
Більш поважний вік, що налічує цілих сім століть, відрізняє невеличку кам’яну церковицю Параскеви-П’ятниці. Фахівці вважають, що цій культовій споруді в центрі старого міста, яка є свідком домонгольської доби, вдалося зберегтися до наших часів. Завдяки могутнім стінам та щасливому збігу обставин.
Борисоглібський собор
Ще одним багатовіковим центром духовності Чернігівщини є Борисоглібський собор – споруда з білокам’яними стінами, видовженим вузькими вікнами та масивним куполом. Відомо, що спершу в ній розташовувалася усипальниця князів династії Давидовичі. Але згодом собор став головним храмом кафедрального монастиря.
Троїцько-Ільїнський монастир
Високий та розкішний Троїцько-Ільїнський монастир, якому довелося бути й центром іконопису, літописання, а пізніше й друкарства, можна побачити з багатьох районів міста. Церковний комплекс має п’ятиярусну дзвіницю висотою 58 метрів – у туристів є можливість, піднявшись на її верхівку, побачити Чернігів у всій пишноті.
Спасо-Преображенський собор
Архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній» включає найдавніший храм міста – Спасо-Преображенський собор. Зведений за наказом князя Мстислава Володимировича в першій половині XI століття. Прадавня святиня пережила багато пожеж і битв, неодноразово зазнавала руйнацій та грабувань і багаторазово відновлювалася. Цим пояснюється поєднання різних архітектурних стилів храму.
Цікаві архітектурні пам’ятки в м.Чернігів що подивитись варто кожному
Місцеві мешканці, які пишаються своєю малою батьківщиною, розкажуть, що подивитись в Чернігові необхідно й інші пам’ятки архітектури, надзвичайно цінні й цікаві.
Досить оригінальною будівлею позаминулого століття є обласна філармонія – колись в цій споруді розташовувалося Миколаївське Єпархіальне братство. Відповідний розкішний будинок, зведений у так званому неоруському стилі, має три поверхи, дві шатрові верхівки та прибудовану двоповерхову каплицю.
Мандрівників зацікавить і чернігівська пожежна каланча, збудована в 1913 році в неоготичному стилі. Дана кам’яна вежа зі стрілчатими вікнами – елемент комплексу, в якому раніше розташовувалась служба міських вогнеборців , а зараз всередині будівлі працюють офіси та непродовольчі крамниці.
Представляє інтерес для гостей міста і садиба Григорія Глібова – унікальний будинок кінця ХІХ століття з неготичним дизайном і виглядом середньовічного лицарського замку. Ця двоповерхова споруда, ексклюзивність та шик якої вражає. Колись належала одному з найзаможніших дворян Чернігівської губернії, що, вочевидь, був прибічником розкоші й креативу.
Заслуговує на увагу кам’яна будівля колишнього Земельного банку, в якій нині знаходиться обласна наукова бібліотека. Споруду відрізняє популярний на початку XX століття стиль модерн, а її оригінальним елементом є триярусна башта, яку увінчує шатровий верх.
Оглядаючи цікаві місця Чернігова, не пройдіть повз колишньої Народної школи, що пізніше була грязелікарнею, а нині є міською поліклінікою. Цей об’єкт, з колонами та химерним фігурним фронтоном, є витвором архітектурного зодчества українського модернового стилю. Його звели в 1912 році за проєктом Івана Якубовича.
Чернігів: загадкові локації міста
Професійні гіди та краєзнавці обов’язково вам порадять відвідати Чернігівський дитинець, або вал – найдревнішу частину міста, що колись виконувала функції укріплення й слугувала резиденцією можновладців та представників вищого духовенства. У наш час цей історичний район став улюбленим куточком прогулянок мешканців Чернігівщини та її гостей.
Оцінити всю велич Чернігівського дитинця та побачити неймовірну красиву міську панораму можна, піднявшись на Болдіну гору. За даними джерел, колись давно її верхівка, на якій нині обладнаний сучасний оглядовий майданчик, була капищем язичників, а назва гори походить від древнього слова «болд», яке означає «дуб».
У Чернігові багато курганів, але особливою таїною огорнутий один із них, який називають Чорною могилою. Давня легенда розповідає, що ніби то в цій велетенській земляній піраміді міститься поховання засновника міста – князя Чорного, на честь якого даний населений пункт і отримав свою назву.
Притулком привидів місцеві любителі містики вважають Антонієві печери, в той час, як архітектори розцінюють відповідний об’єкт як взірець примітивного підземного зодчества, а християни ставляться до нього як до святині. Насправді ці тунелі – мережа прокладених під землею шляхів, що сполучає між собою різні храми, каплиці з похованнями та монастирські келії.
Обходячи визначні місця Чернігова, не забудьте побувати на його Красному мості – ця історична локація в минулому сполучала місто з іншими важливими регіонами й центрами держави Київська Русь. Місток, побудований через річку Стрижень, був упродовж тривалого часу єдиною спорудою для переїзду через цю водну артерію в місті (перша згадка про нього датується 1783 роком).
Де зупинитись у Чернігові?
Оскільки адміністративний центр Чернігівщини є для туристів надзвичайно привабливим, готельний бізнес у ньому процвітає й успішно розвивається, підкорюючи найвибагливіших щодо комфорту й сервісу клієнтів.
Якщо ви прибули в це прекрасне, колоритне та гостинне місто з іншого, віддаленого від нього регіону країни, то, мабуть, перш ніж вирішувати, куди сходити в Чернігові одразу, а куди вирушати потім, виберіть собі готель.
Найвищу оцінку гостей отримав елітний готельно-ресторанний комплекс «Optima Collection Chernihiv» (вул. Гетьмана Полуботка, 22), куди можна селитися навіть з чотирилапими улюбленцями. Постояльцям він пропонує престижні номери зі стильним дизайном, кабельним телебаченням, міні-баром, надійним сейфом та швидкісним інтернетом.
Гідним його конкурентом є «RiverSide-Restaurant, Hotel, Beach» (вул. Шевченка, 103-а), апартаменти в якому відрізняються відмінною звукоізоляцією, а територія містить просторий басейн для плавання. Підійде цей комплекс і для тих, хто віддає перевагу купанню у відкритій водоймі – поруч знаходиться чиста та мальовнича приватна пляжна зона й узбережжя річки Десна.
Туристи, що подорожують на автомобілі, не помиляться, якщо оберуть «Molex Apartments 3» (вул. Любечська, 2-а, кв.-59). Окрім стандартного спектра зручностей, зокрема, ванної кімнати та набору необхідних побутових електроприладів, тут чекає гостей безплатний паркінг і чемний персонал, який з усіма своїми обов’язками впорається бездоганно.
Для мандрівників, які віддають перевагу бюджетним готельчикам, відмінним рішенням стане вибір на користь хостела «Hola» (вул. Толстого. 147-а). Стійка реєстрації тут до послуг відвідувачів цілодобово, а працівники закладу ретельно дбають про чистоту та роблять все, щоб їх клієнти почувалися затишно й зручно, мов удома.
Чернігів: ресторани й кафетерії
Закладів громадського харчування в Чернігові безліч, і у своїй більшості вони відповідають європейським стандартам – власникам місцевих ресторацій практично ніколи не буває соромно ні за свої страви, ні за рівень обслуговування.
Найкращі в місті ресторани
«Велюров» (проспект Миру, 17) приваблює відвідувачів оригінальним інтер’єром в провінційному французькому стилі, спокійною атмосферою та напрочуд різноманітним меню – воно включає всі популярні страви української, італійської й навіть японської кухні.
Сумістити вечерю в колі друзів з переглядом на великому екрані спортивних подій реально в ресторанчику «Сенатор» (вул. Магістрацька, 1). Його фішкою є добірка фірмових м’ясних страв, приготованих на грилі, а простежити за процесом створення відповідних гастрономічних шедеврів завсідникам дозволяє відкрита кухня.
Поціновувачі грузинських кулінарних традицій отримають справжню насолоду від візиту до ресторану «Буба Хінкальня» (проспект Миру, 21). Заклад містить кілька затишних, ідеальних для романтичних побачень зал. Кухарі його готують дуже смачно все, від долми до хачапурі, а офіціанти вправні, увічливі та швидкі.
У автентичності італійської піци та пасти в піцерії «Alfonso» ніхто не засумнівається, бо власником цього закладу є справжній італієць. Гості цього ресторанчику відзначають як високі смакові властивості його страв, так і солідних розмірів порцій. А ще ненав’язливе обслуговування та затишок.
У кав’ярні «Цапа» (проспект Миру, 22) можна знайти чи не найбільший в місті вибір свіжої випічки та вишуканих десертів. А ще скуштувати фірмові напої власного виробництва або замовити смачний суп чи салат. Інтер’єр даного кафетерію відрізняє його від конкурентів – він дуже яскравий та з гарними кімнатними рослинами, що милують око.
Є й інші, які може своїм гостям запропонувати Чернігів, цікаві місця. Наприклад, світломузичний фонтан у сквері, легендарний місцевий пивзавод, чудові парки, багато музеїв, торговельно-розважальні центри тощо. Усе це варто побачити кожному українцю, який любить свою країну й цікавиться минулим та сучасним життям її регіонів та міст. Тепер ви точно багато знаєте про м.Чернігів, що подивитись в ньому, куди сходити і які цікаві місця відвідати. Тож гарної екскурсії!
Читайте про цікаві місця нашої країни в розділі Туризм.