Безпілотний автомобіль не є автономними, як багато хто хотів би думати. Це електромобілі з режимом автопілота, який працює дуже добре, але ступінь автономності, який він забезпечує, обмежений. Це створює плутанину, яка змушує багатьох користувачів випробовувати межі цієї можливості, та вводить в оману мільйони людей.
Самокеровані автомобілі трансформують концепцію мобільності в найближчі роки. Якщо ми хочемо досягти майбутнього, вони повністю замінять будь-яку взаємодію водія з рушійним апаратом. Однак, в технологічному плані, ми дійсно не надто далекі від сценарію. Але ще необхідно зрозуміти, як ми можемо подолати певні регуляторні проблеми та логістично зміцнити інфраструктуру, яка необхідна для їх поширення.
Що таке самокерований автомобіль
Самокеровані автомобілі — це транспортні засоби, здатні рухатися дорогою без будь-якого втручання водія або з обмеженою підтримкою за певних дорожніх обставин. Це інноваційна технологія, заснована на взаємозв’язку автоматизованих систем кермування, низки датчиків, встановлених в автомобілі, і розумної інфраструктури розумного міста.
Сьогодні вже існують автомобілі, здатні їздити самостійно, однак, адекватного регулювання та підтримки надшвидких з’єднань ще бракує. Тому, ми можемо говорити про транспортні засоби з підтримкою водіння, в яких автомобіль приймає деякі автономні рішення, зберігаючи контроль у водія.
Системи ADAS вже змінюють те, як ми їздимо, допомагаючи зменшити кількість аварій та покращити ефективність водіння. Наступною інновацією стане справжній безпілотний автомобіль, що дозволить у майбутньому використовувати транспортні засоби навіть без керма.
Рівні безпілотних автомобілів
Існує п’ять рівнів автономного кермування, хоча лише останні два дійсно представляють максимальну еволюцію і вираження цієї технології. Водночас корисно пам’ятати про різні етапи, щоб розуміти, як працюють ці системи, та де ми перебуваємо сьогодні.
1. Асистоване кермування
До цього першого рівня відносяться автівки з асистентним керуванням: водія підтримують системи, які попереджають його про певні небезпеки та допомагають йому підвищити безпеку. Пристрої запобігання зіткненням, регулятори швидкості, такі як круїз-контроль, і датчики відстані до інших транспортних засобів потрапляють до цієї категорії.
Приклад: адаптивний круїз-контроль або Keeping Assist System (LKAS).
2. Часткова автоматизація
Вже можна говорити про автопілот, хоча це все ще машини з частковою автоматизацією. Вони здатні активно втручатися в обставини, наприклад, автоматично керувати кермом або гальмувати, якщо виявлено аварійну ситуацію.
Приклад: адаптивний круїз-контроль, інтегрований з функцією утримання в смузі руху.
3. Високий рівень автоматизації
Самокеровані авто нарешті стають конкретною реальністю, хоча активна участь водія ще необхідна. Машини можуть керувати собою в певних умовах, стежать за транспортним засобом і дорожнім рухом. Якщо водій не робить правильний маневр, він робить це за нього.
Приклад: система Traffic Jam.
4. Повна автоматизація кермування
Самокерування виконує автоматизацію при наявності певних вимог і умов, наприклад, роботи-таксі без керма і педалей. Однак у разі несправності, водій повинен втрутитися, відновивши контроль над транспортним засобом з міркувань безпеки, інакше автомобіль самостійно зупиниться на узбіччі.
Приклад: таксі без водія або транспортні засоби без керма.
5. Повна автоматизація
Як штучний інтелект керує автомобілем? У порівнянні з попередніми технологіями, наявність керма або педалей не є обов’язковою, машина автономна і робить все самостійно. Людині навіть не обов’язково вміти водити. У цьому випадку кожна людина є пасажиром. Потрібно вказати пункт призначення і насолоджуватися поїздкою.
Приклад: функціональність без обмежень в експлуатації.
Як працює автопілот в автомобілі
Технологія автономного водіння практично базується на автопілоті. Це система, здатна спілкуватися з іншими автомобілями та дорожньою інфраструктурою в режимі реального часу, взаємодіючи зі світлофорами, тунелями та веб-платформами, які інформують програму про умови руху та можливі аварії. По суті, автопілот — це програмне забезпечення, що керує автомобілем за допомогою низки датчиків.
Залежно від рівня автономного кермування, автопілот може допомагати водієві або керувати автомобілем самостійно, стаючи все більш точним завдяки технологіям штучного інтелекту і машинного навчання. Він використовує радарні системи, GPS-трекери та ультразвукові датчики для моніторингу простору, з можливістю виявлення будь-яких перешкод: легкові авто, вантажівки, мотоцикли, пішоходи та велосипедисти.
Безпілотний транспорт у світі
Розвиток подій прискорюється. Наразі в усьому світі існує незліченна кількість пілотних проектів в галузі AV, укладається багато угод про придбання, партнерства та консорціуми. Деякі з останніх включають придбання Amazon компанії Zoox, придбання Aurora AV-підрозділу Uber і придбання Toyota AV-підрозділу Lyft. Існує також новий Консорціум з розробки обчислювальних систем для автономних транспортних засобів, до якого входять найбільші автовиробники, виробники мікросхем і постачальники, зокрема ARM, Bosch, Continental, Denso, GM, Toyota, Nvidia і NXP. Незважаючи на схожість, існує також багато відмінностей, як країни підходять до AV-технологій.
В Європі на першому плані стоїть масова мобільність, а державно-приватне партнерство спрямоване на розвиток автономних шатлів. У Китаї основна увага приділяється штучному інтелекту, оскільки країна є світовим лідером у розробках у цій галузі. Американські технологічні гіганти, зосереджені на додатках: роботаксі, доставка «останньої милі» і вантажівки.
Які країни дозволяють безпілотні автомобілі
Впровадження неминуче вимагатиме оновлення правил дорожнього руху і втручання в національні закони про мобільність і транспорт.
У Німеччині, наприклад, вже визначена нормативна база для автономного водіння 3-го Lvl, а обмеження швидкості на автомагістралях для самокерованих автомобілів було збільшено з 60 до 130 км/год. В Італії наразі дозволені лише безпілотники Lvl1 або 2, які не можуть їздити по автомагістралях і мають максимальне обмеження швидкості 60 км/год. У Сполучених Штатах, навпаки, цей тип інновацій перебуває у більш розвиненому стані: NHTSA, Американське агентство з безпеки на транспорті, дозволило створення прототипів транспортних засобів без педалей і керма.
Переваги та недоліки автопілота
Очевидно, що автопілоти є ефективним рішенням, щоб зробити автомобільні подорожі менш небезпечними. Існуючі системи дозволили значно знизити ризики, оптимізувати швидкість реакції під час маневрів і підвищити безпеку дорожнього руху. Подумайте лише про підтримку, яку надають такі технології, як виявлення сліпих зон та моніторинг дистанції до інших транспортних засобів. 3, 4 та 5 Lvl дозволять людям «краще» використовувати свій час, використовуючи поїздку для роботи, читання або навіть щоб поспати та відпочити.
Ще однією перевагою безпілотників, є можливість зменшення трафіку, що досягається завдяки інтелектуальному плануванню дорожнього руху, з’єднанню транспортних засобів та інфраструктури. Нарешті, вони дозволять кожному бути незалежним під час подорожей, в тому числі людям з обмеженими можливостями та тим, хто не має водійського посвідчення.
Що відбувається на ринку
Наразі на ринку присутні майже лише авто 2-го Lvl: компанії чекають на регуляторні зміни, щоб розблокувати 3-й Lvl. Серед найвідоміших – Tesla Model 3, електричний седан, оснащений знаменитою системою Autopilot, хоча Ілон Маск хоче незабаром досягти Lvl 5 і перетворити Tesla на еталонну компанію. Сьогодні більшість найсучасніших автівок належать до цієї категорії, від найкращих моделей Mercedes до найсучасніших BMW.
З іншого боку, дуже мало моделей 3-го Lvl, до яких відносяться самокеровані автомобілі, що дозволяють на короткі проміжки часу знімати руки з керма. Прикладом цього є Audi A8, де, однак, обмеження, накладені на його потенціал, є більш нормативними, ніж технологічними.
Важливого результату досягнув і сам Mercedes, адже німецький виробник першим отримав дозвіл на автономне водіння 3-го Lvl в США. Mercedes робить ставку на Drive Pilot, який може керувати автомобілем без участі людини — технологію, яка вже тестується в Німеччині та буде присутня на моделях 2024 року – EQS і S-Class.
Майбутнє транспорту без водіїв: коли вони стануть реальністю?
Майже всі автовиробники працюють над безпілотними автомобілями 3, 4 і 5 Lvl, причому кілька активних проектів реалізуються в Європі, Азії та США. Однак перед виходом на ринок необхідно буде скоригувати Дорожній кодекс та європейські правила, що є складним кроком, який також вимагає узгодженого на міжнародному рівні протоколу.
На сьогодні ЄС ще не дав зелене світло цим технологіям, хоча Tesla та інші виробники, такі як Honda, могли б запропонувати безпілотні транспортні засоби (Lvl 3 і 4). Іншим критичним моментом є проблема інфраструктури. Насправді, для їх поширення необхідне широке покриття надшвидким зв’язком 5G і перетворення міста на сучасні «розумні міста».
Кроком уперед стала поправка до Віденської конвенції, згідно з якою Європейський Союз дозволив автономне водіння з певними обмеженнями. Зокрема, транспортні засоби з автоматизованими системами LKAS, можуть пересуватися країнами ЄС, але лише за умови, що вони відповідають національним технічним регламентам і обов’язково за присутності водія в машині.
Однак, завдяки стрімкому технологічному прогресу, розвиток цієї технології стрімко прогресує. Очікується, що до 2030 року світовий ринок безпілотних автомобілів досягне 1,75 трильйона — тобто 58 мільйонів самокерованих транспортних засобів на дорогах світу.
Висновок
Автопілот Tesla розроблений для забезпечення кермування без допомоги рук, надаючи водіям більше впевненості за кермом, підвищуючи їхню безпеку на дорозі та роблячи їзду по автомагістралях більш приємною. Автопілот є найдосконалішою системою, але він не робить Tesla автономним автомобілем. Чи безпечні безпілотні автомобілі? Так, але водії повинні краще за інших знати, наскільки вони можуть використовувати цю функцію.
З моменту впровадження режиму автопілота почали з’являтися відео, на яких безвідповідальні власники сплять, грають у шашки або дивляться фільми замість того, щоб робити те, що вони повинні робити: використовувати свій автомобіль за призначенням. Нам ще треба пройти довгий шлях, перш ніж ми заснемо за кермом.
Більше актуальної інформації читайте в рубриці Автомобілі на нашому порталі.