Дуже часто з настанням осені у багатьох людей починається так звана осіння депресія. Через короткий світловий день, дощ, вологість, холод важко встати з ліжка, нічого не хочеться робити, стає сумно і печально. Цьому є абсолютно банальне пояснення: мало вітаміну Д, сонечка і тепла не дозволяють нашому організму повноцінно жити. Але, якщо така осіння хандра затягнулася? Що робити? А якщо її прояви з’явилися ще на початку теплого вересня або не покидають навіть, якщо світить сонце, жовтогаряче листя чарує, а температура наближається до +25? Спробуємо розібратися.
Як проявляється осіння депресія?
Осіння депресія – це сезонний стан, він триває через те, що змінилися природні умови. Зазвичай на цю недугу страждають у осінньо-зимовий період. Вона дуже пов’язана з впливами природних умов на центральну нервову систему людини.
Депресія восени у декого може з’явитися ще в кінці серпня. Саме тоді дні стають коротші, світла і тепла менше, а передчуття осені і зовсім зводить з розуму. У перший осінній місяць прояви депресивного стану ще не такі серйозні, адже в більшості регіонів це дуже теплий місяць. На початку жовтня природа і зовсім розкривається: з’являється сонечко і багато барв, «бабине літо» дещо приглушує всі негативні моменти. А от вже з середини жовтня є перспективи для яскравого «цвітіння» осінньої депресії. Холодно, мокро, сиро і сумно – більшість людей практично не бачать сонця, адже йдуть на роботу, коли ще темно і приходять з неї, коли вже темно.
Така депресія має абсолютно логічне пояснення: дефіцит природного світла знижує вироблення кортизолу і одночасно підвищується концентрація меланіну. Все це впливає на роботу ендокринної системи. До того ж, відсутність сонця знижує вироблення серотоніну – гормону щастя. А низький рівень цього гормону сприяє тому, що людині постійно сумно.
Осіння депресія: як її розпізнати?
Які симптоми осінньої депресії? Це:
- Зміна настрою і погіршення самопочуття.
- Втрата задоволення від того, що раніше радувало.
- Погіршення фізичного стану.
- Слабкість, підвищена втомлюваність.
- Порушення сну.
- Неспроможність піднятися з ліжка після того як продзвенить будильник.
- Погіршення апетиту або навпаки підвищений апетит.
- Потреба в вуглеводах.
- Проблеми з пам’яттю.
- Підвищена дратівливість.
- Зниження лібідо.
В принципі такі симптоми не заважають працювати і жити. Але роблять діяльність людини менш ефективною. Люди з осінньою депресією менш мотивовані, почувають себе нещасними, їм не хочеться ходити на роботу.
Як лікувати осінню депресію?
Насправді найефективнішим способом лікуватися від осінньої депресії є поїздка в теплі краї, де завжди світить сонце. Можна замінити це подорожжю в регіон країни, де більше сонечка. В Україні таку поїздку можна здійснити в Одеську область чи на Закарпаття. Але не всі можуть дозволити собі подорожі. Тому можна використовувати фототерапію. Існують спеціальні засоби для домашнього чи офісного використання. До речі, можна звернутися до дільничного терапевта, який дасть направлення на безкоштовний курс процедур, можна відвідати санаторій.
Крім того, добре лікує осінню депресію і фізична активність. При занятті спортом, особливо бігом чи навіть йогою, вивільняються ендорфіни. І інколи вони можуть замінити ліки. Взагалі, під час занять спортом виробляється серотонін, тому ви точно станете щасливішими.
До того ж потрібно їсти більше фруктів, овочів, натуральних вітамінів. Звісно, можна звернутися до спеціаліста і пропити курс певних препаратів. Але в більшості випадків це не потрібно. Адже можна вживати більше бобових, шпинату, риби, горіхів, бананів – там є магній, що позитивно впливатиме на психологічний стан.
Звісно, треба більше гуляти і менше знаходитися у закритому просторі. Якщо є можливість, то краще ходити пішки, а не користуватися транспортом.
Профілактика осінньої депресії
Профілактики осінньої депресії не існує. Адже вона часто залежить саме від погоди. Якщо осінь тепла, не дощова, яскрава, то й сумувати буде менше людей. А під час вологої і сирої осені буде ризик і осінню депресію підхопити, і вірусне захворювання.
Дуже добре, якщо у вас є можливість подорожувати восени. Зміна пейзажів, нові враження подарують вам приємні емоції. Візьміть за звичку виїжджати на дачу, в ліс, до озера восени. Можна поїхати до Карпат або обрати відпочинок в санаторії Передкарпаття на 1-2 дні.
Хорошим способом боротьби з депресією стане осіння рибалка, похід за грибами, можна милуватися цвітінням хризантем чи насолоджуватись ароматом листя у парку. Якщо погода дуже кепська, то йдіть в кіно, у театр, виберіться в кондитерську чи у цікавий музей. Нехай ваше життя грає барвами!
Якщо ж подолати депресію не вдалося і вона затягується аж до лютого, то варто звертатися до спеціаліста. Це може бути психолог, невролог, психотерапевт, ендокринолог чи психіатр. В деяких випадках необхідне комплексне лікування. Не потрібно цього боятися, адже ви народилися, щоб бути щасливими. І ніяка осіння депресія не може вам стати на заваді!