Феномен штучного інтелекту привертає все більше уваги й, якщо, приміром, 2 роки тому цей термін був популярним лише серед осіб, що цікавляться або працюють у сфері інноваційних технологій, айтішників, то на даний час про нього знають і підлітки, і пенсіонери. Активна увага людства до штучного інтелекту повністю обґрунтована, адже він покликаний спростити наше життя, автоматизувати процеси. У медіа ви можете знайти багато статей про те, як штучний інтелект змінить медицину, музику, літературу, сферу послуг, реклами та ін., проте сьогоднішні реалії змушують задуматись про те, чим може бути корисним штучний інтелект в умовах війни.
Розмінування. Нещодавно США передали Україні роботів-собак Spot для розмінування районів, які були підконтрольні загарбникам. За допомогою спеціального маніпулятора робот може переносити міни у спеціальні ями міни, що не вибухнули, і знешкоджувати їх, знищуючи за один підхід більше 50 таких мін. Ці роботи можуть виконувати команди без допомоги людини та працювати в будь-яких умовах. А нещодавно Державна служба з надзвичайних ситуацій України спільно з «Новою поштою» запустили спільний проєкт зі створення українських роботів-саперів, які також зможуть знаходити та знешкоджувати міни.
Розвідувальна діяльність. Український артилерійський розвідувально-ударний комплекс «Кропива» має програмне забезпечення, яке можна встановлювати на звичайний планшет або на Андроїд-телефон. Станом на сьогодні ним користується більшість українських артилеристів для виявлення ворожих цілей. У програмі є вбудований навігатор, який дозволяє обчислювати відстань між об’єктами, враховуючи це своїй далекобійності зброї.
Системи розпізнавання обличчя. Системи зі штучним інтелектом широко використовуються українськими військовими, щоб встановити особу російських військових, боротися з дезінформацією, а також ідентифікувати загиблих. Для цього одна з американських компаній надала Україні безкоштовний доступ до своєї пошукової системи. До речі, саме програми зі штучним інтелектом допомогли вирахувати російських військових, які чинили звірства у Бучі та Гостомелі.
Системи комп’ютерного бачення. Це високотехнологічне інноваційне рішення, яке допомагає не лише «побачити» супротивника, а визначити його вразливі місця, передбачати поведінку та ліквідувати ворога, якщо програма отримає відповідну команду.