Кропива – трав’яниста рослина родини кропивові. Найпоширеніший лікарський вид – кропива дводомна, яка відома цілющими властивостями. Ця рослина росте усюди – серед чагарників та у садах, на городах, пасовищах та узбіччях. Багато людей вважають її простим бур’яном, проте насправді кропива наділена низкою корисних властивостей та є цінною багаторічною рослиною.
Особливості кропиви
Кропива дводомна має темно-зелене листя із зубцями по краях, які нещадно жалять шкіру при дотику до неї. Довжина листків – до 15 см. Висота рослини становить 50-200 см, крім того у неї потужне повзуче кореневище та стебло з ворсинками. Здатна утворювати зарості, що у народі звуть кропивниками. Щороку з травня і аж до осені триває період цвітіння. Квіти являють собою невеличкі білі або жовті горішки, розкидані по всьому стеблу. Мало хто знає, проте раніше у господарстві вона була цінним продуктом – її додавали у супи та борщі. Особливо корисною є кропива навесні, саме тоді її листя насичене багатьма корисними мікроелементами. Має лікувальні властивості, застосовують у медицині та косметології.
Лікувальні властивості
У медицині використовують всі частини кропиви: листя, квіти, стебло та корінь. До складу листя входять каротиноїди, ситостерин, органічні кислоти, фітонциди, холін. Рослина має цілий запас корисних вітамінів: вітаміни С, А, В, К, Е. У великій кількості міститься вітамін С. За порівняннями його в кілька разів більше ніж у цитрусових. Вона є цілим джерелом поживних елементів, таких як залізо, цинк, фосфор, мідь, хлорофіл. Завдяки цим показникам, кропива є дієвим кровозупинним і протизапальним засобом. Корисні властивості рослини допомагають впоратися з багатьма захворюваннями. Зокрема, найчастіше лікують кровотечі. Кропива має багато вітаміну К, який нормалізує згортання крові, що і допомагає зупинити кровотечу. Застосовують для лікування анемії, хвороб печінки та нирок, сечового міхура та туберкульозу, покращення апетиту та повернення до здорового способу життя.
Найпоширеніший рецепт для застосування, який можна приготувати в домашніх умовах – настій з листя кропиви. Необхідно 2 столові ложки свіжого листя залити 500 мл окропу. Поставити настоювати на годину, потім процідити. Ось і все – настій готовий. Приймати 3 рази на день, 1/3 склянки для покращення кров’ яного потоку та очищення організму. Це універсальний рецепт, який підійде кожному з нас для профілактики або при захворюваннях. Його вживають проти артриту та сильної маткової кровотечі. Вичавлений сік з молодих рослин п’ють при занепаді сил та недокрів’ї, при жовтяниці та для поліпшення функціонування серця. Відвар насіння застосовують у випадках сечокам’яної хвороби, для покращення імунної системи та підвищення гемоглобіну.
Найкраще заготовляти листя без стебел та квітів, проте варто лише зі свіжих квітучих рослин – з червня по вересень.
Протипоказано вживати вагітним жінкам та дітям до 12 років. Небезпечна для людей, які страждають тромбофлебітом.
Застосування в косметології
Кропива широко використовується в косметології. За своїми властивостями вона ідеально підходить для жирної та проблемної шкіри. Із неї виробляють шампуні, кондиціонери, бальзами та маски для волосся. Вона чудово тонізує шкіру голови, а також обличчя. Сік із листя активно застосовують для омолодження шкіри. А для поліпшення росту та об’ємної структури волосся допоможе наступний засіб. 1 столову ложку засушеного листя кропиви потрібно залити стаканом окропу. Деякий час настояти та процідити. Отриманий результат втирати у шкіру голови. Вітаміни А і Е сприяють оживленню і надають міцності та пружності, а дана процедура робить волосся неймовірно гарним, блискучим та шовковистим.
Чому кропива пече та опікає?
Всім відомо, що при контакті з кропивою залишаються сильні опіки та набряки. І окрім корисних властивостей, вона може нанести шкоду. Рослина пече мурашиною кислотою, яка швидко входить під шкіру через маленькі волоски. Гострі краї встромлюються в шкіру, і як наслідок, весь вміст клітини проникає всередину, створюючи дискомфортне болюче відчуття. Так проявляється опік кропиви. У природі це має цілком логічне пояснення. Таким чином, рослина захищає себе від поїдання тваринами за допомогою жалких волосків, всіяними по всьому стеблу та листочках.
Що робити якщо попік кропивою?
Свербіж від кропиви зняти можна в домашніх умовах, скориставшись народними методами. Спочатку потрібно очистити вражену ділянку шкіри від бруду та пилу. Треба взяти стерильний матеріал з тканини та змочити водою, а потім обережно протерти. Наступним кроком буде звільнення від ворсинок рослини. Для цього можна використати скотч, приклавши до поверхні, а далі повільно відклеїти разом з волосинками. Якщо не маєте змогу зробити це з допомогою даного предмету, радимо намочити маленьку горстку землі та прикласти до травмованого місця. Після засихання потрібно ретельно змити та обробити ділянку за допомогою перекису водню чи борного спирту.
Як заспокоїти шкіру після кропиви?
Коли ворсинки видалено, рекомендуємо негайно знешкодити кислоту, виділену при опіку. Варто застосувати харчову соду. Для цього змішують її з водою та наносять на область почервоніння. Після процедури все змивається холодною водою. Також можна запобігти кропивниці розчином столового оцту чи з допомогою мила. Для зниження больових відчуттів можна робити холодні компреси, або ж просто прикласти листя подорожника або щавлю. Сік алое вера допоможе зняти почервоніння та набряк. Ці рослини швидко знімають причину болю та якісно її нейтралізують.
Як усунути кропивницю?
Кропивниця – поширене захворювання, що проявляється у вигляді алергічної реакції на їжу, при вірусній інфекції чи ж під впливом хімічних речовин. На шкірі з’являються рожеві пухирці, що сверблять та викликають неприємні відчуття. Вони нагадують опіки кропивою, звідси й пішла назва. Є два типи кропив’янки – гостра і хронічна, остання може триматися більше 6 тижнів. Причин, що провокує кропивницю, особливо гостру, може бути чимало. Найчастіше виникає на фоні деяких медикаментів чи при укусах комах, зовнішньому подразненні, під дією зовнішніх факторів – холод чи спека, підняття чи зниження тиску.
Для усунення захворювання потрібно вживати антигістамінні препарати – цетиризин, лоратадин (від алергії), левоцетиризин. Ці ліки блокують синтез гістаміну, зменшуючи запалення та подразнення. Дітям, молодшим 12 років, варто приймати сиропи. У разі, якщо свербіж та набряк не проходять до 48 годин варто звернутися до лікаря.
Кропива є корисною рослиною із цілющими властивостями, проте поводитися з нею необхідно дуже обережно. Її використовують ще з часів античності, але і станом на сьогодні рослина є компонентом багатьох ліків та настоянок. Корисні властивості кропиви роблять її одною із найважливіших лікарських рослин, яка є справжнім джерелом вітамінів і мікроелементів.
Більше актуальної інформації читайте в рубриці Красота та Здоров’я на нашому порталі.