Практично кожен замислюється, коли має власну нерухомість, як її передати своїм рідним у випадку смерті чи інших обставин. Або людина хоче надати права тільки окремим родичам, минаючи інших. В Україні сьогодні найпопулярнішими вважаються два види передачі майна – це заповіт та дарування.
У даному матеріалі ми ретельно розберемо всі нюанси, переваги та ризики такої передачі майна, дізнаємось скільки коштують такі послуги, щоб кожен міг все проаналізувати, зважити та прийняти вірне рішення.
Заповіт та договір дарування: що це і яка різниця?
Почнемо з визначень.
Дарування – це двостороння угода, яка укладається між власником нерухомості при житті та іншою стороною, яка отримує на неї права.
Заповіт – це розпорядження майном вже після смерті людини, його можна скласти самостійно, без участі спадкоємців.
Вагомим аспектом при виборі у даному випадку, є ціна:
- оформлення заповіту у нотаріуса в Україні коштує від 500 до 2000 гривень;
- при даруванні сторонам треба заплатити вже понад 3500 гривень та внести державне мито (1% від ринкової вартості будинку, квартири чи іншої комерційної нерухомості).
Враховуючи фінансові можливості відповідь на питання що дешевше заповіт чи дарування – очевидна.
Яким чином проходить оформлення дарування та заповітів?
Для заповіту людині треба самостійно звернутись до нотаріуса та письмово скласти свої бажання на папері, при собі обов’язково треба мати паспорт, ІПН та документи, що підтверджують права власності на майно.
У заповіті прописати правильно прізвища ім’я та по батькові тих, кому ви бажаєте передати у спадок, а також їх дату народження, вказати дату складення та нотаріально завірити. Все!
А ось оформлення дарування вже трішки складніше. При візиті до нотаріуса власнику та тому, хто приймає нерухомість, потрібно мати з собою наступні документи:
- паспорта та ідентифікаційні номери;
- свідоцтво про шлюб, або про народження, те що підтверджує родинні зв’язки;
- усі довідки, які свідчать про відсутність будь-якої заборгованості по комунальним платежам;
- права власності на житло;
- виданий БТІ технічний паспорт.
Далі нотаріус складає відповідний договір та він підписується усіма сторонами. Дані вносяться в державний реєстр, проводиться оцінка нерухомості та сплачуються усі державні податки + вартість послуг нотаріуса.
Враховуйте, якщо ви укладаєте договір дарування для сторонньої людини або далекого родича, то вартість державного збору сягне 15% від вартості, а для нерезидента країни – 18 відсотків. Також в обох випадках додатково сплачується 1.5% військового збору.
Що краще обрати заповіт чи дарування?
Для відповіді на це питання треба розглянути всі плюси та мінуси таких процедур, адже процес дуже важливий та відповідальний, особливо, коли людина не хоче, щоб її спадкоємці зіткнулись при оформленні та набутті прав власності на нерухомість з різноманітними проблемами.
Заповіт: плюси, мінуси, особливості
Основні переваги заповіту полягають в наступному:
- можливість передати щось у спадок навіть стороннім особам без додаткових платежів;
- простота та швидкість оформлення;
- збереження контролю над своєю власністю та можливість робити різні операції до настання смерті;
- власник може міняти заповіт, переписувати його, вносити зміни або взагалі відмінити без обмежень у кількості разів;
- складно оскаржити навіть у суді.
Тому, коли ви хочете, щоб ваше майно не перейшло у спадок до прямих родичів, а дісталось іншій людині – заповіт оптимальний вибір.
А тепер про ризики заповіту та особливості. Взагалі є два головних недоліки.
- Перший – це суттєві затрати на переоформлення спадку.
- Другий – це наявність неповнолітніх дітей у власника, батьків з інвалідністю, або вдови чи непрацездатні вдівці можуть оскаржити його, та отримати 50% від вартості, згідно стаття 1241 цивільного кодексу України.
Заповіти можуть втратити чинність у наступних випадках:
- особа, на яку його склали, помирає раніше власника;
- нерухомість втрачена при житті (продаж, конфіскація, арешт тощо);
- спадкоємець відмовляється від прав власності самостійно.
Дарування: плюси, мінуси, особливості
Тепер розглянемо головні переваги договору дарування:
- права власності переходять пожиттєво, на об’єкт дарування не має прав чоловік або дружина, навіть при укладенених умовах шлюбу;
- при передачі таким чином майна між родичами перших ліній, державний внесок мінімальний;
- дуже простий, просторий та зрозумілий процес для всіх сторін;
- у суді оскаржити такий договір практично неможливо, а позивний термін складає всього рік.
Найкраще така процедура підійде батькам та дітям, яка не потребує подальшої винагороди.
А ризики дарування полягають тільки в тому, що власник втрачає повністю права на своє майно та єдиний варіант оскарження – це доведене неправомірне підписання угоди під загрозами смерті, знущання або махінацій.
Тому, що краще: спадковий договір чи заповіт, кожен вирішує самостійно. У всіх різні життєві ситуації та найкраще в такому серйозному питанні проконсультуватись у висококваліфікованих юристів.
У розмірковуваннях заповіт чи дарування можна виділити основні критерії. Для людини заповіт – це найбезпечніший варіант, а якщо батьки чи інші члени сім’ї хочуть убезпечити своїх дітей та родичів від проблем та не дозволити іншим членам родини претендувати на нерухомість, то тільки дарування.
Також дуже важливе питання «що не можна оспорити: заповіт чи дарування?» В першому випадку поки власник не помер, суд навіть не буде розглядати позов, це взагалі неможливо. А в другому – при виявленні неправомірних дій, чи загибелі людини, якій подарували об’єкти, угоди все ж оскаржують.
Більше актуальної інформації про нерухомість читайте у нас на порталі.