Державне агентство меліорації та рибного господарства України проводить аукціони з продажу права на спеціальне використання водних біоресурсів.
Нововведення запроваджено з початку 2023 року, проєкт постанови набрав чинності 30 грудня.
Відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1479 «Деякі питання проведення аукціонів з продажу права на укладення договорів на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) шляхом електронних торгів, затвердження типового договору на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах), внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такими, що втратили чинність, постанов Кабінету Міністрів України» стати учасником ринку добування водних біоресурсів тепер можливо придбавши лот на англійському аукціоні.
Раніше квоти на вилов водних біоресурсів могли отримати лише традиційні користувачі на основі обсягів вилову риби за останні чотири роки. Такий підхід не був конкурентним та включав в себе безліч корупційних ризиків. Як повідомляють спеціалісти Міністерства аграрної політики та продовольства України, розробка нормативно-правового акту, зокрема, була спрямована на вирішення проблеми зменшення корупційних ризиків.
Перші аукціони проводились на початку року та показали вражаючі результати. У цій статті детальніше проведемо аналіз чому першим результатом стала загроза продовольчій безпеці країни.
Як йдеться в пояснювальній записці до постанови, метою її прийняття було запровадження прозорого механізму реалізації водних біоресурсів для їх спеціального використання, створення рівних умов економічної конкуренції для суб’єктів рибного господарства, а також збільшення надходжень до місцевих бюджетів.
Тобто напрацьований роками попередній механізм отримання квот на видобування водних біоресурсів втратив свою актуальність через високі корупційні ризики і для того, аби їх зменшити та дати можливість новим користувачам зайти в бізнес, посадовцями Мінагрополітики було запропоновано запровадити продаж права на англійському аукціоні.
Ідея нібито хороша: виключені безпосередні контакти між посадовими особами Держрибагентства та суб’єктами господарювання, усі документи підписуються на платформі “Прозорро. Продажі”, нові користувачі, у яких немає показників з вилову водних біоресурсів за попередні три роки, на рівні з іншими можуть брати участь в аукціонах та вигравати лоти.
А тепер про самі лоти.
Наприклад, переможець на аукціоні за максимальний лот на право видобування водних біоресурсів на Київському водосховищі викупив його за 400 000 грн., при цьому, що початкова ціна лоту була майже 80 000 грн., а мінімальний крок становив 1%.
Ще більш цікаву ситуацію спостерігаємо з максимальним лотом на Кременчуцькому водосховищі. Початкова ціна лоту – майже 183 000 грн, мінімальний крок 1%, кінцева запропонована переможцем ціна 9 800 000 грн.
То ж, маємо в результаті неприродне та невиправдане подорожчання вітчизняної риби за рахунок високої ціни на 1 лот.
Відповідно до тексту аналізу регуляторного впливу, оприлюдненого на офіційному вебсайті Держрибагентства, громадяни не відносяться до основної групи населення, на які реалізація постанови справляє вплив.
Відкритим залишається питання, чому чиновники, які розробляли проєкт такого нормативно-правового акту, у цих ланках причинно-наслідкового зв’язку не змогли прослідкувати прямий вплив цін на лоти на кінцеву ціну товарної риби.
Отже, першими результатами реалізації експериментальної постанови стало підвищення цін на вітчизняну рибу на 50-100% за 2 тижні.
Та не дивлячись ні на катастрофу на Каховській ГЕС, яка в свою чергу привела до зниження великої кількості природної іхтіофауни, ні на штучне здорожчання вітчизняної риби, Держрибагентство продовжує продавати лоти на аукціонах, сподіваючись на інший результат.
В електронній торговій системі Prozorro. У продажі сьогодні, 20 червня 2023 року, відбудуться аукціони на промисловий вилов риби у Кременчуцькому водосховищі (21 лот).