Електронні сигарети – це пристрої за допомогою яких вдихають нікотин у вигляді пару, при цьому тютюн не спалюється, що запобігає виділенню смол та вуглецю (шкідливі елементи, які містяться у тютюновому димі). Дані пристрої мають також назву “вейпи”, відповідно їхнє використання у звичайному житті називається вейпінг. Які наслідки куріння електронної сигарети, міфи про вейпінг розглянемо у даній статті.
Історія виникнення
Електронна сигарета вперше була винайдена американським вченим Джозефом Робінсоном, якому вдалось отримати патент протягом кількох років. Згодом над винаходом працювали Філ Рей та лікар за освітою Норман Якобсон, котрі першими випустили даний девайс, а також саме тоді і з’явився термін “вейпінг”, над удосконаленням таких цигарок працювали до 2000-х років, тоді ж була розроблена технологія heat-not-burn (нагрівання без спалювання), нею до речі користуються і досі.
Остаточний внесок у розробку пристрою зробив китайський фармацевт Хон Лік, завдяки своїм знанням та професії, йому вдалось винайти ідеальний механізм пароутворення, згідно з яким до складу утвореної рідини добавляють пропіленгліколь і дана речовина допомагає створити імітацію реального куріння. Після отримання патенту вейпи почали набирати шаленої популярності у світі, яка триває і нині.
Види
Існує кілька популярних класифікацій електронних сигарет. Різняться вони:
За тривалістю використання:
- Одноразові – такі пристрої мають вбудований заряджений акумулятор та заповнені рідиною, тому готові одразу до використання, однак коли закінчується рідина чи розрядився зарядний елемент – вони підлягають утилізації.
- Багаторазові – девайси мають змінний елемент (акумулятор та нагрівальний пристрій), ними можна користуватися довго, періодично змінюючи розхідні елементи
За об’ємом:
- великі (8-12 мл)
- середні (3-7 мл)
- міні (1.2-2 мл)
За кількістю тяг:
- до 500 затяжок
- 800-2000
- більше 2000
За вмістом нікотину:
- безнікотинові (0%)
- легкі (1.5-3%)
- тяжкі (5%)
За смаками:
- фруктові
- свіжі
- смак продуктів (ваніль, шоколад)
- мультисмак.
Принцип роботи
Електронні сигарети складаються з батареї, нагрівального елементу та нікотинової рідини, яка міститься всередині. Принцип роботи полягає у тому, що завдяки батареї подається енергія у девайсі, нагрівальний елемент рідину перетворює на пар, який користувач вдихає. За інформацією виробників у складі вейпів міститься менше нікотину ніж у звичайних сигаретах, проте лікарі б’ють на сполох про шкідливість електронних сигарет для підлітків та дорослих.
Чи небезпечний все-таки вейпінг ?
Дуже часто електронні девайси асоціюють з негативним впливом на організм людини, а також що пасивне куріння електронних сигарет є також шкідливим для оточуючих. чи дійсно це так? На дану тему проведено чимало дослідження, які доводять про менший вплив електронних цигарок, приєднується до такої ж думки і професор Каліфорнійського університету Стентон Гланц, який вважає також, що завдяки наявності безнікотинових рідин не виникає залежність. Нині і далі продовжують досліджувати вплив вейпів на організм та виникнення захворювань пов’язаних їхньою дією.
Побічні ефекти
При курінні вейпів у яких міститься нікотинова речовина (подразнююча) можуть виникати кашель, задишка, запаморочення, нудота, біль у животі так як подразнюється кишківник. У людей з підвищеним рівнем алергічної реакції можливі побічні дії на різноманітні ароматизатори, а речовини, які входять до складу рідини девайсу впливають на центральну нервову систему, солодкий смак може викликати карієс та пародонтоз. Щоб уникнути таких негативних ефектів важливо зменшити частоту вживання цигарок, змінити смак, використовувати безнікотинові пристрої або взагалі припинити тютюнопаління.
Переваги
Електронні сигарети мають ряд переваг від звичайних сигарет, серед яких можна відмітити:
- відсутність специфічного запаху, який довго тримається на одязі, тілі людини
- не залишають жовтий відтінок на зубній емалі та пальцях курця
- виключають виникнення пожежі, на відміну від непогашеної цигарки
- мають приємний запах та смак
- дієва допомога при відмові сигарет з нікотином.
Нині у сучасному суспільстві вейпи набувають великої популярності та потенціалу серед населення, особливо молоді, для яких це цікавий момент спробувати щось нове та відчути себе дорослим. Проте варто пам’ятати та зауважити, плюси і мінуси електронної сигарети, вплив на організм кожен визначає особисто та самостійно відповідає за власне здоров’я і життя.
Більше актуальної інформації читайте в рубриці Красота та Здоров’я на нашому порталі.