Українські Карпати – це не лише гори та гірськолижні курорти, а й унікальні історичні туристичні місця. Одним із таких об’єктів є Тустань. Його руїни знаходяться у Сколівському районі Львівської області, поблизу села Урич.
Давайте дізнаємось далі, що цікавого в Тустань.
Фортеця Тустань
Пропонуємо насамперед дізнатись, як утворились тустанські скелі.
Історія Тустані сягає у глиб віків. Фортеця Тустань була побудована між 12 і 16 століттями і є унікальною пам’яткою природи та архітектури, що не має аналогів у Європі. Фортеця слугувала потужним оборонним, митним та адміністративним центром. Вона була вершиною майстерності тогочасних ремісників.
Сьогодні можна прогулятися стежкою навколо скелі і піднятися на Дитинець. Звідти відкривається чудовий краєвид на долину Сколівських Бескидів та село Урич.
Там збереглися залишки споруди – 4 000 пазів і насічок у камені. За цими слідами український вчений Михайло Рожко графічно відтворив дерев’яну наскельну фортецю під час своєї експедиції з 1971 по 2004 рік. Ця 3D-модель показує споруду так, як вона виглядала вісім століть тому.
Скеля цікава ще й тим, що має набагато давнішу історію. Люди поклонялися древнім богам на скелі, якій 55 мільйонів років. Вони залишили на скелі петрогліфи (малюнки). Серед малюнків – вовки, що полюють на лосів, коні та вершники, сокири та хрести.
На спуску з печери туристам пропонують подивитися на середньовічний колодязь. Цей колодязь слугував рятівним колом під час тривалої облоги фортеці.
Якщо прогулятися селом Урич, то можна простежити старі торгові шляхи, які проходили тут в період Русі. Купці привозили сіль з Долохович до Європи через Тустань, а фортеця також слугувала митним пунктом.
Місто-фортеця Тустань: графік роботи
Заповідник відкритий щодня, але залежно від пори року має різний графік роботи: листопад-березень: 09:30-05:00; квітень-жовтень: 10:00-06:00. Вихідні дні: Різдво, Водохреща та Великдень.
Скільки коштує вхід у Тустань?
Вартість вхідного квитка для дорослих – 90 грн, пільговий квиток (для дітей, студентів та пенсіонерів за наявності посвідчення) – 45 грн.
Квитки дають право на відвідування заповідника, музею “Тустань” та Історичного центру.
Музей Тустань
Всіма скарбами, які археологи виявили з руїн фортеці Тустань, можна помилуватися в унікальному мультимедійному музеї. Цей музей був відкритий у 1997 році. У ньому представлені оригінали та копії найцікавіших артефактів, знайдених під час експедиції.
Завдяки їм відвідувачі можуть дізнатися про життя захисників фортеці та воїнів. Одним з таких артефактів є кільчастий щит 14 століття з вигравіруваним зображенням птаха. Також виставлено реконструкцію готичної плитки 16 століття, знайденої під час розкопок. До артефактів можна доторкнутися. В окремій кімнаті відтворена кімната воєводи 13 століття.
Музей і сувенірна крамниця працюють у ті ж години, що й заповідник.
Хата у Глубокім
Уричі – гірське село. Тут збереглися десятки автентичних воєводських хат і дерев’яних криниць початку 20 століття. Їх можна побачити, прогулюючись дорогою.
Природний заповідник відреставрував одну з таких хат і перетворив її на сільський культурно-громадський центр та краєзнавчий центр “Хата у Глубокім”. Тут проводяться заняття з народної творчості.
У центрі реалізується програма “Непотріб? Історія Урича в предметах і зображеннях”. Виставці передувало дослідження, проведене співробітниками музею.
Тустань: як доїхати
Скельні утворення та природний заповідник розташовані в селі Улич, за 120 км від Львова у Сколівському районі. Дістатися до міста-фортеці можна кількома способами, зокрема автомобілем, автобусом та поїздом.
Автомобілем можна доїхати зі Львова через Скідницю. Загальна довжина маршруту становить близько 110 кілометрів. Також можна скористатися автобаном Київ-Чоп. Цей маршрут має довжину 118 км.
Щоб дістатися до скельного комплексу громадським транспортом, потрібно спочатку доїхати потягом до Львова. Звідти курсують маршрутні автобуси. Розклад можна знайти на сайті Тустані. Автобуси також курсують до Підгородців. Звідти 5 км до Уричів.
Варіанти проживання
Відвідувачі заповідника можуть переночувати в автентичній хаті під назвою “Хата до Сонця”, яка була побудована з використанням екологічних методів будівництва. Тустань екскурсія Хати – це старі дерев’яні будинки, побудовані в бойківському народному стилі. Власники зберегли архітектурний стиль, але адаптували інтер’єр до сучасних потреб.
Кухня (електрична плита, мікрохвильова піч, чайник, холодильник, кавоварка, мийка, посуд), двомісна кімната з кухнею (двоспальне ліжко, стіл з лавкою), кімната на шість осіб (два двоярусні ліжка, стіл з лавкою), роздільний санвузол (душова кабіна, умивальник, окремий туалет, умивальник). Садиба на 6-8 осіб. Адреса: вул. Шевченка, 108.
Зупинитися на нічліг можна також у селі Східниця, що за 8 км від фортеці Тустань. Тут є багато варіантів розміщення, включаючи недорогі хостели та готелі.
Тустань – це дуже гарне місце для любителів давнини та історії. Тож пориньте в дивовижний світ даної місцевості, де на вас точно чекає насичений відпочинок!
Більше про цікаві місця України читайте в рубриці Туризм на нашому порталі.