Слово «мотивація» у наш час можна почути досить часто. Використовують його в різному контексті. Іноді це роблять навіть зовсім неправильно. А що таке мотивація простими словами? Погодьтеся, що для того, щоб використовувати якесь слово у правильному контексті, необхідно розуміти його значення. Пропонуємо в рамках цієї статті про це й поговорити більш детально, включаючи визначення, внутрішні та зовнішні фактори, котрі можуть впливати на мотивацію, як її знайти, особисті цілі тощо.
Визначення простими словами
По суті, це певний внутрішній або зовнішній стимул, який спонукає людину до дій, спрямованих на досягнення певних цілей. Без цього ми б просто сиділи чи лежали на місці та зовсім нічого не робили. Чому? А навіщо щось робити, коли можна не робити нічого? Так же простіше. Таким чином, це те, що змушує нас вставати вранці, кудись йти, щось робити, долати певні труднощі, розвиватися. Напевно ви помічали, що не всі люди в цьому плані є однаковими. Наскільки ми готові докладати зусиль для досягнення бажаного? У кожного є своя межа. Хтось досить швидко здається, а хтось впевнено йде до кінця, не дивлячись на різні випробування, що виникають на його шляху. Мотивацію можна порівняти з внутрішнім мотором, котрий допомагає та навіть змушує нас рухатися вперед.
Приведемо декілька прикладів для кращого розуміння теми. Спортсмен тренується не просто так, а для того, щоб перемогти суперників. Це його мотивація. Він хоче показати всім, що він кращий у цій спортивній дисципліні. Студент навчається у виші, щоб отримати диплом, а потім і хорошу роботу та мати в результаті забезпечене всім необхідним життя. Одинока мати працює на двох роботах, щоб прогодувати своїх дітей та забезпечити їм хороше майбутнє.
А що таке особисті цілі?
Поняття схожі, та завжди йдуть поруч. По суті, це певний результат, якого людина хоче досягти. Наприклад, було прийнято рішення вивчити англійську, французьку, іспанську, німецьку чи ще якусь мову, схуднути до літа, нарешті навчитися плавати тощо. Цілі можуть бути як короткостроковими, так і довгостроковими. Перший варіант – це те, чого можна досягти досить швидко. Другий – це те, на що піде чимало часу. Треба розуміти важливість цього. Правильно поставлені цілі стають потужним джерелом мотивації.
Якщо говорити про мотиваційні методики, то найбільш популярною, а також і найефективнішою є так звана «SMART-методика». Чому вона так називається та в чому її сенс? Назва є абревіатурою. Суть полягає в тому, що ваша ціль має бути реальною і треба все продумати та спланувати. Наприклад, можна захотіти відростити крила та почати літати як птах, але не варто, напевно, пояснювати, що результатів від цього не буде ніяких. Можна захтіти вивчити іноземну мову, наприклад, за тиждень. Це теж нереально, бо цього часу замало.
Щоб сформулювати цілі, використовуйте методику «SMART»:
- S (Specific) – конкретність.
- M (Measurable) – вимірюваність.
- A (Achievable) – досяжність.
- R (Relevant) – актуальність.
- T (Time-bound) – визначеність у часі.
Наведемо приклад. Багато хто має зайву вагу. Причини цього можуть бути різними, але людина хоче привести своє тіло до ладу. Це може бути просто розмита мета: «я хочу вже найближчим часом схуднути, щоб мати гарний вигляд». Тут по факту немає ніякої цілі. Це скоріше просто самозаспокоєння, про яке людина забуде одразу після того, коли на столі з’явиться щось смачненьке та калорійне, наприклад тістечко чи шматок торта. Краще сформулювати все більш конкретно. Тоді й буде результат. Наприклад: «Я маю скинути 5 кілограмів за три місяці. Для цього я буду займатись спортом тричі на тиждень. Також я відмовлюсь від перекусів бутербродами на роботі і буду віддавати перевагу фруктам. Також я не буду вживати солодке, включаючи чай з цукром, газовані напої, цукерки тощо». Це зовсім різні речі. Тут як раз використовується методика «SMART».
Саморозвиток
Цьому теж важливо приділяти увагу. Це процес роботи над собою з метою вдосконалення знань, навичок, фізичного та психологічного стану. Коротше кажучи, ви робите все для того, щоб стати кращою версією себе. Кожного нового дня ви повинні покращувати себе в порівнянні з вчорашнім днем. Якщо цього не вдалося, то день прожитий даремно. Мотивація тут грає далеко не останню роль. Саморозвиток включає: навчання чомусь новому, роботу над здоров’ям та своєю зовнішністю, вдосконалення комунікативних навичок, управління часом (тайм-менеджмент або англ. версія time management).
Де та як знайти мотивацію?
А й справді, як мотивувати себе? Як знайти в собі сили для того, щоб щось робити. Всі ми по-своєму ліниві. Навіть самій активній людині іноді хочеться нічого не робити і просто байдикувати. До речі, якщо не зловживати цим, то в цьому немає нічого поганого і це навіть добре. Відпочинок теж є важливим. Багато хто забуває про нього чи ігнорує подібну необхідність. Відпочинок потрібен для того, щоб не «перегоріти».
Внутрішні фактори мотивації
Це особисті інтереси, переконання і бажання. Це коли ми щось робимо не тому, що повинні, бо без цього ніяк не обійтися, а з тої причини, що нам це цікаво та подобається. Нас не треба змушувати. Наприклад, до цієї категорії з упевненістю можна віднести хобі. Також буває прагнення до знань заради самого процесу навчання. Сильна внутрішня мотивація – це класно, бо допомагає досягти успіху в будь-яких умовах, адже людина діє із власного бажання, а не через зовнішній тиск і ніщо не може її зупинити.
Зовнішні фактори мотивації
Це вже про вплив навколишнього середовища. Простіше кажучи, стимули щось робити йдуть ззовні. Наприклад, хочеться заробити більше грошей, щоб мати повагу у суспільстві та купувати те, що захочеться. Люди хоче чогось досягти, щоб мати визнання. Буває це й страх покарання, наприклад, коли дитина добре вчиться лише з тої причини, що за погані оцінки батьки будуть її сварити та у вигляді покарання не дозволятимуть сидіти за комп’ютером. Чи може бути зовнішня мотивація ефективною? Так, звичайно, але вона не дуже довготривала.
Щоб знайти мотивацію, вирішіть для себе, чого ви хочете, навіщо вам це, яких ви очікуєте результатів. Спробуйте знайти натхнення. Читайте книги, слухайте історії успіху та беріть приклад, спілкуйтеся з людьми, які вас надихають. А як зберегти мотивацію? Регулярно нагадуйте собі про свої цілі. Уникайте вигорання, чергуючи роботу і відпочинок. Оточіть себе підтримуючими людьми. Відзначайте навіть невеликі досягнення.
Теорії мотивації
Слід сказати, що їх існує чимало:
- Теорія Маслоу. Основою тут є піраміда потреб: від фізіологічних до самореалізації.
- Теорія Герцберга. Виділяє мотиваційні та гігієнічні фактори.
- Теорія очікувань. Мотивація залежить від очікуваного результату та його цінності для самої ж людини.
- Теорія самодетермінації. Наголошує на важливості автономії, компетенції та пов’язаності з іншими.
Підсумуємо
Мотивація − це справді дуже важлива річ. Добре, якщо ви готові чимось займатися не лише через зовнішні фактори, а й просто через внутрішні спонукання. Якщо хочете чогось досягти в житті, то поставте перед собою конкретні цілі та строки. Так буде набагато більше шансів досягти бажаного результату.
Більше корисної інформації читайте в розділі Психологія на нашому порталі.