Гарне самопочуття та здоровий і привабливий вигляд вашого чотирилапого улюбленця залежить не тільки від повноцінного догляду за ним, але й від харчування цієї домашньої тварини. Часто причиною розвитку в неї різних патологій стає саме хибний раціон.
Пропонований текст містить рекомендації фахівців ветеринарії про те, як вибрати правильний корм для собаки з урахуванням всіх необхідних чинників. У статті також наводиться перелік топових виробників цієї продукції, що зарекомендувала себе якістю.
Базові критерії вибору
Під час придбання такого продукту, який є основою харчування вашого чотирилапого вихованця, варто врахувати цілий ряд аспектів, наведений у переліку нижче.
- Розмір песика та вік. Наразі випускаються корми для таких тварин крупних, середніх та дрібних порід. Окрему категорію складають відповідні харчові суміші для щенят, дорослих особин та старих, віком від 10 років. Ці дані обов’язково вказуються на упаковці якісної продукції.
- Спосіб життя собаки. Як свідчать поради ветеринарів про корм для цього домашнього улюбленця, необхідно звертати першочергову увагу на даний момент. Класифікація даного продукту включає типи для тварин активних, для яких звичними є щоденні тривалі прогулянки з подоланням відстані до 10 кілометрів та інтенсивними фізичними тренуваннями, а також для особин із помірно активним способом життя та для малоактивних, «диванних» собачок.
- Індивідуальні особливості породи. Наприклад, чау-чау, сетери, тер’єри, а також майже всі представники собачого племені з пласкою мордою (мопси, бульдоги) мають вроджену схильність до алергії. Їм підходить лише гіпоалергенне харчування, у складі якого немає яловичини, курятини, пшеничного глютену та молочних продуктів.
- Консистенцію корму. За консистенцією вирізняють такі продукти сухі, у вигляді гранул, та вологі. Серед останніх здобули високу оцінку фахівців консерви AnimAll для собак – вони складаються з натуральних, необхідних собачого раціону інгредієнтів та забезпечують збалансоване харчування.
- Клас. Він вказує на рівень якості відповідної продукції. Найкращий корм для собак представляє клас холістик та супер-преміум. Трохи програє цим категоріям у якості преміум-корм. А економ – це категорія бюджетна. Ветеринари радять не вдаватися до використання такого економ-продукту для постійного раціону собаки, як би настійливо його виробники не рекламували.
Спеціалістами доведено, що версії економ-класу, попри свою часто високу калорійність, містять багато інгредієнтів сумнівного походження, а необхідні для здоров’я песиків корисні речовини в них здебільшого відсутні.
Також в асортименті відповідних промислових продуктів можна знайти спеціальні варіанти – вони адресовані стерилізованим тваринам, тим, що потребують дієти тощо.
Рейтинг кормів для собак: ТОП виробників
За даними експертів, наразі найбільшу довіру викликають такі бренди та марки відповідної товарної продукції, доступної в українських зоомагазинах.
- AnimAll. Вітчизняний зообренд, що вбачає власну місію у допомозі домашнім улюбленцям бути здоровими та щасливими. Сухий чи вологий корм цього виробника задовольняє потреби собак у поживних речовинах повністю. Минулого року дана компанія по праву стала переможцем номінації «Український бренд року для тварин 2024».
- Royal Canin. Це французька ТМ з понад півстолітньою історією, що давно вийшла в своїй ніші на позиції лідера. Фахівцями Royal Canin проводиться плідна дослідницька робота, в результаті якої розробляються рецептури з урахування харчових потреб окремих порід представників собачого племені.
- Kudo. Сербський бренд, який спеціалізується на виготовленні лінійки високоякісних кормів вологих та сухих для песиків різних вагових та вікових категорій. Фішкою виробництва такої продукції від компанії Kudo є відсутність у її складі злаків та унікальна технологія виробництва під холодним пресом, у результаті якої зберігається більше корисних речовин.
- Royal Canin. Це французька ТМ з понад півстолітньою історією, що давно вийшла в своїй ніші на позиції лідера. Фахівцями Royal Canin проводиться плідна дослідницька робота, в результаті якої розробляються рецептури з урахування харчових потреб окремих порід представників собачого племені.
- Vivere. Італійський виробник промислового собачого харчування зі стовідсотково натуральним складом. Вагома перевага його продукції, яка виготовляється за новітніми технологіями, – високий, приблизно 60% вміст м’яса. Додатково рецептура кормів від Vivere включає рис, овочі, фрукти та трави.
- Brit Care. Чеська корпорація з багаторічним досвідом. Вона випускає сухе та вологе собаче та котяче харчування, відповідне найвищим світовим стандартам. Відгуки про корми для собак Brit Care практично завжди позитивні та схвальні. Наразі дана торгівельна марка виробляє цю продукцію на основі м’яса ягняти, кролика, качки, лосося тощо. Вона не викликає у чотирилапих вихованців алергії та забезпечує ідеально збалансований раціон.
До зообрендів світового рівня, які зарекомендували себе з кращого боку, варто також віднести компанії Purina Pro Plan (США), ACANA та Orijen (Канада), Club 4 Paws (Україна) та Josera (Німеччина).
Поширені запитання про харчування собак та відповіді на них
Чи можна змішувати сухий корм та вологий?
До раціону песика можна включати ці обидва варіанти, але не слід їх змішувати буквально, даючи разом під час одного годування. У такому «міксі» суха суміш здатна знижувати свої корисні властивості. Ветеринарами вітається вибір на користь сухого й вологого варіанту, виготовленого одним виробником та таким, що входить до однієї серії.
Як вибрати корм для собаки похилого віку?
Для літніх особин кращим рішенням буде сухий корм із підвищеним вмістом протеїнів та з антиоксидантами, омега-кислотами й оліями рослинного походження, наприклад, кокосовою, в складі. Варто віддавати перевагу гранулам невеликого розміру (вони краще підійдуть для зубів старих тварин) та класу «холістик».
Чи шкідливі зернові в собачих кормах?
Ці компоненти не завдають організму таких домашніх тварин шкоди за умови, якщо вони містяться в раціоні у правильних пропорціях. Але представникам деяких порід бажана беззернова дієта, бо перетравлювання зернових продуктів для них є важким. Для цих собачок підійде аналогове харчування з рослинними складовими у вигляді білої й солодкої картоплі, сочевиці та гороху.
Який корм не підходить собаці з зайвою вагою?
У такому випадку варто відмовитися від універсальних та класичних варіантів на користь спеціальних дієтичних. Тваринам, що страждають на ожиріння, не слід також давати смаколики та ласощі, що зазвичай мають високу калорійність та значний вміст вуглеводів.
Чи потрібні вітаміни, якщо пес харчується кормом?
Для здорової тварини, яку годують кормом класу холістик або супрепреміум, у додаткових вітамінних препаратах та добавках необхідності немає. Але вони є вкрай необхідними, якщо цей домашній улюбленець харчується натуральним продуктами.
Які консерванти для собак є шкідливими?
До таких небезпечних компонентів варто віднести хімічні добавки, що використовуються для подовження терміну зберігання даного продукту, зокрема, гідрокситоулол та гідроксіанізол. Особливо шкідливими ці речовин є для щенят – вони можуть спровокувати у чотирилапої малечі тяжкі захворювання нирок та печінки і навіть онкологічні патології.
Який корм кращий для собаки-охоронця (службової)?
Для цих тварин, а також для порід мисливських та спортивних з відповідним активним способом життя підійдуть варіанти супер-преміум із високим вмістом високоякісного білку та жирними кислотами Омега-6 і Омега-3, необхідними для здорової шерсті і шкіри. Бажаними компонентами в рецептурі цих продуктів є глюкозамін та хондроїтин – вони підтримують здоровий стан опорно-рухового апарату, зокрема суглобів.
Обираючи харчування для домашніх тварин, звертайте увагу на термін його придатності та замовляйте цю продукцію в спеціальних, фірмових зоомагазинах – у них продається оригінальний товар.