Якщо ви і ваш партнер щосили намагаєтеся завести дитину, але це довго не приносить бажаного результату, ви не самотні. Мільйони людей по всьому світу стикаються з такою проблемою. Мова про безпліддя. Що таке безпліддя, чому воно виникає та як з цим боротись – поговоримо у сьогоднішній статті.
Почнемо з того, що безпліддя – це медичний термін, що означає нездатність більшості пар завагітніти, незважаючи на частий і незахищений секс протягом як мінімум року.
Чому виникає безпліддя? Воно може виникнути через проблеми зі здоров’ям у вас чи вашого партнера, або через поєднання факторів, що перешкоджають вагітності. Однак багато безпечних та ефективних методів лікування можуть збільшити ваші шанси завагітніти.
Симптоматика
Основним симптомом безплідності є неможливість майбутньої вагітності. Інші явні симптоми безпліддя можуть бути відсутні. У деяких жінок менструальні цикли можуть бути нерегулярними або відсутніми, деякі чоловіки можуть відчувати симптоми гормональних проблем, такі як зміни у рості волосся чи сексуальної функції. Багатьом парам зрештою вдається зачати дитину, незалежно від лікування або без неї.
Коли слід звернутися до лікаря
Ймовірно, вам не потрібно звертатися до лікаря, якщо ви не намагалися регулярно протягом як мінімум року завагітніти. Однак жінкам слід спочатку поговорити з лікарем, якщо:
- вам 35 років і більше, і ви намагаєтеся зачати дитину протягом шести або більше місяців;
- немає менструацій або вони бувають нерегулярними чи рясними;
- є відомі проблеми з фертильністю;
- наявний ендометріоз чи запальні захворювання органів малого тазу в анамнезі;
- маєте більше одного викидня;
- отримували лікування раку, таке як хіміотерапія чи променева терапія.
Чоловікам слід звернутися до лікаря, якщо:
- низька кількість сперматозоїдів чи інші проблеми із спермою;
- в анамнезі є проблеми з яєчками, простатою чи сексуальні проблеми;
- пройшли лікування раку, наприклад, хіміотерапію;
- зробили операцію з видалення грижі;
- яєчка менше, ніж типовий розмір дорослої людини, або набряклі вени в мошонці;
- у минулому вони мали проблеми з безпліддям у партнера;
- маєте членів сім’ї з проблемами безпліддя.
Так, є багато варіантів що спричиняє безпліддя, тому при підозрі на це захворювання, варто неодмінно звернутися до лікаря.
Причини
Усі дії під час овуляції та запліднення необхідно виконувати правильно, щоб завагітніти. Овуляція – це вихід яйцеклітини з яєчника. Запліднення – це коли яйцеклітина та сперматозоїд з’єднуються, утворюючи ембріон, який під час вагітності розвивається у плід. Іноді проблеми, які викликають безплідність у пар, є вже при народженні. В інших випадках ознаки безпліддя розвиваються у процесі життя.
Причини безплідності можуть торкнутися одного або обох партнерів. У деяких випадках причину виявити не вдається.
Причини чоловічого захворювання
Причини чоловічого безпліддя можуть включати наступні чинники:
- Умови, які змінюють кількість сперми, що виробляється, або якість сперми. Ці захворювання можуть включати неопущення яєчок, генетичні дефекти, гормональні проблеми та проблеми зі здоров’ям, такі як діабет. Такі інфекції, як хламідіоз, гонорея, епідемічний паротит або ВІЛ також можуть вплинути на сперму. Варикоцеле, тобто розширення вен мошонки, може вплинути на якість сперми.
- Проблеми з потраплянням сперми до жіночої репродуктивної системи. Ці проблеми можуть бути спричинені сексуальними захворюваннями, такими як передчасна еяколяція, деякі генетичні захворювання, такі як муковісцидоз, фізичні проблеми, такі як закупорка яєчка чи пошкодження репродуктивних органів.
- Певні чинники довкілля. Вплив пестицидів, інших хімікатів чи радіації може вплинути на фертильність. Ліки, які лікують бактеріальні інфекції, високий кров’яний тиск та депресія також можуть мати наслідки для фертильності. Крім того, частий вплив тепла на яєчка, наприклад, в саунах або гідромасажних ваннах, може вплинути на здатність виробляти сперму.
- Ушкодження, пов’язані з раком та його лікуванням. Лікування раку, таке як хіміотерапія та радіація, може вплинути на вироблення сперми.
Також варто дізнатися у лікаря чи передається безпліддя у спадок, адже спадкова схильність впливає на ряд захворювань.
Причини жіночої безплідності
Причини безпліддя у жінок можуть бути наступні:
- Порушення овуляції. Вони впливають на вихід яйцеклітин із яєчників. До них належать гормональні проблеми, такі як синдром полікістозних яєчників. Підвищений рівень пролактину, гормону, необхідного для вироблення грудного молока також може впливати на овуляцію, як гіпертиреоз, у якому виробляється велика кількість гормону щитовидної залози, і гіпотиреоз, у якому рівень цього гормону дуже низький. Іншими основними причинами можуть бути надмірні фізичні навантаження, розлади харчової поведінки чи пухлини.
- Стан матки. Наприклад, пухлини, відомі як поліпи матки, проблеми з формою матки або проблеми з шийкою матки. Міома матки, що є пухлиною в стінці матки, також може викликати безпліддя, але вона не є злоякісною. Фіброїди можуть блокувати фалопієві труби, де зустрічаються яйцеклітина та сперматозоїд. Вони також можуть запобігти прикріпленню заплідненої яйцеклітини до матки.
- Пошкодження або непрохідність фалопієвих труб. Часто причиною цих проблем є сальпінгіт – набряк маткових труб. Здуття живота може виникнути через запальне захворювання органів малого тазу, яке є інфекцією жіночих репродуктивних органів.
- Ендометріоз. При цьому стані тканина, схожа на внутрішню оболонку матки, розростається за межі матки. Це може вплинути на правильне функціонування яєчників, матки та маткових труб.
- Первинна яєчникова недостатність. Це відбувається, коли яєчники перестають працювати належним чином, і менструації закінчуються до 40 років. Причина часто невідома. Однак деякі фактори, пов’язані з первинною недостатністю яєчників, включають захворювання імунної системи, генетичні захворювання, такі як синдром Тернера, а також лікування променевої або хіміотерапії.
- Тазові спайки. Це смуги рубцевої тканини, які з’єднують органи. Вони можуть утворитися після інфекції органів малого тазу, апендициту, ендометріозу або операції на черевній порожнині чи тазі.
- Рак та його лікування. Певні види раку, що особливо вражають репродуктивні органи, часто знижують жіночу фертильність. Крім того, як променева, так і хіміотерапія можуть вплинути на фертильність.
Так, причин чому жінка не може мати дітей чимало, тому при підозрі на захворювання, варто зробити тест на безпліддя у жінок та пройти повне обстеження організму.
Діагностика
Перш ніж пройти тестування, лікар спробує зрозуміти ваші сексуальні звички та може дати рекомендації, щоб підвищити ваші шанси на вагітність. У деяких безплідних пар конкретну причину не виявлено. Це відомо як незрозуміле безпліддя.
Тести для чоловіків
Чоловіча фертильність залежить від того, наскільки яєчка виробляють достатню кількість здорової сперми. Сперматозоїди повинні залишити пеніс і потрапити у піхву, звідки їм належить дістатися яйцеклітини. Тестування на чоловіче безпліддя допомагає з’ясувати, чи є проблеми, що виліковуються на будь-якому з цих етапів.
Ви можете пройти медичний огляд, під час якого перевірять ваші геніталії. Ось деякі з конкретних тестів.
- Аналіз сперми. Зазвичай збирають сперму за допомогою мастурбації або переривання статевого акту для еякуляції в чистий контейнер. Потім лабораторія аналізує зразок. У деяких випадках сечу можна перевірити на наявність сперматозоїдів.
- Гормональний аналіз. Ви можете здати аналіз крові, щоб перевірити рівень тестостерону та інших чоловічих гормонів.
- Генетичне тестування. Його можна зробити, щоб з’ясувати, чи не є причиною безплідності генетичний дефект.
- Біопсія яєчка. У ході цієї процедури видаляється невелика кількість тканини яєчка, щоб лабораторія могла вивчити її під мікроскопом. Біопсія під час обстеження безпліддя потрібна нечасто. У поодиноких випадках це можна зробити, щоб з’ясувати, чи є закупорка репродуктивної системи, яка перешкоджає виходу сперматозоїдів з організму зі спермою. У більшості випадків коли ставлять діагноз безпліддя використовують анамнез, медичний огляд та лабораторні аналізи.
- Інші випробування. В окремих випадках можуть бути проведені інші тести для перевірки якості вашої сперми. Наприклад, може знадобитися перевірити зразок сперми на наявність проблем із ДНК, які можуть пошкодити сперму.
Є різні види безпліддя, як чоловіче, так і жіноче, тому обстеження проходять обидва партнери.
Тести для жінок
Жіноча фертильність залежить від того, наскільки виділяють яєчники здорові яйцеклітини. Репродуктивна система повинна дозволити яйцеклітині пройти в фалопієві труби і з’єднатися зі спермою. Потім запліднена яйцеклітина повинна потрапити в матку та прикріпитися до її слизової оболонки. Тести на жіночу безплідність намагаються виявити проблеми на будь-якому з цих етапів.
Ви можете пройти медичний огляд, наприклад регулярний огляд органів малого тазу. Тестування на безплідність може включати наступні дії.
- Аналіз овуляції. Аналіз крові покахує рівень гормонів, щоб з’ясувати, чи є у вас овуляція.
- Функціональний тест щитовидної залози. Цей аналіз крові може бути зроблений, якщо ваш лікар вважає, що ваше безпліддя може бути пов’язане з проблемою щитовидної залози. Якщо залоза виробляє занадто багато гормонів або занадто мало, це може відігравати роль у проблемах із фертильністю.
- Гістеросальпінгографія. Гістеросальпінгографія перевіряє стан матки та маткових труб. Також перевірте, чи немає закупорки фалопієвих труб чи інших проблем.
- Аналіз оваріального резерву. Це допоможе вашій медичній команді дізнатися скільки у вас яйцеклітин для овуляції. Метод зазвичай починається з гормонального тестування ранніх стадіях менструального циклу.
- Інші гормональні тести. Вони перевіряють рівень гормонів, які контролюють овуляцію. Вони також перевіряють гормони гіпофіза, які контролюють процеси, пов’язані з народженням дитини.
- Візуалізуючі дослідження. УЗД органів малого тазу дозволяє виявити захворювання матки чи яєчників. Іноді використовується тест, який називають УЗД з інфузією фізіологічного розчину, щоб побачити деталі всередині матки, які неможливо побачити при звичайному УЗД.
Таким чином, безпліддя, це захворювання, яке може спіткати обох партнерів, але не варто опускати руки завчасно. Сучасна медицина здатна на дива.
Більше актуальної інформації читайте в рубриці Красота та Здоров’я на нашому порталі.