Світязь – це одне з найвідоміших українських озер. Його знають не лише в нашій державі, а й далеко за її межами. Це найглибше озеро в Україні. Його порівнюють із морем, вода загоює рани, а мальовничі пейзажі дарують неймовірні емоції. Озеро Світязь – це справжній рай для любителів рибалки, неспішного пляжного відпочинку. Його часто називають «волинським морем», адже тут теж буває шторм, ніжний пісок приємно гріє ноги, а чиста вода дозволяє купатися і забувати про все на світі.
Чим особливий Світязь?
Озеро Світязь на карті України – це важливий географічний об’єкт, адже це найглибше озеро. Воно розташоване у прикордонній зоні біля двох держав – Польщі і білорусії. Озеро розташувалось на північному заході Волині. Північніше від нього лежить село Світязь. Озеро має довжину 7,8 кілометра, а його ширина – 4,1 кілометра. Світязь має площу трохи більше 27 квадратних кілометрів.
Проте, найбільше озеро виділяється саме своєю глибиною. Яка вона точно – поки ще недосліджено остаточно, але найбільша, визначена вченими – 58, 4 метри. Є ймовірність, що насправді озеро набагато глибше. Середня глибина Світязя – 7, 2 метри.
Світязь – озеро дуже незвичайне. Адже прибережна смуга його мілководна, вона ідеальна для купання маленьких дітей. Але при цьому бувають моменти різкого збільшення глибини. Плаваючи на невеликому кораблику озером, можна побачити як вода стає інтенсивно темного, аж чорного кольору – настільки там глибоко. При цьому, на мілководді вода дуже прозора, чиста, світла. Загалом, прозорість води сягає 3-4 метрів, інколи навіть 8 метрів. Влітку водичка в озері нереально тепла, вона чудово прогрівається. На більшій глибині – температура приблизно 16 градусів, на мілководді – 20 і більше, а на великих глибинах – 9 градусів майже цілий рік.
Світязь, озера, які знаходяться поруч – замерзають у суворі зими. Але повністю вони майже ніколи не покриваються товстим шаром льоду.
На Світязі дуже висока якість води, адже тут немає джерел забруднення. У воді чудовий хімічний склад, місцеві жителі її вважають цілющою. І справді: водичка багата на гліцерин, тому після купання заживають дрібні рани, зникає висип, шкіра стає шовковистою і гладенькою. За 3-4 дні інтенсивного купання за хорошої погоди можна помітити як з’являється здоровий блиск, рум’янець і краса. Хоча при цьому, відпочинок на озері Світязь повинен бути і досить обережний. Адже тут часто у воді разом з людьми відпочивають і неймовірної краси лебеді, місцеві корівки з радістю п’ють воду з озера, а відпочивальники з азартом купають своїх собак. Тому при пірнанні потрібно старатися, щоб вода не потрапила до рота, адже це може призвести до кишкової інфекції.
Світязь – це справжній рай. Тут тихо, хоча влітку і бувають величезні напливи туристів, максимально спокійно і зелено. У холодну пору року тут практично немає людей, хіба любителі спокійного сільського відпочинку і рибалки.
Озеро Світязь: адреса
Де знаходиться озеро Світязь знають майже всі, а от як воно утворилося – лише одиниці. Насправді, вчені і до цього часу не дійшли єдиної думки про те, звідки ж взялося це чарівне озеро. Деякі вчені думають, що приблизно 10 тисяч років тому з території нинішнього Полісся відступив величезний Дніпровський льодовик. І тоді утворився Світязь та інші Шацькі озера. Група Шацьких озер вважається реліктовою, тобто вони є справжніми залишками великої давньої водойми, яку утворив Дніпровський льодовик.
Багато вчених вважають, що Світязь має карстове походження, яке пов’язане з рухом тектонічних плит. Загалом, вченим ще доведеться багато досліджувати озеро і зробити висновок про його походження.
Легенда озера Світязь
Як і більшість водойм, Світязь теж має свою легенду. Вона говорить про те, що колись на цьому місці було місто, яке називалось Світязь. Ним правив князь, що товаришував з князям з Новогрудок. Та одного разу на новогрудського князя напали вороги і світязький правитель поїхав виручати товариша. Містечко залишилося без війська, адже тут були лише самі старі, малі та жінки. Серед беззахисних людей опинилася і дочка світязького князя.
Через певний час вороги розбили князів із Світязя та Новогрудок. Вони почали підступати до Світязя. Дочка князя просила богів про допомогу. І тоді перед нею з’явився дивний старий, який сказав, що перетворить місто на велике озеро, а всіх людей зробить квітами. З того часу щовесни на блакитній гладі води з’являється латаття.
Острів на озері Світязь
Якщо ви вперше приїхали на Світязь, то вам точно захочеться потрапити на острів, який розташувався прямісінько посеред водойми. Він дуже загадковий, містичний і манить відвідувачів. Загальна його площа – 7 гектарів. Він знаходиться досить далеко від берега, але це не зупиняє людей у бажанні на нього потрапити.
Старожили кажуть, що насправді існує шлях, яким можна дійти до острова по воді. Але, звісно, зараз сюди можна швидко дістатися звичайним моторним човном. Якщо ж ви хочете відчути екстрим, то можна приблизно 2 години гребти веслами на звичайному човні. А от, якщо ви раптом вирішили ризикнути і поплисти до острова на катамарані, то варто пам’ятати, що це дуже небезпечно, адже велика глибина і непристосованість такого плавзасобу можуть призвести до трагедії.
Але взагалі-то, заходити на острів заборонено, адже це заповідна територія. Тут гніздуються птахи. Правда, ще до 1991 року тут любили відпочивати партійні діячі.
Досить цікавим фактом є те, що ще у 1899 році вчений Тутковський при дослідженні Шацьких озер наштовхнувся на острові на руїни якоїсь будівлі. Пізніше її віднесли до князівських часів.
Зараз цей острів називають «островом кохання». Хоча він мало його нагадує: тут багато чагарників, кропиви та цегли.
Місцеві жителі розповідають, що на острові був навіть Микита Хрущов. У 1961 році тут був збудований двоповерховий острівний маєток і тому тут відпочивали партійні діячі. Там у 1974 році були космонавти Павло Попович та Юрій Артюхін. Космонавти провели на острові 2 дні. Тому часто будиночок називали «будинком космонавтів». Місцеві жителі кажуть, що ще зовсім нещодавно на дні озера проглядався кабель, адже його тягнули, щоб у будинку на острові був телефон та електрика.
Сам маєточок розібрали у 2016 році. Те, що з нього лишилося вирішили перевезти, щоб зробити з нього музей флори та фауни, і тепер це Шацький національний парк який чарує своєю величчю і могутністю.
Вчені кажуть, що острів сформувався під впливом льодовика. Тут унікальна флора та фауна. Кажуть, що під час війни тут був ліс із берез, а потім сінокіс для колгоспу. Найстарішим деревом є тополя. У її величезному дуплі живуть баклани та чорні лелеки. Тополю вважають містичною, адже в неї багато разів влучала блискавка, а скільки років дереву ніхто не знає.
Відпочинок на Світязі
Озеро Світязь на карті чи з висоти схоже на велетенського мамонта, що приліг на відпочинок. Воно й справді унікальне. Тут люблять відпочивати місцеві і туристи. Але ще у кінці минулого століття люди почали відмічати цілющі властивості води. Вона багата на срібло та гліцерин, тому робила шкіру шовковистою, загоювала рани. Звісно, озеро, що заховалося серед лісів і поліського непрохідного лісу, знали не всі. Але красуні й тоді могли все дізнатися. Тому спеціально для них бочками возили воду із Світязя аж до Варшави. Польські красуні приймали цілющі ванни із світязької води.
А ще старі люди кажуть, що під час Другої світової війни на березі озера був шпиталь, адже для лікування бійців використовували воду із Світязя.
Озеро Світязь відпочинок пропонує протягом цілого року. Тут люблять рибалити, насолоджуватися краєвидами, спокоєм, чистим повітрям. Озеро має особливу атмосферу, яка зачаровує і манить. Якщо ви хоч раз побували на Світязі, вам обов’язково захочеться повернутися сюди ще і ще.
Ще у 70-х роках минулого століття озером плавав теплохід. Він перевозив відпочивальників та місцевих жителів між селами Світязь, Пульмо та урочищем Гряда. Пізніше між селами побудували дорогу, а на Світязі заборонили пересуватися на приладах, що мають двигуни внутрішнього згорання. Проте, зараз туристи можуть покататися на байдарках чи човнах озером. Можна зробити це самому або попросити місцевих жителів, які з радістю покатають вас на човні.
Озеро Світязь не лише найглибше, а й одне з найчистіших в Україні. Озеро Світязь на карті України – це недоторканий куточок, адже тут немає підприємств, великих міст та забруднення. Хоча свого часу існував проєкт, який пропонував побудувати на Світязі атомну станцію. Але від цієї ідеї вчасно відмовилися і побудували АЕС біля міста Вараша.
Варіанти житла на Світязі
Відпочинок на озері Світязь завжди колоритний та приємний. Адже у селі Світязь та навколо нього знаходиться безліч приватних садиб, готелів, невеликих будиночків, де можна зняти кімнати на будь-який смак. Тут можна знайти як найбільш бюджетне житло, так і елітні номери «люкс». На Світязі є все необхідне для відпочинку: кафе, супермаркети, розваги, атракціони, обслуговуючий персонал, аптеки, амбулаторія, магазини. Місцеві мешканці пропонують смаколики серед яких особливо виділяються неперевершені світязькі пончики та копчений вугор.
Доїхати до Світязя також дуже просто. Адже автобуси ходять надзвичайно часто як з Луцька, так і з Ковеля, а найближчим селищем є Шацьк, де можна отримати необхідні послуги, медичну допомогу у складних випадках. Крім того, на пляжі завжди чергують рятувальники, є інформаційні стенди, де можна дізнатися всю необхідну інформацію. За останні роки Світязь досить змінився: тут з’явилася інфраструктура, яка дозволяє відпочивальникам почувати себе максимально комфортно.
Світязь – це волинська перлина, яка не може зрівнятися з жодним іншим озером. Обов’язково відвідайте його, адже озеро сповнене краси, містичності та неповторності.