Озеро Синевир – найбільше і найглибше високогірне озеро в Україні та відомий туристичний об’єкт в однойменному національному парку. Читайте далі де знаходиться озеро Синевир та цікаве про нього.
Як утворилося озеро Синевир?
Озеро утворилося після землетрусу 10 000-10 000 років тому, коли гірський потік був перекритий скелями. Воно має площу 4-5 гектарів і глибину 8-10 метрів (максимальна глибина – 22 метри). Озеро живиться поверхневими водами та повітрям, з якого витікають струмки (в районі водозбору річки Телебрія). Вода в озері прозора і має невеликий вміст мінералів. Тут водяться три види форелі: озерна, райдужна, струмкова, голець і раки. Це пов’язано з тим, що температура води сягає до 13 C.
Чому назвали Синевир?
Поруч з озером є схил, вкритий багатовіковими, величними ялинами. У центрі розташований острів, що нагадує зіницю ока. З цієї причини люди називають Синевир “морським оком”. На невеликому півострові в озері стоїть 13-метровий дерев’яний витвір мистецтва “Гріх і Віра”. За легендою, тут загинув пастух Веер, якого кохала донька графа Сін, і після смерті коханого її сльози перетворилися на озеро.
Існує ще одна легенда про Синевир, яка розповідає про жадібного, підозрілого сина та його батька. Підозрюючи, що батько ховає гроші, в гніві син втопив його в глибокому озері. Слова чоловіка в той час були такими: “Сине, вір!”.
Розповідь про озеро Синевир в наш час
Керівництво національного парку активно розвиває туристичну інфраструктуру навколо озера. Відвідувачі можуть зупинитися на ночівлю в туристичному таборі на березі озера Синевир, а в Коливі скуштувати угорський національний суп боглач. Неподалік від озера Синевир, у Карпатах, знаходиться рідкісний для Європи музей лісу і сплаву. Рафтинг на річках Теребрія та Чорна є популярним видом відпочинку. Також варто згадати реабілітаційний центр для бурих ведмедів зі штучними басейнами, огороджену лісову ділянку з печерами та ягідну ферму. Тут можна зайнятися різними видами активного відпочинку, зокрема верховою їздою, рафтингом і велоспортом. Після насиченого дня відвідувачі можуть сфотографуватися на фоні озера або відправитися на екскурсію на човні чи плоту.
Ви можете взяти участь у кінних та велосипедних турах.
Щороку тут проходить всеукраїнський фестиваль “Синевир трембіти кличуть”.
Вартість входу:
- Дорослі – 60 грн.
- Студенти та школярі – 30 грн.
Транспортні витрати:
- з мотоциклом – 30 грн;
- з автомобіля – 75 грн;
- з мікроавтобуса (до/понад 8 осіб): 120/165 грн.
В якій області знаходиться озеро Синевир?
Закарпатська обл., с. Синевирська Поляна
Цікаві факти про озеро Синевир:
- Глибина озера в деяких місцях сягає 24 метрів. Середня глибина – 8-10 метрів;
- Площа озера становить близько 5 гектарів;
- 989 метрів над рівнем моря;
- Приблизний вік озера – 10 000 років;
- Синевир – найбільше і найглибше високогірне озеро в Карпатах. Загалом тут налічується 32 озера.
- В озері водиться форель – риба, яка живе тільки в прозорій воді. Якщо подивитися на поверхню води, то можна навіть побачити дно;
- Чисте гірське повітря біля озера має цілющий ефект і особливо рекомендується людям, які мають проблеми з легенями.
- Завдяки своєму розташуванню та глибині, вода в озері холодна навіть влітку. Середня температура води становить 10-19C, але вода прогрівається лише на глибині 1-2 метри. Купатися в озері заборонено;
- Синевир – одне з семи природних чудес України;
- 13-метровий дерев’яний витвір “Синь і вир”, що прикрашає один з берегів озера Синевир, важить понад 30 тонн і вважається однією з найбільших дерев’яних скульптур у світі. Її створив відомий закарпатський художник І. Бровді з червоного дерева або його гілок.
Озеро Синевир – це одне із тих місць, куди завітати потрібно не лише кожному українцю, але й яке манить туристів всього світу. Тут дійсно неймовірно красиві краєвиди, чисте повітря та дуже атмосферно!
Більше про цікаві місця України читайте в рубриці Туризм на нашому порталі.