Важливість здорового сну складно переоцінити, але багато хто зовсім ігнорує своєчасний якісний відпочинок. Коли організм молодий, то він може «пробачити» будь-що. Регулярне недосипання входить в цей список. З роками ж ми все більше починаємо відчувати необхідність спати достатньо часу, бо недосипання помітно впливає на самопочуття та загальний рівень здоров’я.
Добре, коли можна просто лягти, заснути та виспатися. На жаль, багатьох людей в наш час мучить безсоння. Коли це поодинокі випадки, наприклад, людина випила ввечері кави та довго не може заснути саме через кофеїн, то це не проблема. Просто у майбутньому слід враховувати, що подібна необачність має наслідки. Якщо ж безсоння – це те, що супроводжує вас кожної ночі, то з цим потрібно щось робити.
А що в нашому тілі відповідає за здоровий сон? Як можна покращити його якість, щоб спати як немовля? Чи є якісь добавки, які не нашкодять здоров’ю, але допоможуть висипатися? Саме на дані питання ми спробуємо відповісти у цій статті.
Мелатонін − гормон сну
Почати слід з того, що відчуття втоми та бажання поспати – це те, що виникає у нас не само по собі. Це все складна система. Регулюють все це певні гормони. Сон − це гормон мелатонін. Головна його функція полягає саме у регулюванні циркадних ритмів, але при цьому слід також зазначити, що він впливає і на інші процеси нашого організму.
Якщо говорити про мелатонін для здоров’я, то він потрібен для правильного функціонування багатьох систем нашого організму. Наприклад, він дуже важливий для нервової системи, бо захищає клітини мозку від пошкоджень і може зменшувати ризик нейродегенеративних захворювань. Допомагає він і зі зниженням рівня стресу − цей гормон може зменшувати рівень кортизолу, а він у свою чергу є основним гормоном стресу. Також він важливий для правильної роботи травної системи. Яким чином? Річ у тім, що він сприяє зниженню кислотності шлунка і може допомагати при гастриті чи синдромі подразненого кишківника.
Особливої уваги заслуговує мелатонін і імунітет. Мелатонін бере участь у регулюванні імунної системи, допомагаючи боротися із запаленнями та вірусними інфекціями. Якщо з синтезом цього гормону щось не так, то одразу починаються проблеми зі здоров’ям, бо це викликає погіршення захисних властивостей нашого організму.
Мелатонін в таблетках: рекомендації
Сьогодні проблеми з природним синтезом цього гормону не є великою проблемою, оскільки виправити ситуацію можна за допомогою спеціальних добавок. Звичайно, зловживати ними не варто і правильно буде спочатку звернутися за консультацією до лікаря.
Як приймати мелатонін у вигляді БАДів? Дуже важливо при його прийомі дотримуватися певних правил. Так ви зможете отримати максимум користі і мінімізуєте ризики виникнення якихось побічних ефектів. Що це за правила? Ось вони:
- Приймати препарат за 30–60 хвилин до сну. Це оптимальний час для його прийому.
- Уникайте яскравого світла та екранів гаджетів у вечірній час, щоб не пригнічувати природне вироблення гормону. Ви ж не хочете все життя спати тільки за допомогою таблеток?!
- Дотримуйтеся розумного дозування, щоб уникнути небажаних реакцій.
Якщо говорити про дозування мелатоніну, то воно залежить від віку, стану здоров’я та мети його прийому. Підхід у підборі дози має бути індивідуальним, враховуючи все це. Якщо говорити про загальні рекомендації, то вони наступні: для дорослих – зазвичай рекомендується від 0,5 до 5 мг на добу.
А чи допустимо приймати мелатонін для дітей? Застосування можливе, але тільки після консультації з лікарем, оскільки надлишок може впливати на природний розвиток ендокринної системи. Рекомендуємо ставитися до цього серйозно, якщо не хочете неприємних наслідків!
Побічні ефекти мелатоніну
Перш за все, надмірне споживання може призвести до звикання. Саме тому важливо починати з мінімальних доз і спостерігати за реакцією організму. Якщо зловживати чи приймати мелатонін для сну у занадто великій кількості, то нічого хорошого з цього не вийде.
Ось побічні реакції, які можуть вас спіткати: постійна сонливість, мігрені, запаморочення, дратівливість або безпричинні та неконтрольовані зміни настрою, порушення травлення (нудота, діарея).
Що робити у випадку побічних ефектів? У разі їх появи варто знизити дозу або припинити прийом і проконсультуватися з лікарем.
Чи є якісь протипоказання до прийому мелатоніну?
Так, вони є. Саме тому важливо спочатку пройти медогляд та вияснити причину безсоння, на чому вже наголошувалося вище. Відсутність нормального сну може бути симптомом різних проблем в організмі. Також ви маєте проконсультуватися зі своїм лікарем стосовно прийому добавки.
Зверніть увагу, що прийом мелатоніну не рекомендується:
- Вагітним і годуючим жінкам;
- Людям із хронічними захворюваннями печінки та нирок;
- При аутоімунних розладах;
- Особам, що приймають антидепресанти або гормональні препарати.
Мелатонін в продуктах харчування
Ставлення до біологічно активних добавок у людей різне. Хтось сприймає їх цілком нормально та за необхідності приймає необхідні БАДи. Хтось зловживає цим, наприклад, наслухавшись «експертів-самозванців», тому постійно бездумно та неконтрольовано п’є якісь таблетки. Пам’ятайте, що це може нашкодити вашому здоров’ю, тому не радимо подібний підхід. Є й ті, хто навпаки бояться всього, що має форму таблеток чи капсул, вважаючи все це страшною «хімією». Якщо говорити про останню категорію людей, то для них більш спокійним є перегляд раціону та способу життя, ніж прийом добавок.
А чи є мелатонін у звичайній їжі? Так, окрім синтетичних препаратів, мелатонін міститься і в деяких продуктах, тому якщо у вас є проблеми з його кількістю в організмі, ви можете додати їх у своє щоденне меню. Така корекція раціону дозволить покращити ситуацію, не приймаючи таблеток. Що це за продукти? Серед них: горіхи (волоські, мигдаль), вишня і черешня, банани, вівсяна крупа, томати, кукурудза. Це загалом досить корисні продукти, які не будуть зайвими на столі будь-якої людини, але окрім цього їх регулярне вживання може також сприяти підтримці здорового рівня мелатоніну.
Підсумуємо
Таким чином, прийом мелатоніну у вигляді таблеток – це хороший варіант для профілактики та усунення симптомів хронічного безсоння. З цим, на жаль, зараз стикаються люди різного віку. Хронічний стрес, перевтома, сидячий спосіб життя – це лише частина того, з чим це пов’язано.
Важливо пам’ятати, що мелатонін – це гормон, тому відноситися до його прийому необхідно серйозно та відповідально. Обов’язково треба дотримуватися рекомендацій щодо дози, якщо не хочете відчути на собі побічні ефекти у вигляді ряду неприємних симптомів. Також важливо спочатку проконсультуватися з лікарем. Якщо не хочеться приймати таблетки, то можна спробувати скоригувати свій раціон. Декому цього буде достатньо.
Більше актуальної інформації читайте в рубриці Красота та Здоров’я на нашому порталі.