Умови повномасштабної війни стали тяжким випробуванням для психічного здоров’я українців. Ті, хто мешкає не територіями областей, де тривають бойові дії, живуть взагалі в стані постійного стресу, а решті інших співвітчизників дошкуляє почуття невизначеності, що інколи спричиняє не менший страх.
Зважаючи на відповідні соціально-політичні умови, стає зрозуміло, чому виникають панічні атаки у наших співвітчизників всіх вікових категорій так часто.
Актуальну інформацію про такий патологічний стан, характерну для нього симптоматику та про дії в даній ситуації, спрямовані на її усунення, ви знайдете далі.
Що таке панічна атака?
Панічною атакою називають раптовий напад сильної тривожності, занепокоєння на фоні неймовірного страху, який супроводжується інтенсивною симптоматикою, зокрема, прискореним серцебиттям, задишкою та запамороченням.
Ці симптоми є набагато сильнішими, ніж звичайний психічний та фізичний дискомфорт. Можуть також німіти та тремтіти кінцівки, виникати відчуття нудоти, мати місце втрата рівноваги й спроможності рухатися, пітливість та фотофобія.
Дитину в такому стані охоплює відчуття жаху. Їй здається, що найближчої миті має статися щось страшне. Зазвичай так відбувається тоді, коли реальні, об’єктивні підстави для небезпеки відсутні.
Причини панічної атаки
Спричинити відповідні гострі напади у дорослих та дітей здатне сильне хвилювання з певного приводу, переживання гострих проблемних чи стресових ситуацій.
Можна навести багато прикладів факторів, що провокують панічну атаку:
- загибель, втрата близької людини;
- жорстоке або демонстраційне зневажливе ставлення оточуючих чи конкретної особи;
- пережите насильство;
- стрес через невдалі стосунки.
У дитини та підлітка такий психологічний стан нерідко провокують труднощі вдома, в родині чи в навчанні. Це може бути боулінг у школі, тривоги, пов’язані з іспитами, взаєминами з друзями тощо.
Інколи таке явище може спровокувати генетика або особливості темпераменту – сильна емоційна вразливість та природна відсутність стресостійкості.
Як починається панічна атака?
Найчастіше це психічне явище виникає в підлітковому віці, хоча іноді воно може спостерігатися і в період дитинства. Щоправда, у дітей даний патологічний стан діагностують рідше.
Напад починається зненацька, неочікувано, не залежно від пори доби та місця знаходження людини. Це може статися будь-де: вдома, в транспорті, в громадських місцях.
Раптово людину охоплює безпричинний страх та тремтіння. Вона відчуває брак повітря, тому починає його хапати ротом. Серцевий ритм стає частим. Він може перевищувати 100 ударів на хвилину.
При цьому потерпілому може здаватися, що він ось-ось розпрощається з життям.
Скільки триває панічна атака?
Період відповідного нападу може бути різним. Найчастіше його тривалість складає від 5 до 20 хвилин. З моменту виникнення перший симптомів до їх пікового виявлення у середньому проходить близько 10 хвилин.
Не виключаються також випадки тривалого затягування панічних атак. Частота цих нападів є також суто індивідуальною.
Деякі люди переживають відповідний стан один раз у житті. З іншими такі напади відбуваються систематично та часто. Нерідко панічна атака виникає в певному місці або напередодні якогось небажаного зайняття чи зустрічі.
У разі регулярного, непередбачуваного та безпричинного виникнення симптомів, що відчуває людина при панічних атаках, діагностують так звані панічні розлади.
Як допомогти дитині або підлітку під час нападу?
Насамперед слід запитати про причину стресу та попросити описати ознаки поганого самопочуття. Варто уточнити, чи не змушує юну особу панікувати певна ситуація або місце.
Якщо дитина здатна подумати про це свідомо, це дає їй шанс впоратися з нападом.
У разі, коли панічна атака настільки сильна, що потерпілий від цього втрачає самоконтроль, вивести його з такого стану допоможуть наступні рішення.
- Прийняття ситуації. Уникнення умов та локацій, що спричиняє стресовий стан, проблему не вирішить, а навпаки, може її посилити. Важливо навчити дитину справлятися з собою, зі своїми проблемами та відчуттями, а не тікати від них.
- Пригадати прості знання. Можна попросити дитину, наприклад, згадати алфавіт або назвати слова, що починаються на певні літери. Це можуть бути назви міст, страв, імен, тварин тощо. Даний спосіб є дієвою психологічною вправою, що відвертає увагу від тривожності та страху.
- Попросити потерпілого зосередитися на диханні. Ефективний метод – дихання животом. Він сприяє заспокоєнню та проникненню кисню в легені. Спочатку дитина має покласти руку на живіт, потім зробити кілька глибоких вдихів та видихів через ніс або рот.
- Знайти безпечний куточок. Якщо можливо, слід скерувати потерпілого до пошуку комфортного для нього місця вдома чи за його межами. Відповідний пошук може бути як реальним, так і уявним.
- Звернути увагу дитини на свої органи чуття. Для цього її просять після виконання вправ на дихання прийняти зручну позу сидячи та назвати речі, що мають приємний для неї запах, смак або викликають позитивні тактильні відчуття.
Наведені в даному переліку нехитрі прийоми є ефективними відволікаючими факторами.
Панічна атака: що робити, коли від нападу потерпає дорослий?
Якщо така ситуація трапилася з вами, слід спробувати сконцентруватися на поточному моменті та повернути себе в реальність. Зробити це можна, сфокусувавши увагу на власному диханні.
Фахівці радять у такому випадку уповільнити дихання та по можливості прийняти комфортну для себе позу, сидячи або лежачи.
Опанувати себе під час панічної атаки допомагає кілька елементарних вправ, виконаних у наступному алгоритмі:
- знайти у полі зору перед собою п’ять предметів чи об’єктів та подумки назвати їх – це можуть бути хмари, дерева, вікно, предмети меблів, трава;
- звернути увагу на чотири речі, які ви можете відчути дотиком – одяг, взуття, волосся, стіл, ґрунт під ногами;
- зосередитися на трьох оточуючих звуках або уявити їх – наприклад, шум автомобілів, цокання годинника, шелестіння гілок на вітрі;
- згадати про два предмети, які мають гарний аромат – каву, квіти, плоди цитрусів;
- уявити продукт чи страву з приємним для себе смаком.
Таку техніку концентрації фахівці називають як «5-4-3-2-1».
Що ще варто знати про допомогу сторонній людині під час психічної атаки?
Якщо ви маєте уявлення про те, як проявляється психічна атака, як розпізнати її прояви й бачите, що такий напад стався з кимось із ваших близьких чи незнайомцем, слід подбати про безпеку потерпілого.
У такому випадку не варто залишати людину на самоті. Скажіть їй, що ви поруч і разом ви впораєтеся.
Доцільно відвести того, хто потрапив у відповідний стан, у спокійне місце, де він зможе сісти. Слід спробувати завести спокійну розмову, запропонувати разом виконати вправи на дихання та лічбу оточуючих предметів.
Не слід наполягати на тому, щоб людина говорила з вами, якщо їй це робити важко. Поясність їй, що цей жахливий стан є короткочасним, і він невдовзі мине.
По завершенню нападу потерпілому від нього слід запропонувати води або заспокійливого чаю, по можливості вкласти його спати. Зважте на те, що в цей час людина відчуватиме сильне фізичне й психічне виснаження та потребуватиме відпочинку.
Більше актуальної інформації читайте в рубриці Красота та Здоров’я на нашому порталі.