Професія фармацевта – одна з найпопулярніших нині професій. Кількість аптек зростає ледь не щомісяця, що створює здорову конкуренцію і великий вибір для споживачів. При цьому, досить багато коледжів і вузів готують кваліфікованих фармацевтичних працівників, які готові забезпечити потреби пацієнтів.
Професія фармацевта та її особливості. Хто такий фармацевт?
Людина, яка працює в аптеці та відпускає лікарські препарати є фармацевтом або провізором. Ці дві професії є практично аналогічними, але різниця в тому, що фармацевти закінчують коледжі та не мають вищою освіти, а провізори мають повну вищу освіту і відповідно можуть займати більш кваліфіковані посади.
Фармацевт – це людина, яка:
- Може приготувати ліки та працювати в аптеках, де виготовляють різноманітні лікарські препарати. Зазвичай, це державні аптеки з давньою історією, які самі можуть готувати ліки. Таких аптек досить мало, адже більшість медичних препаратів випускає фармацевтична промисловість.
- Може не лише продавати ліки, але й порадить те як їх приймати, розкаже про дозування того чи іншого препарату. Фармацевт інколи видається справжнім чарівником, адже може прочитати незрозумілий рецепт, розшифрувати формулу, способи прийому.
- Працює з касою, має навички продавця.
- Вміє спілкуватися з людьми та може їм дати слушну пораду. Адже часто в аптеці пропонують аналоги дорогих препаратів, радять, що прийняти в екстреному випадку, можуть підказати де знайти ті чи інші ліки.
- Може керувати аптекою.
- Може працювати у науково-дослідних центрах, інститутах, лабораторіях.
Це дуже важка і серйозна професія, адже часто від кваліфікації фармацевта залежить те чи правильні ліки придбає пацієнт, бо лікарські рецепти бувають дуже незрозумілими. Але варто пам’ятати, що фармацевт – не лікар і він не може давати якихось порад. Звісно, дуже часто люди в аптеці купують якісь препарати за порадою провізора, але їх все ж не слід приймати без консультації із фахівцем.
На перший погляд здається, що бути фармацевтом дуже просто. Але це не так. Адже потрібно постійно бути у контакті з людьми, які мають вірусні захворювання і приходять в аптеку за ліками. Відповідно зростає ризик захворіти. До того ж це дуже відповідально і серйозно. А ще деякі фармацевти не можуть працювати через алергічні реакції на різні реагенти та препарати, особливо якщо мова йде про дослідні інститути.
Фармацевт повинен дуже добре знати хімію, довго вчитися, постійно бути ознайомленим з новинками у фармації.
Скільки заробляє фармацевт?
Провізор постійно знаходиться на ногах. Аптеки працюють без вихідних, інколи й вночі. Тому тут немає стандартного робочого графіку. Зазвичай, це позмінна робота. Скільки ж може заробити фармацевт в Україні?
Згідно зі статистичними даними середня зарплата фармацевта в Україні – 17 тисяч гривень. У великих містах вона дещо більша і в середньому за статистикою складає 19500 гривень. Насправді уряд гарантує медичним та фармацевтичним працівникам розмір зарплати – 20000 гривень. Але це лише тоді, коли мова йде про державні заклади. Але більшість аптек є приватними, тому тут, звісно, ці норми не діють.
Якщо оглядати те, скільки ж заробляє фармацевт в Україні за містами, то зарплата коливається від 15 тисяч гривень. Найменше отримують провізори в Одесі – 13, 5 тисяч гривень, Запоріжжі, Львові по 15 тисяч, в Харкові, Кривому Розі по 16, 5 тисяч, в Дніпрі – 17 тисяч, в Києві – 17,5 тисяч. Це лише середні показники, які можуть коливатися, адже багато залежить від безпекової ситуації та інших причин.
Звісно, що традиційно найбільше отримують фармацевти у столиці. І зарплата там продовжує зростати.
Згідно з опитуваннями у соціальних мережах більшість фармацевтів чесно відповіли, що їх «чиста» зарплата становить 14 тисяч гривень, а вони хотіли б отримувати не менше 18 тисяч. При цьому провізори кажуть, що інколи на місяць вони працюють по 200 годин для того, щоб отримати 14-15 тисяч. Деякі ж працівники аптек кажуть, що вони взагалі отримують по 8-9 тисяч.
Більшість фармацевтів також кажуть, що вони отримують фіксовану ставку і мають премію, якщо виконують план. Крім того, багато провізорів повідомляють, що в їхніх аптеках діє система штрафів, що теж впливає на заробітну плату.
Тому більшість аптекарів насправді отримують не так вже і багато, а захищені лише формально. Дуже часто їм платять як звичайним продавцям, а не як кваліфікованим спеціалістам.
Тому, якщо ви хочете бути фармацевтом, то варто пам’ятати, що це важка і дуже відповідальна праця, яка вимагає уважності та сконцентрованості. І тут можна заробити, але все буде залежати від конкретної аптеки та ситуації.
На цей момент професія фармацевта – дуже затребувана. Людина, яка здобула відповідну освіту, без роботи точно не залишиться. Але тут потрібно багато вчитися і постійно розвиватися, адже лише дійсно професійний провізор зможе справді допомогти людям.