Почаїв (Тернопільська область) – це колоритне та незвичайне містечко. Воно відоме перш за все тим, що є значним релігійним центром. Але насправді, місто має древню історію і буде цікаве не лише тим, хто хоче доторкнутися до святинь, а й тим, хто любить туризм, природу та історію.
Почаїв: історія міста
Почаїв лежить на межі перетину Волинської, Рівненської та Львівської областей. Місто належить до Кременецького району, проживає у ньому майже 8000 жителів. Відстань до Луцька – 116 кілометрів, до Тернополя – 66 кілометрів, до Львова – 142 кілометри, до Дубна -57 кілометрів.
Лежить недалеко від річки Іква, в межах Вороняків (низькогірне пасмо).
Перші згадки про місто
Вперше про містечко Почаїв згадується приблизно в 1450 році. Він належав знатним родам Бережецьким та Гойським.
У 1597 році меценатка та українська шляхтянка Ганна Гойська заснувала Успенський монастир. Зробила вона це у маєтку Почаїв. Для монастиря була виділена земля, а також на виділеній території поселилися кілька сімей. Вони й започаткували село Юридика, яке нині є частиною сучасного міста Почаїв.
У 1602 році маєток Почаїв був переданий шляхетному польському роду. А у 1662 році він став власністю шляхтичів Тарновських.
У 1730 році була заснована друкарня у Почаєві.
У 1795 році через поділ Польщі Почаїв відійшов до Російської імперії. Належав до Волинської губернії.
Містечко досить страждало через війни минулого століття, так як було прифронтовою зоною. Тут відбувалися зіткнення більшовиків, поляків, українців. З 1921 по 1939 роки Почаїв був у складі Другої Речі Посполитої. Містечко було поділено на 2 частини: Почаїв та Новий Почаїв. У Почаєві більшість населення становили євреї.
У 1939 році Почаїв став частиною СРСР. Він отримав статус смт. Був центром Почаївського району. У Почаївської лаври відібрали приміщення і на їхній базі створили райпромкомбінат.
30 червня 1941 року містечко було окуповане фашистами, які жорстоко знищували місцеве населення. Повернулося у склад СРСР лише у 1944 році. У 1962 році Почаїв перестав бути районним центром. А у 1978 році йому надали статус міста.
Почаїв Тернопільська область: що подивитися?
У Почаєві є на що подивитися. Адже тут є:
- Почаївська Свято-Успенська лавра.
- Почаївський Свято-Духівський монастир.
- Почаївська духовна семінарія.
- Свято-Миколаївська церква.
- Церква Марії Магдалини.
- Свято-Андріївська церква.
- Монастирський цвинтар Почаївської лаври.
- Капличка в стовбурі дерева.
- Недалеко від міста розташоване джерело святої Анни.
- Недалеко від міста є Божа гора.
Більшість об’єктів – це релігійні установи та пам’ятки. Дуже часто до Почаєва їдуть паломники з усіх куточків України. У Почаївській лаврі є чимало святинь, до яких хочуть доторкнутися паломники. Зокрема, там можна напитися води з джерела, яке з’явилося від того, що туди ступила нога Діви Марії. Можна побачити чудотворну ікону, яку подарувала монастирю шляхтянка Ганна Гойська. Також є милиці, які за легендою, залишив чоловік після того як зцілився у Почаївській лаврі. Ще тут чимала кількість невеликих церков, підземна церква, печера та ін. На даний момент є можливість проживати на території монастиря, так як створені всі умови для паломників. Тут є готель, санвузли, їдальні.
Джерело святої Анни
Одним з дуже цікавих об’єктів є джерело святої Анни, яке розташоване в селі Онишківці Рівненської області. Відстань від Почаєва – 28 кілометрів. Традиційно всі туристи і паломники їдуть туди по дорозі з Почаєва. Шлях вас приємно здивує, адже він проходитиме в оточенні неймовірних Кременецьких гір, полів з соняшниками влітку, а весною – з жовтогарячим ріпаком. Навколо ліс, краса і спокій. На джерелі святої Анни ви можете абсолютно безкоштовно скупатися. Тут є роздягальні, їдальні, туалети. А також можна відвідати храми, помолитися. Скупатися можна у будь-яку пору року, температура води тут стала – 5-6 градусів тепла. Особливо сюди їдуть ті, хто хоче завагітніти або має гінекологічні проблеми.
Насправді, вода в озері дійсно цілюща, адже вона багата на кремній та іони срібла. Завдяки цьому вона має особливий колір, а після купелі відчувається особливе тепло по всьому тілу, шкіра стає шовковистою.
Божа гора
Ще однією природною пам’яткою, яка розміщена за 18 кілометрів від Почаєва є Божа гора. Розміщена біля села Великі Бережці Кременецького району. Серед рівнини раптом підіймається велична гора. Її висота – 366 метрів над рівнем моря. Над рівниною Малого Полісся – 120 метрів. Схили у гори круті, вони порослі чагарником, різнотрав’ям, лісом. А от вершина – пласка. Розташована трохи в стороні від Кременецького кряжу. Відділена від нього річкою Іква. За легендою, саме тут з’явилася Божа Мати.
Божу гору можна побачити як з Почаєва. Так і з Кременця.
Цікаві факти про Почаїв
- Місто було засноване дуже давно. Але точної дати ніхто не знає. Очевидно, це відбулося десь у XII столітті. На місті сучасного Почаєва знайдено чимало археологічних пам’яток і знарядь праці, які належать ще до доби неоліту.
- Не зовсім зрозуміло, звідки Почаїв отримав свою назву. Кажуть, що під час набігів хана Батия монахи з Києва поселилися тут і заснували монастир. Їм дуже сподобалося це місце і вони назвали його Почаїв на честь річки Почайна, що тече в Києві.
- Був період, коли Почаївська лавра належала католикам. А з 1713 до 1832 року монастир був під опікою греко-католиків. Зараз це православна лавра.
- В Почаївській лаврі розташована третя за висотою дзвіниця в Україні. Її висота – 65 метрів. На неї можуть піднятися всі охочі.
- Восени 1946 року у Почаєві перебував Тарас Шевченко. Він змалював пейзажі та Почаївську лавру.
- У лаврі є 13 дзвонів. Зараз їх чути в радіусі 10 кілометрів. Ще кілька років тому їхня гучність поширювалась на 30 кілометрів довкола. Найважчий дзвін має вагу 11,5 тонн.
- У Почаєві є приблизно 15 готелів на будь-який смак. Це розвинуте туристичне місто, тому тут є де поїсти і зупинитися. Ціни на одну людину за добу проживання стартують від 400 гривень.
Почаїв (Тернопільська область) – це справжній релігійний та культурний центр України. Тут завжди багатолюдно. Незважаючи на перипетії сучасної та давньої історії, містечко живе своїм життям та манить туристів з усієї країни.
Більше цікавих та унікальних міст й місцевостей нашої країни дивіться у розділ Туризм на порталі UkrDay.