Що таке самооцінка та якою вона буває?
Самооцінка – це оцінка, що ставить людина сама собі. Себто оцінює свої досягнення, зовнішність, характер тощо. Психологами виділено три види самооцінки:
- Завищена – це переоцінювання своїх хороших рис, надання їм біль хорошого значення, чим вони є насправді.
- Занижена – це недооцінювання своїх хороших рис і надання переваги поганим рисам.
- Адекватна – це вміння людини адекватно оцінювати свої можливості та всі маючі риси характеру.
Як боротися з заниженою самооцінкою?
На сьогоднішній час низька самооцінка є глобальною проблемою, адже вона заважає людині розвиватися як і в кар’єрі, так і в особистому житті. Часто люди вважають себе недостатньо хорошими працівниками, аби працювати на більш престижній роботі або недостатньо цікавими, аби завести нові знайомства. Тим самим вони втрачають свій шанс покращити особисте життя. Отож кілька порад для підняття самооцінки:
- Для початку знайдіть причину низької самооцінки. Чому ви вважаєте себе недостатньо хорошими в тій чи іншій сфері та чому так сталось? Можливо вам суспільство нав’язало комплекси або ж ви самі?!
- Вчіться сприймати компліменти. Часто люди з низькою самооцінкою думають, що їх хвалять через жалість і відхиляють їх. Вважають, що не гідні похвали, тим самим погіршують стан своєї самооцінки. Компліменти – це абсолютно нормально, відповідайте на них звичайними словами вдячності.
- Припиніть порівнювати себе з іншими! Коли ми дивимось фільми і бачимо перед собою гарних акторів, часто порівнюємо себе з ними. “У неї гарніша посмішка, фігура, блискуче волосся…” і так далі. Або ж :”мій колега отримав підвищення, а я ні, отже я невдаха”. Пам’ятайте, що ви – це ви! Ви індивідуальна та неповторна людина. Важливо навчитися сприймати свої комплекси як особливість, якою варто пишатися і завжди прагнути до кращого.
- Спробуйте знайти в собі позитивні риси. Запитайте в оточуючих, що на їх думку є у вас хорошого і завжди пам’ятайте про це. Візьміть до уваги компліменти, які вам говорили і спробуйте написати топ ваших позитивних рис на папері, щоб в будь-яку мить у вас була змога згадати все дослівно.
- Змініть свій круг оточення. Якщо ви помічаєте, що людина в діалозі тільки те й робить, що критикує вас у певних починаннях, краще припинити з нею спілкуватися. Заводьте дружбу з людьми, що підтримують, бачать у непростих ситуаціях хороше, позитивно дивляться на цей світ. Через деякий час ви помітите, як змінюються ваші думки і цінності. Адже наше сприйняття себе та світу, часто залежить від людей з якими ми спілкуємося.
- Піклуйтесь про себе. Займайтесь спортом, правильно харчуйтесь, приділяйте час для улюбленої справи, влаштовуйте для себе релакс-вечори. Це точно допоможе полюбити себе та почати цінувати своє життя.
- Боріться зі своїми страхами. Страх – це велика перешкода для впевненості в собі. Знайдіть причину свого страху, вийдіть з зони комфорту і позбудьтесь його раз і назавжди. Якщо ви поборете свої страхи – то точно досягнете успіху!
Сподіваємось вам допоможуть наші поради. Пам’ятайте, що ви особливі та по-своєму прекрасні. Бажаємо успіхів з підвищенням самооцінки, у вас обов’язково все вийде, якщо прикласти зусиль!