Сучасне штучне переривання вагітності передбачає використання різних методів, у тому числі хірургічного, вакуумного та за допомогою спеціальних фармацевтичних препаратів.
Ця стаття розповість про спосіб, що вважається найбільш щадним для організму пацієнтки –медикаментозний аборт. У подальшому тексті наводиться детальна інформація про сутність, техніку та алгоритм такої медичної процедури, умови її проведення тощо.
Також у ньому містяться дані про показання й протипоказання до такого способу переривання вагітності та даються актуальні рекомендації для тих, хто цікавиться сучасною гінекологією або розглядає його можливість особисто для себе чи для своєї близької людини.
Що таке медикаментозний аборт та коли він показаний?
Ця процедура, як і аналогові види переривання вагітності, проводиться після огляду профільного лікаря, акушера-гінеколога, та на основі даних призначеного ним УЗД-обстеження.
Під час її проведення потреби в застосування хірургічного інструментарію нема. Відторгнення та вихід плоду з матки забезпечуються за допомогою спеціальних лікарських засобів, що приймаються перорально.
Відмінності такої технології в тому, що вона в порівнянні з методом хірургічним та вакуумним, є найменш травматичною. Якщо цей метод практикується для переривання першої вагітності, він не позбавляє пацієнтку можливості завагітніти повторно.
Підставою для того, щоб призначити аборт таблетками, можуть бути різні медичні показання. Наприклад, він настійно рекомендується жінкам, що на ранніх термінах приймали тератогенні фармацевтичні засоби. Ці препарати призводять до порушень ембріонального розвитку плода.
Іншою вагомою причиною для призначення медикаментозного аборту є перенесення вагітною інфекційної хвороби, яка також спричиняє патології майбутньої дитини. До відповідних захворювань відноситься вітрянка та краснуха.
Може бути призначена відповідна медично-гінекологічна процедура й у тому випадку, якщо вагітна потрапляла в зону з радіоактивним випромінюванням.
Що варто знати про терміни для медикаментозного аборту?
Даного роду переривання вагітності виконується, коли від моменту запліднення минуло 6-7 тижнів. До 50 днів вагітності розмір плодового яйця є маленьким, таким, що воно здатне з маточної порожнини вільно вийти повністю.
Визначають ці терміни за допомогою обстеження органів репродуктивної системи пацієнтки на апараті УЗД. Менш точний метод – рахують 42 дні від 1-го дня останніх місячних.
В особливих, виняткових випадках лікарі допускають такий аборт, коли вагітність складає максимум 9 тижнів.
На більш пізніх термінах відповідний метод категорично не застосовується. Причина – висока вірогідність розвитку ускладнень. До них медики відносять неповний аборт та виникнення надмірної, сильної кровотечі.
Як проводять медикаментозний аборт?
Умова його виконання – попередній візит до лікаря-гінеколога, що проводить обстеження жінки та уточнює відсутність у неї до цієї процедури протипоказань.
Фахівець має провести гінекологічний огляд пацієнтки та взяти в неї мазок з метою аналізу на мікрофлору. Також вагітну направляють на УЗД органів малого тазу. Мета цього дослідження – встановлення локалізації в матці ембріону.
Усі ці дослідження потрібні для того щоб лікар зміг точно підібрати дозу лікарського засобу. Збільшена кількість гормональних таблеток використовується для переривання вагітності багатоплідної та на терміні, що перевищує 49 днів.
Такий відносно безпечний аборт проводять у медичній установі під контролем фахівця. Алгоритм цієї процедури включає дві стадії.
На першому етапі вагітна приймає препарат, що призводить до загибелі плодового яйця. Ця пігулка містить діючу речовину, яка припиняє в організму синтез гормону прогестерону.
Прийом наступної таблетки має відбутися через півтори-дві доби. Даний фармацевтичний препарат забезпечує стимуляцію частоти та сили скорочень м’язової ділянки матки. Цей шар називають міометрієм. У результаті плодове яйце виштовхується з маткової порожнини, виходить із неї.
Після того, як це відбудеться, пацієнтка має прийти до гінеколога на повторний огляд через 2 тижні.
Як підготуватися до медикаментозного аборту?
Підготовка до такого типу штучного переривання вагітності пов’язана з необхідністю дотримання певної дієти.
Напередодні процедури жінці рекомендується відмовитися від уживання страв важких. Мається на увазі жирна й смажена їжа, копченості тощо. Натомість варто віддати перевагу дієтичним харчовим продуктам, що легко засвоюються організмом.
Недопустиме також вживання алкогольних, спритних напоїв та куріння. У противному випадку вірогідні сильні головні болі та запаморочення.
Жінки-курці повинні повністю відмовитися від цигарок на декілька днів: до та вже після того, як процедура медичного аборту буде завершена.
Про тривалість процедури та обмеження після прийому препаратів
На період, що проходить від прийому першої пігулки до повного виходу плодового яйця з матки, та в середньому становить приблизно 48 годин, впливає кілька чинників.
До відповідних факторів варто віднести індивідуальні особливості організму жінки та термін її вагітності.
Якщо він складає від 42 до 49 днів, то пацієнтка приймає препарати для медикаментозного аборту під контролем спеціаліста, і після цього її лікар може відпустити додому.
Жінка, що прийняла такі гормональні засоби, має уникати надмірних фізичних навантажень, ретельно дбати про особисту гігієну й утриматися від відвідування басейну, сауни та лазні.
Крім того, після такого переривання вагітності не можна вступати в статеві контакти впродовж двох тижнів та слід відмовитися від використання в цей період гігієнічних тампонів. Це заходи безпеки для попередження розвитку інфекції.
Особливості й ознаки виходу плодового яйця
Через кілька годин після того, як вагітна прийме другу пігулку, у неї починається маткова кровотеча. Цей симптом, яким супроводжується вихід плодового яйця, триває від 2 до 4 годин.
Спочатку кров’янисті виділення відбуваються інтенсивно на фоні вираженого болю в нижній зоні живота, а потім вони поступово зменшуються.
Через два тижні після виходу плоду жінка має повторно відвідати гінеколога й пройти УЗД. Результати такого обстеження покажуть, чи успішно відбулося переривання вагітності та чи нормально проходить процес відновлення після медикаментозного аборту.
Наскільки безпечна така процедура?
Відносно інших методів, штучне медикаментозне переривання вагітності вважається безпечним, оптимальним способом.
Але це не означає, що вагітна після прийому гормональних таблеток почуватиметься добре. Зазвичай вона відчуває головні болі та запаморочення. Чим більший термін вагітності та індивідуальний поріг чутливість організму, тим дискомфорт буде виражений дужче.
Порушення функціоналу шлунково-кишкового тракту, симптоми у вигляді нудоти, блювоти та діареї, а також підвищення температури, жар чи, навпаки, озноб та тремтіння, – усе це імовірні наслідки медикаментозного аборту.
Іноді щоб зменшити відповідні неприємні прояви, лікарем призначаються пацієнтці препарати-анестетики.
Якщо процедура проходить, коли термін вагітності складає 8-9 тижнів, існує ризик ускладнення, так званого неповного аборту. У такому випадку плодове яйце виходить із порожнини матки не повністю, а частково. Вирішенням цієї проблеми є додатковий прийом гормонального препарату під контролем акушера-гінеколога. Це потрібно, щоб запобігти розвитку запалення стінок матки та інфікування порожнини цього органу.
Протипоказання
Медикаментозне переривання вагітності протипоказане у ряді випадків:
- при алергії пацієнтки на фармакологічні препарати чи непереносимості речовин, що містяться в їх складі;
- якщо у жінки встановлений контрацептив ВМС – внутрішньоматкова спіраль;
- при позаматковій вагітності;
- при наявності в матці доброякісних новоутворень – фібром, міом та лейоміом;
- якщо вагітна приймає препарати-гормони типу стероїдів та антикоагулянтів, які розріджують кров.
Жінкам, які цікавляться, як уникнути ускладнень після медикаментозного аборту, варто знати, що вірогідність таких проблем є високою під час певних хвороб. До таких захворювань відносять анемію та порушення згортання крові, а також печінкову й ниркову недостатність.
Якщо термін вагітності перевищує 7 тижнів, краще віддати перевагу перериванню вакуумному, яке проводиться під місцевим або загальним наркозом в умовах медичного закладу. Така операція, що передбачає використання негативного тиску, займає від 15 до 20 хвилин.