У Києві на сьогоднішній день збудовано 7 мостів через Дніпро. Над притоками Дніпра розташовані невеликі містки. Цікаво, що перший міст у Києві з’явився ще 1115 року. Пропонуємо ближче познайомитись з історіями київських мостів, які розповідає My-Kiev.com.
Північний міст
Це — головна транспортна артерія Києва. Вважається унікальною спорудою. Міст з’єднує річки Десенку та Дніпро. Тільки Московським мостом можна дістатися з правого берега до Троєщини. Рішення про будівництво мосту було ухвалено у 1966 році. Запропонований проєкт мосту на той час був інноваційним. Інженери хотіли збудувати міст, аналогів якому ще не було. Була навіть ідея організувати всередині мосту ресторан, але відмовилися від неї.
Довжина мосту — 700 м. Усередині мосту знаходиться порожнистий бетонний пілон, яким можна за необхідності пересуватися. Замість залізобетонної під покриттям моста є металева плита. Цікаво, що міст підтримують на висоті троси-ванти, які складаються з 90 оцинкованих дротів. Під час будівництва ванти скручувалися просто на будівельному майданчику. Конструкцію вирішили збирати на місці. Міст будували за три зміни протягом п’яти років.
Міст Метро
Міст Метро сполучає лівобережні райони Києва з Гідропарком. Міст Метро побудований зі збірного залізобетону і є багатопролітною конструкцією арочно-консольної системи. Міст двоярусний: верхнім ярусом пересуваються поїзди метро, а нижнім — автомобільний транспорт. Батьком моста вважається Миколаївський ланцюговий міст, який був збудований у 1853 році. На початку 20 століття він був зруйнований. Над проєктом відновлення мосту працював О.О. Патон.
Міст Метро почали будувати у 40-х роках минулого століття. Надійшла пропозиція зробити його двоярусною. Міст відкрили 1965 року. Цікаво, що близько 30 років міст експлуатувався без ремонту. У 1990-х розпочинаються реконструкційні роботи. З 2008 року міст визнали пам’яткою архітектури та містобудування.
Русанівський міст
Русанівський міст з’єднує Лівобережний Київ та Гідропарк. Цікаво, що саме Русанівський міст стали називати Містом Поцілунків ще раніше, ніж Парковий міст. Проєкт будівництва мосту було складено у 1902 році. Міст збудували по проєкту інженера Григорія Кривошеїна та архітектора Володимира Апишкова.
У 1905 році міст був введений в експлуатацію і являв собою двопрогоновий міст із конструкціями у вигляді металевих арок. Міст поєднував Передмісну та Микільську слобідки і був побудований у стилі модерн.
На початку 20-го століття мостом люблять гуляти закохані парочки, тоді його і почали називати Містом Поцілунків. 1908 року дерев’яна частина мосту згоріла. Почалися відновлювальні роботи. 1911 року відбувся гучний скандал, пов’язаний з інженером мосту Олександром Зарве, який нібито виділені гроші на будівництво моста забрав собі. У воєнні роки міст підірвали. У 1965 році був зведений новий міст із балковою системою та залізобетонними блоками.
Міст Патона
Міст Патона знаходиться між Видубичами та Березняками. Вважається унікальною спорудою. Це перший у світі цільнозварний міст. Євген Патон змонтував 264 прогонові блоки. Довжина мосту Патона – 1543 м, ширина – 21 м. До революції на цьому місці знаходився ланцюговий міст. Під час будівництва нового мосту Патон намагався поновити зруйнований ланцюговий міст. Перший проліт мосту почали будувати 1941 року.
Під час ВВВ міст був підірваний. Відновлення та продовження будівництва мосту було продовжено вже у 1950-ті роки. Міст відкрили 1953 року. Після смерті академіка Патона міст назвали на його честь. Досить довго міст був єдиним переходом через Дніпро. 2004 року було проведено реконструкційні роботи на мосту. У 2008 році Міст Патона був освячений. А 2009 року почалося будівництво тунелю під мостом.