Досить хропіти! Позбавляємося хропіння.
Хропіння. Для оточуючих – це привід для занепокоєння. Неприємні звуки заважають заснути і добре виспатися тим, хто знаходиться в одній кімнаті з хропуном. А для нього це привід замислитись. Так як хропіння говорить про існування певних проблем зі здоров’ям, які можуть посилитися. Згідно зі статистикою, хоча б раз, хропів кожен з нас. Схильні до цього більше за чоловіка. Від 30 до 60 років хропе 45% сильної половини людства та 30% жінок. У людей віком понад шістдесят років цей показник зрівнюється і становить 60% у обох статей.
Причини хропіння.
Коли ми дихаємо, повітря проходить у легені через рот чи ніс, а потім горло. І якщо на своєму шляху потік повітря зустрічає опір, виникає вібрація, а разом із нею і неприємний звук. Все як у випадку із духовими музичними інструментами. Впливають на це збільшені мигдалики, аденоїди, піднебінна мова, небо та мова.
У чоловічої половини людства м’які тканини носоглотки об’ємніші, як і гортанні хрящі. Саме цим пояснюється їхня схильність до хропіння. А чим старша людина, тим м’які тканини сильніше провисають через зниження тонусу.
Дуже часто схильність до хропіння передається спадково, коли людина схильна до збільшення мигдаликів або аденоїдів, що ускладнює надходження повітря через дихальні шляхи. Тому якщо хтось із ваших батьків хропів, то швидше за все ви будете теж. На це впливає і вага. Чим повніша людина, тим більше шансів, що вона хроптиме.
Снотворні, алкоголь, заспокійливі препарати та інші засоби, що впливають на нервову систему. При розслабленні організму знижується тонус м’язів та м’яких тканин, від чого вони провисають і залишають менше місця для проходження повітря. Або це може виникати через недостатній сон і втому.
Стан нашого здоров’я також має велике значення. Хропіння може з’явитися під час прояву алергічних реакцій або застуди, коли носоглотка та дихальні шляхи набрякають. Нерідко це спостерігається і у вагітних, коли відбувається зміна гормонального тла.
Чи небезпечне хропіння?
У принципі, ні. Хіба що на вас можуть роздратуватися близькі люди, а іноді такі стосунки можуть стати причиною конфліктів. Тому якщо ситуація саме така, обов’язково варто звернутися до лікаря. Так як якщо ви постійно хропете, це може говорити про апное. Стан, коли людина на короткий час перестає дихати. Якщо його не лікувати, підвищується ризик серцево-судинних захворювань, депресії, поганої концентрації уваги і навіть діабету.
Чи лікується хропіння?
Сам собою, він не є якимось захворюванням. Але способи, як його позбутися чи запобігти є. І їх дещо. Насамперед, почніть зі свого способу життя. Будьте активними і тримайте в нормі свою вагу. Перейдіть на здорове харчування. Намагайтеся спати на боці, а не на спині. Якщо у вас не виходить, покладіть під бік якийсь м’який предмет, щоб коли ви уві сні хотіли перевернутися на спину, прокидалися і могли вибирати правильне положення. Або спіть з піднятою головою, для чого вам знадобиться додаткова подушка. І, звичайно ж, не зловживайте алкоголем і не куріть.
Позбутися хропіння і дуже ефективно допомагають спеціальні девайси. Наприклад, розширювачі носа збільшують обсяг ніздрів, що дозволяє повітря безперешкодно потрапляти всередину. З себе вони являють собою еластичні платівки, які вставляють у ніс. Для рота передбачені капи, які злегка висувають нижню щелепу вперед або мундштуки, що допомагають знаходитися мові на своєму місці. До цих пристроїв потрібно звикнути, але це того варте. У крайньому випадку, якщо такі способи не допоможуть, варто звернутися до лікаря, щоб за необхідності провести хірургічне втручання.
І не забувайте, що хропіння заважає не тільки вам добре виспатися, а й оточуючим. Тому таку ситуацію не можна пускати на самоплив. Адже наскільки якісний наш сон, настільки енергійно, бадьоро та впевнено ми почуваємося протягом усього дня.