Андріївська церква – одна з найвідоміших пам’яток в Україні. Її збудували на місці дерев’яної церкви, яка згоріла. Споруджували у 1747-1762 роках.
Де знаходиться Андріївська церква знають всі: вона розташована на правому березі Дніпра в столиці України. Це дуже крутий берег, а храм стоїть на Андріївській горі, під ним йде Андріївський узвіз. Місце дуже мальовниче. І воно завжди таким було: і на старих малюнках, і на давніх фото. Зараз це одне з «найінстаграмніших» місць Києва.
Особливості Андріївської церкви
Андріївська церква була споруджена за проєктом Бартоломео Растреллі. Її заклали в честь того, що імператриця Єлизавета відвідувала київську церкву. Це мав бути палацовий храм. До речі, Растреллі спорудив ще одну перлину Києва – Маріїнський палац.
Для того, щоб збудувати церкву витратили майже 30000 штук цегли та майже 29 тисяч пудів цвяхів. Для оздоблення було використано 20 аркушів листового золота. Над оформленням Андріївської церкви працювали відомі люди. Наприклад, художники Іван Чайковський та Іван Вишняков, Олексій Антропов. Всі вони працювали з учнями.
Андріївський собор був освячений у 1767 році. Пізніше його передали Київській думі. У 1785 році був зроблений ремонт, під час якого покрівлю було змінено на бляху.
Андріївська церква Київ має форму хреста. Це однокупольна будівля. Має п’ятибанні завершення. Церква має неймовірний декор та є дуже яскравим представником епохи, в яку була збудована. Стильна, красива, витончена, навіть грайлива вона постає справжньою перлиною столиці.
Висота храму – 46 метрів, а з хрестом цілих 50 метрів.
Від Андріївського узвозу до церкви ведуть неймовірної краси чавунні й дуже круті сходи.
Церква спирається на двоповерховий будинок, який є і фундаментом храму. На кожному поверсі будинку є по 8 кімнат. Андріївську церкву оточує балюстрада, з якої можна побачити неймовірний краєвид на Поділ та Дніпро.
Андріївська церква має неймовірний інтер’єр. Це справді щось особливе та вишукане. Це не тільки храм, а й палац та витвір мистецтва одночасно.
Оздоблення у церкві наближене до стилю бароко. Його розробив Растреллі. Оздоблювали храм такі майстри як: Чвітко, Шевлицький, Клецковський, Левицький Зимін.
Іконостас створили з 1754 по 1761 рік. Його оздобили позолоченим орнаментом, скульптурами, живописом. Іконостас теж розроблював Растреллі. А створювали його за малюнками майстра Йосип Домаш, Матвій Мантуров, Христофор Орейдах, Йоган Цунфер. Керував роботами з монтування іконостаса Йоганн Грот. Над всіма роботами працювали виключно відомі українські та російські майстри.
У будівництві церкви брала участь велика кількість відомих каменярів, скульпторів, художників, малярів.
Андріївська церква: цікаві факти
Вважається, що храм був збудований на замовлення імператриці Єлизавети Петрівни. Він мав бути частиною її резиденції. Але після того, як у 1762 році імператриця померла, то царський двір дуже швидко втратив інтерес до майбутньої святині. На довгі роки розтягнулося оздоблення храму.
Зараз нам здається, що Андріївська церква завжди була такою мегавідомою. Але це була звичайна церква, де проводилися богослужіння до 1932 року.
Хто збудував Андріївську церкву, очевидно, знають всі, бо відразу згадується ім’я Растреллі. Але насправді майстер лише намалював проєкт храму. Керував будівництвом росіянин Іван Мічурін. Під його керівництвом церкву будували й оздоблювали найкращі майстри імперії.
Растреллі при проектуванні не врахував зсув ґрунту. Тому Мічурін перероблював проєкт і заглибив фундамент на 40 метрів. Практично на всю її висоту. При будівництві виймали ґрунт, відводили джерельні води.
Вхід в Андріївську церкву – це дуже відоме місце, яке зображене на багатьох фото і малюнках.
Андріївська церква не має дзвонів. Їх просто не запроектували. Адже церква призначалася виключно для імператриці Єлизавети. Сюди не мали приходи люди і їх не потрібно було скликати на службу. А ще була легенда, що після першого ж дзвону вода з Дніпра затопить все Лівобережжя.
В Андріївський церкві знаходиться єдиний іконостас у стилі бароко, спроєктований Растреллі.
Цар Олександр Другий взагалі хотів знести Андріївську церкву. На її місці мали бути кріпосні споруди.
За час свого існування храм три рази ледь не згорів, адже через те, що вона така висока у неї влучали блискавки.
В храмі є 69 ікон з 18 століття.
Під час останньої реставрації було виявлено, що деякі ікони були вставлені не у свої рами. У 50-х роках була проведена реставрація після якої ікони повставляли у чужі рами. 13 ікон були переплутані місцями. Все відновлювали за дореволюційними фото.
Під час Другої світової війни у церкві проходили богослужіння.
За радянських часів було проведено кілька реставрацій храму. В ті часи це був музей.
На сходах Андріївської церкви розгорталася драма у фільмі “За двома зайцями”. Біля храму сьогодні стоїть скульптура, присвячена Проні Прокопівні та Голохвастову.
Остання реставрація Андріївської церкви обійшлася у 5,3 мільйона доларів. Церкву відкрили після реставрації 13 грудня 2020 року. Відвідати її може кожен охочий.
Андріївська церква — як доїхати?
До церкви найближчою станцією є метро «Поштова площа». Після того як ви вийшли з метро, потрібно проїхати фунікулером вверх. Тоді потрібно дістатися до Андріївського узвозу, пройшовши вулицею Володимирською.
Можна також доїхати до метро «Контрактова площа», а тоді йти Андріївським узвозом до будівлі номер 23.
Андріївська церква – це надзвичайно красивий храм, який є місцем, куди обов’язково має піти кожен турист і житель Києва.