У спекотні дні дуже хочеться порадувати себе смачним прохолодним десертом – морозивом. Але чи можна його їсти багато? Наскільки воно шкідливе чи корисне? Як обрати «правильне» морозиво?
Користь морозива
Здавалося б, морозиво – це зовсім некорисний продукт. Адже воно дуже солодке, холодне, має різноманітні добавки у складі. Але насправді, прохолодний смачний десерт дуже корисний. Бо у своєму складі він має більше 20-ти амінокислот, різноманітні вітаміни (20 видів), жирні кислоти, фосфор, кальцій, магній, натрій, калій.
Морозиво буває кількох видів: пломбір, молочне, вершкове, сорбет, фруктовий лід. І у кожному може міститися різна кількість вітамінів та корисних речовин. Проте, попри поширену думку, морозиво не завдає шкоди своєю жирністю. Адже пломбір має у своєму складі спеціальні ферменти, завдяки яким молочні жири краще розщеплюються.
Якісне морозиво виготовляють на основі натурального молока. А це дуже корисно для здоров’я. Адже підвищується імунітет, зміцнюються зуби та кістки, підтримується робота серцево-судинної, кровоносної системи, укріплюється нервова система, покращуються обміні процеси.
Крім того, морозиво позитивно впливає на настрій і емоційний стан. Адже в морозиві є амінокислоти, які допомагають вироблятися «гормону щастя» – серотоніну. Коли ви з’їдаєте всього одну порцію смачного морозива, то відчуваєте бадьорість, прилив сил і незбагненної енергії.
А ще є морозиво, яке виготовляють на основі йогурту. Воно є чудовою профілактикою захворювань шлунково-кишкового тракту, дисбактеріозу! Адже бактерії, які позитивно впливають на кишечник, лишаються «живими» протягом 3 місяців при правильному зберіганні.
Звісно, морозиво потрібно вживати з обережністю, адже воно дуже холодне і може викликати біль у чутливих зубах, мігрень (через те, що судини різко звужуються від холоду). А ще лікарі рекомендують бути обережними з морозивом тим, хто має хронічний гастрит, ожиріння, цукровий діабет, непереносимість лактози, гіпертонію, часто хворіє ГРВІ.
Також не потрібно їсти надто багато морозива. Адже це погано повпливає на фігуру і рівень цукру в крові. Не потрібно відразу їсти цілий шматок. Варто ласувати морозивом помаленьку. Крім того, найкраще обирати морозиво з натуральних інгредієнтів, а не ароматизоване. Адже в ньому багато різноманітних добавок.
Їсти морозиво потрібно в кафе, вдома, у тихому куточку парку. Адже, якщо ви придбали ласощі і відразу почали їсти їх на вулиці, то разом з морозивом можете випадково «посмакувати» і вуличним брудом, вихлопними газами.
Міфи про морозиво
Є чимало вигаданих моментів саме про морозиво.
Міф 1 Буде ангіна!
Дехто вважає, що морозиво викличе ангіну, але це не так, адже цю хворобу провокують бактерії, віруси, а не холод. Просто буває так, що велика кількість морозива може дещо послабити місцевий імунітет у горлі, і організм буде вразливішим до бактерій. Просто їжте холодний десерт, не поспішаючи і все буде добре.
Міф 2. Вагітним не їсти!
Вагітні жінки можуть без хвилювання вживати морозиво з натурального молока чи соку. Адже це буде лише корисно для них і малюка. Кальцій, який є у молочних продуктах, зміцнить кістки малюку, а мамі допоможе мати менше неприємностей з кістковою системою після пологів.
Міф 3 Буде карієс
Морозиво не викликає карієс. Адже воно відразу тане в роті і його ковтають дуже швидко. Торт, цукерка, тістечко набагато швидше викличуть проблеми з зубами, ніж морозиво. Але, якщо швидко з’їсти морозиво після гарячого напою, то це дійсно може викликати неприємності з зубами, бо можуть з’явитися тріщини в емалі.
Міф 4 Дітям не можна!
Якісне морозиво можуть їсти всі! Адже справа не у тому, що морозиво погане, а в тому, що інколи його виготовляють з ненатуральних інгредієнтів. Просто давайте своїй дитині натуральне морозиво: максимально просте без наповнювачів і ароматизаторів, і все буде гаразд.
Міф 5 Буде ожиріння!
Товстіють не від морозива, а від великої кількості калорій. Якщо ви заміните булочку на морозиво або з’їсте десерт один раз на тиждень, то ви не наберете вагу. Вам потрібно просто витрачати свою енергію, «спалювати» калорії і тоді можете їсти морозиво без остраху потовстіти
Як обрати морозиво?
Зараз у магазинах є величезний вибір різного морозива. Вартість однієї упаковки розпочинається практично від 6-7 гривень. Звісно, це буде десерт на замінниках молочного жиру. Якісна порція магазинного морозива коштує приблизно 30 гривень.
Як же правильно підібрати морозиво?
Для початку потрібно дивитися на упаковку. На пачці повинно писати – ДСТУ 4733. Це означатиме, що морозиво зробили з натуральних молокопродуктів. Якщо ж написано ДСТУ 4735, то значить застосовувались замінники молочного жиру.
Потрібно читати склад морозива, дивитися, який інгредієнт стоїть на першому місці. Ідеальними складниками є молоко, вершки, масло, яйця, цукор. Має бути мінімум ароматизаторів, барвників.
Зовнішній вигляд повинен бути презентабельним. Якщо упаковка зім’ята і деформована, а морозиво втратило форму, на ньому є кристалики льоду, то це означає, що продукт розморожувався і потім заморожувався. Їсти таке морозиво не можна – воно шкідливе для здоров’я.
Варто подивитися чи правильно зберігається морозиво. М’яке морозиво може зберігатися до 10 днів. А загартоване морозиво при правильному зберіганні буде смачним і корисним цілих 2 роки.
Їжте морозиво правильно і отримуйте задоволення від цього смачного десерту!