Всього за 60 кілометрів від Луцька розташоване унікальне місце, яке чарує і лякає одночасно – Тараканівський форт. Розміщений у селі Тараканів Дубенського району Рівненської області над річкою Іквою. Недалеко від форту проходить автомобільний шлях Київ-Чоп.
Якщо ви вперше хочете побувати у форті, то вам знадобиться гід. Адже знайти відразу споруду складно: цитадель заховалась за ровами і лісом, з траси її не видно. Її взагалі не видно, адже вона не призначалась для того, щоб хтось її бачив…
Тараканівський форт: історія
Свого часу на території, де побудований Тараканівський форт проходив кордон між Російською та Австро-Угорською імперіями. Нинішня Рівненська область належала до Російської імперії, і тому постало питання про те, що потрібно якось укріпити кордони.
15 серпня 1885 року виходить указ царя Олександра III про побудову укріплень на цій ділянці. У 1889 році форт було споруджено військовим інженером, полковником Борисовим. Вже у 1890 році споруду було оглянуто членами царської родини. А це свідчить про те, що форт був цілком готовим до експлуатації.
До 1896 року тривали роботи щодо модернізації всіх конструкцій.
«Бойове хрещення» форт прийняв під час Першої світової війни. У червні 1915 року солдати російської армії покинули стіни цитаделі, підірвавши частину споруди і казематів. У 1916 році під час Брусиловского прориву російські військові вибили з форту частини австрійської армії. Австрійські содати, які загинули під час цієї кампанії, поховані біля форту.
У 20-х роках минулого століття у форті точилися бої між польською та російською арміями. Певний час Тараканівській форт був пристанищем для польських солдатів. Проте з початком Другої світової війни у 1939 році польський гарнізон вийшов з форту без бою.
У 1941 році біля форту точилися бої, проте свідчень про те, що якісь дії відбувалися в самій цитаделі немає. Німецькі війська знаходилися на території Тараканівського форту, є свідчення про те, що тут вони проводили досліди, три роки перебували і займалися різною військовою діяльністю. Зараз існує чимало міфів і легенд про цей період, які із задоволенням розповідають гіди і місцеві жителі. У 1944 році у форті був стрілецький бій.
Певний час споруда не використовувалась. У 1965 році на її місці хотіли зробити склад консервів. Навіть розпочали роботи із розчищення завалів. Проте у форті дуже волого, і ця ідея не була реалізована. Взагалі, всі намагання пристосувати каземати до цивільних потреб були провалені через велику вологість цитаделі.
Як виглядає Тараканівський форт?
Насправді, Тараканівський форт був одним із найбільш сучасних і оснащених на час будівництва. Адже при його творенні використовували не лише цеглу, камінь, але й бетон, який був новомодним на той період. Споруда була повністю пристосована до життя, там були електрика, водопровід. Хоча військовим доводилось дуже непросто, адже усередині майже завжди було темно і багато солдатів отримували проблеми із зором після служби у форті. А ще нерідко військові хворіли на туберкульоз через підвищену вологість.
Форма фортеці – ромб. Його оточував рів і земляні вали. В центрі форту розташовувалась будівля на два поверхи. В ній був штаб командира, житлові та складські приміщення. По периметру форту розміщувалось 105 безпечних казематів. Увесь комплекс буквально пронизаний підземними ходами і оборонними спорудами, була навіть своя залізниця.
Облицьований форт червоною цеглою. Побудований у стилі, який зовсім не схожий на простоту військових будівель. Це ошатні, подекуди навіть грайливі арки та амфітеатри, які разом створюють незабутні ансамблі.
На території цитаделі могло проживати до 800 осіб. Тараканівський форт був повністю автономним від зовнішнього світу. Його підземні ходи робили форт практично неприступним.
Тараканівський форт сьогодні
У 2010 році був встановлений україно-польський хрест на честь боїв, які тривали тут у 1920 році.
Проте історія форту до кінця не вивчена. Розчищена лише частина підземель, тому історики і краєзнавці не радять самостійно пересуватися спорудою. Адже можна загубитися. Уже були випадки, коли люди просто «розчинялися» у заплутаних коридорах форту. Звісно, є певні позначки і вказівники, які допоможуть туристу прогулятися самостійно. Та все ж, якщо є бажання полоскотати нерви, то краще взяти із собою професійного гіда.
Щоб потрапити до форту потрібно пройти темним вологим тунелем. Тоді вашому погляду відкриється не надто велике подвір’я цитаделі. Деякі туристи підіймаються на другий поверх, хтось гуляє лише казематами. Споруда знаходиться у аварійному стані, тому потрібно бути особливо обережним.
Якщо ви вирішили прогулятися темними коридорами форту, то візьміть із собою потужний ліхтарик. Крім того, дивіться під ноги і вгору. Адже, кажуть, що під фортом протікає річка і можуть бути отвори, в які легко провалитись. А ось високі стелі цитаделі стали надійним прихистком для летючих мишей. Тому майте з собою головний убір.
Зараз у форті не буває тихо. Адже тут люблять влаштовувати фотосесії, привозити туристів, серед яких є чимало дітей. Тут навіть знімалися певні епізоди із фільму «Поводир». Але історія цього місця не вивчена до кінця, воно містичне і незвичне.
Більше цікавих та унікальних місць в Україні зібрано у розділі “Туризм” на нашому сайті.