День святого Валентина припадає на 14 лютого. У багатьох куточках світу це день закоханих. Закохані використовують його, щоб дарувати один одному невеликі подарунки та провести романтичний день зі своїм партнером. Оскільки флористи, зокрема, можуть зафіксувати великий оборот в цей день, деякі скептики стверджують, що це свято — вигадка продавців квітів. Але це не відповідає дійсності. Тож звідки ж насправді походить цей звичай? Як виникло свято закоханих та хто такий святий Валентин?
День Святого Валентина історія
Легенди про День святого Валентина різняться. Найпоширеніша сходить до італійського єпископа Валентина з Терні. Він, ймовірно, жив у третьому столітті нашої ери. У той час християнство як релігія було під забороною, тож парам фактично не дозволялося одружуватися в церкві. Однак, всупереч забороні імператора Клавдія II, Валентин, як кажуть, вінчав пари за християнським обрядом, а потім дарував їм квіти зі свого монастирського саду.
Він не хотів, щоб йому забороняли сповідувати свою релігію, тому був страчений у Римі 14 лютого 269 року. Священник був канонізований приблизно через 100 років. Ще через 100 років, у 469 році, Папа Геласій оголосив цей день «Днем Святого Валентина».
Точно невідомо, коли він помер. Католицька церква, ймовірно, пов’язала річницю його смерті зі старим римським святом. Напередодні Дня святого Валентина люди вшановували Юнону — богиню шлюбу та дітонародження, даруючи жінкам квіти. Після цього люди почали дарувати квіти та подарунки в цей день, та він перетворився на сучасне свято, яке ми знаємо сьогодні.
Інша теорія полягає в тому, що витоки Дня святого Валентина лежать не в християнстві чи будь-якій іншій відомій релігії, а в давньоримському служінні коханню та Марсу — богу війни. На цьому богослужінні пропонували вінок, прикрашений квітами та винними шишками. Цей вінок мав переконати Марса захистити його синів Ромула і Рема — засновників Риму. Однак, за легендою, Ромул не знав, як віддячити батькові, тому відправив до нього гінця зі скринькою, повною солодощів. Однак цукерки були настільки солодкими, що Марс, оповитий прекрасними рабинями, не зімкнув очей цілу ніч. Коли наступного дня посланець прибув до Риму та дізнався, що сталося, він вибачився перед Ромулом за цю пригоду. Однак той лише відповів: «Це не невдача! Це подарунок!». Так День святого Валентина розпочав свою тріумфальну ходу світом, як день кохання.
Поширення традиції Дня Святого Валентина
Звичаї святкування Дня святого Валентина поширилися в 14 столітті. Через мінезингери та любовну поезію з Франції, жінкам висловлювали більше поваги. Традиція спочатку розвинулася серед аристократії, а згодом її перейняли середні верстви населення. Англійський письменник Джеффрі Чосер опублікував поему «Парламент птахів» у 1383 році, ймовірно, з нагоди святкування Дня святого Валентина при дворі короля Річарда II. У ній він показує, як птахи збираються 14 лютого, щоб знайти собі пару.
За народними повір’ями, Валентинів день вважався так званим «втраченим днем». У такий день випадковим збігам приписують значення, яке визначає майбутнє. Наприклад, вважається, що перший хлопець, якого побачить дівчина вранці, буде щасливим супутником у майбутньому. Крім того, починаючи з 15 століття, багато пар тягнули жереб, використовуючи письмові записки. Потім ці закохані надсилали одне одному невеликі подарунки або вірші.
З колонізацією Сполучених Штатів, англійські емігранти привезли цей звичай із собою. Після Другої світової війни американські солдати принесли його в західну частину Європи. Перший «Бал святого Валентина» відбувся в Нюрнберзі вже в 1950 році. День набував все більшого значення завдяки рекламі продавців квітів та кондитерських виробів. День святого Валентина в Україні став популярним святом з 90-х років XX століття, після здобуття незалежності.
Сучасні звичаї, пов’язані з Днем святого Валентина
В різних куточках світу це свято святкують по різному, але воно від цього не змінює своєї особистості:
- Свято 14 лютого — особливо важливий день у США та Великобританії. В Англії люди традиційно надсилають анонімні любовні листи, тоді як у США підлітки отримують таємні листівки з освідченнями в коханні, з відкіля бере початок історія Валентинки.
- В Україні найпопулярнішими подарунками на День святого Валентина залишаються шоколадні цукерки та квіти. В 2014 році в Україну на це свято ввезли 1437 тонн квітів на загальну суму 8,2 млн $.
- Італійські пари зазвичай зустрічаються на мостах і прикріплюють там замок кохання. Вони пишуть на ньому свої імена або ініціали, іноді з датою або навіть фотографією. Потім вони кидають ключі у воду і загадують бажання.
- У Фінляндії все інакше. Там цей день присвячений дружбі. Фіни надсилають невеликі подарунки або листівки (зазвичай анонімно), друзям або людям, які їм подобаються.
День Святого Валентина в інших частинах світу проводять ще цікавіше:
- Молоді, вестернізовані китайці все частіше його святкують. Існує також аналог — Ойсі, святкується на сьомий день сьомого місяця за китайським місячним календарем.
- В Японії чоловіки отримують шоколад від жінок 14 лютого. Молоді дівчата навіть дарують своїм коханим у кращому випадку домашні шоколадні цукерки. Натомість вони отримують білий шоколад через місяць у «Білий день».
- У Південній Кореї, окрім цих двох днів, є ще «Чорний день», який відзначається через місяць. Той, хто не отримав шоколад на Білий день (так він у них називається), 14 квітня в жалобі їсть локшину з чорним соусом.
- У Саудівській Аравії він заборонений. Не дозволяється продавати речі, які можна було б подарувати на День святого Валентина, наприклад, червоні троянди.
- У Таїланді у цей день можна відзначати свято закоханих, але люди пам’ятають про такі закони, як заборона обмінюватися любов’ю в громадських місцях. Оскільки молодь все ще святкує День святого Валентина, для неповнолітніх часто діє комендантська година з 10 вечора.
Хай там як, 14 лютого — чудова нагода показати комусь, як багато він для вас значить. Це день, коли ви можете висловити свою вдячність не лише коханим, але й друзям, членам сім’ї та співробітникам. Невеликий подарунок, букет квітів, романтична вечеря, спільна прогулянка — існує безліч способів наповнити його любов’ю і радістю. Але найголовніше — це провести час разом.
Висновок
День Святого Валентина — це не просто свято, а справжня квітка, розквітаюча серед сірих буднів, нагадуючи про силу любові. Від давніх легенд до сучасних романтичних традицій, ввібравши у себе тисячолітню історію, переплітаючись з вірою, романтикою та бажанням поділитися своїми почуттями. Незалежно від способу святкування цього дня, та незалежно від можливостей — романтичні послання, подарунки чи просто погляд, який говорить більше слів, ми знову й знову нагадуємо собі про важливість тих моментів, коли наші серця б’ються в унісон. Адже, зрештою, саме любов робить світ яскравішим, а кожен день вартий, щоб його прожити.
Більше цікавої інформації та цікавих фактів читайте в рубриці Історія на нашому порталі.