Облаштування складу здається простим заняттям. Насправді тут навіть незначні помилки можуть призвести до фінансових витрат та зниження ефективності. Про те, які проблеми і як їх уникнути — далі.
Вибирайте стелажі під свої потреби
Коли ви шукаєте стелажі складські для підприємства, важливо враховувати специфіку товарів. Якщо ви купили перше обладнання, що трапилося, є високий ризик отримати систему, яка не підходить по вантажопідйомності і не витримує вагу продукції.
Декілька порад, які допоможуть уникнути проблем:
- аналізуйте особливості товару, у тому числі габарити та вагу;
- вибирайте стелаж залежно від потреб (консольні, мезонінні, палетні та інші);
- проектуйте склад з урахуванням можливого розширення та використання техніки.
Палетні стелажі підходять для товарів, які зберігаються на палетах, або вам потрібен простий доступ до кожної одиниці товару. Їх обирають для сфери роздрібної торгівлі, де асортимент різноманітний, а оборот високий.
Глибинні стелажі підходять зберігання великих партій одного товару (будматеріали, напої, книги). Вибирають їх, коли товар зберігають за принципом LIFO, тобто останній прийшов, перший пішов. Якщо у вас є оптова торгівля або виробництво, можете сміливо вибирати цей тип.
Консольні стелажі потрібні для довгих та нестандартних вантажів. Наприклад, ними зберігають труби, дошки, рулони з тканиною, металеві конструкції. Врахуйте, що для навантаження потрібно використовувати механізовану техніку. Використовують консолі на виробництві чи будівельних складах.
Мезонинні стелажі використовують для того, щоб максимально використовувати висоту складу. Ними можна організувати багаторівневі зони з проходами, що підходить для дрібної продукції, архівів, інтернет-магазинів.
Щоб знайти оптимальну систему стелажів, проконсультуйтеся з професіоналами. Наприклад, якщо ви замовляєте обладнання в Hold, можете описати постачальнику особливості вашого бізнесу, а він допоможе у виборі.
Розділяйте простір
Якщо складі немає логічного зонування, з’являється хаос. Співробітники довше шукають товари, виникають затримки та плутанина. Часті помилки:
- вхід та вихід в одному місці при великому трафіку;
- зона відвантаження далеко від основних проходів;
- немає зони для бракованих товарів.
Під час зонування враховуйте тип товару. Наприклад, те, що найчастіше замовляють, кладіть ближче до входу. А всю територію складу хоча б умовно поділіть на зони для приймання, зберігання, комплектації та відвантаження.
Оптимізуйте простір
Бажаєте, щоб склад був справді корисним? Не ставте лише горизонтальні системи зберігання, адже над ними залишається багато простору – використовуйте повітря.
Для цього замовляйте багатоярусні стелажі з огляду на можливості простору. Мезонинні конструкції дозволяють зберігати товари відразу на двох або трьох рівнях. Щоб простір був гнучким, можете використовувати стелажі на колесах, якщо тип ваших товарів дозволяє це зробити. Зберігати витратні матеріали, інструменти та коробки можна на підвісних полицях.
Подумайте про освітлення та вентиляцію
Не варто заощаджувати на освітленні. Від нього залежать продуктивність співробітників та ризик помилок під час розподілу товару. Базові рекомендації для рівня освітлення (вимірюється в люксах) у різних зонах на складі:
- зона прийому та відвантаження – 150-200 лк;
- зона зберігання та проходи між стелажами – 100-200 лк;
- зона збору замовлень – 300-500 лк.
Для порівняння в адміністративних приміщеннях рівень освітлення має бути близько 500 лк. Цього достатньо, щоб людина могла комфортно працювати за комп’ютером без зайвого напруження для очей.
Не менш важливою є правильна вентиляція. З нею повітря не застоюється, а температура та вологість перебувають у межах норми. Потужність вентиляції потрібно розрахувати в залежності від типу ваших товарів та розміру приміщення.
Автоматизуйте процеси
Ще на етапі планування складу потрібно хоч би залишити місце для маневру з технологіями. Кілька способів автоматизації процесів:
- установка складського ПЗ – допомагає контролювати залишки та розташування товарів;
- введення системи штрих-кодів або QR-кодів може мінімізувати помилки під час відвантаження.
Відразу заплануйте місця для комп’ютерів або планшетів, з яких співробітники матимуть доступ до програмного забезпечення. Так простіше перевіряти інформацію про товари в наявності, відстежувати всі логістичні процеси та вести облік.
Починайте облаштування складу із планування. Це заощадить ваші кошти та вбереже від зайвих витрат. А потім вже підбирайте відповідне обладнання.