Диканька – це легендарне місце, оспіване Миколою Гоголем. Кожен хоч раз чув про це селище, помилково вважаючи його хутором. Диканька куди піти та що подивитись? Насправді тут було вдосталь архітектурних пам’яток та цікавих місць. Зараз їх лишилось не так вже і багато, але селище притягує та манить і досі.
Коротка історична довідка
Диканька: що подивитись, щоб було цікаво? Для того, щоб краще зрозуміти, куди йти у селищі, варто пригадати його історію.
Диканька розташована за 29 кілометрів від Полтави, біля річки Ворскла. Ще в давні часи тут жили скіфи. А от перша згадка про сучасне селище була у 1658 році. Тоді населений пункт був закріплений за Василем Кочубеєм. Це український політичний діяч, представник відомого козацького роду.
В часи Василя Кочубея саме у Диканьці жив козацький літописець Самійло Величко.
Куди сходити в Диканьці туристу точно є. Адже це справжнє історично-райське місце. У 1725 році тут народився Семен Кочубей. Саме він був генеральним обозним, таємним радником та мав інші визначні посади.
У 60-х роках 18 століття у Диканьці проживало 328 сімей. Це був справді досить великий населений пункт. Не всі родини мали землю. Вже тоді розпочалось будівництво маєтку Кочубеїв. Тут з’являлися споруди, ставки, оранжереї.
У 1801 році в Диканьці вже з’являється перша приватна школа. А у 1838 році до селища приїжджав композитор Глінка, який тут шукав співаків до придворної капели.
У 1859 році у Диканьці жило 3075 осіб, тут була церква, а також відбувався ярмарок.
Після 1861 року землі Кочубея (не всі, звісно) були надані селянам, які за них змушені були відробляти. Тут з’явилися різноманітні заводи та цехи.
На початку минулого століття у Диканьці жило вже 5000 тисяч осіб. Тут інколи відбувалися заворушення серед робітників, але загалом було мирне і спокійне життя аж до 1917 року. До тієї пори Диканька була власністю Кочубеїв.
З приходом радянської влади життя в Диканьці дещо змінилася. Вона постраждала від голоду 1921, 1932-33 років. Під час Другої світової війни була під німецькою окупацією. Після війни почався бурхливий економічний розвиток. З 1957 року це селище міського типу. Зараз тут проживає майже 8000 людей.
Диканька куди піти? ТОП цікавих місць
Палац Кочубеїв
У кінці 18 століття у Диканьці з’явився величний палац Кочубеїв. Малюнки і фото доводять те, що це дійсно був розкішний і винятковий маєток. Був головний корпус і два флігелі, які поєднувались між собою. У 1810 році палац був перебудований і став особливо вишуканим. На парадному дворі була каплиця. Крім того, були кінний двір і манеж, зоопарк, оранжерея, господарські споруди. Ландшафтний парк був створений в англійському стилі, спускався до балки, де були ставки. У парку стояли вишукані мармурові скульптури.
У палаці було 100 кімнат, які були обставлені з особливим смаком. Тут були предмети розкоші різних епох, богемське скло, дорога порцеляна, гобелени, картини відомих майстрів, величезна бібліотека. Тут також була сорочка, в якій свого часу стратили Василя Кочубея за наказом царя.
Останнім власником був Віктор Кочубей. Саме за його правління палац був особливо гарним.
Коли відбулася революція 1917 року тут мав був інститут. Але у 1919 році його пограбували і спалили. А у 1924 році просто розібрали. Деякі речі з палацу зберігаються у Полтавському художньому музеї.
Зараз місце, де стояв палац, є звичайним сільським городом. Частково зберігся лише парк, але він має досить занедбаний вигляд.
Свято-Миколаївська церква
До 1684 року у Диканьці була зведена дерев’яна церква. У 1794-1797 роках була побудована нова мурована церква. Зведена за ініціативи Віктора Кочубея, архітектором Миколою Львовим. Вона існує і до цього часу. У 1827 році була побудована дзвіниця.
Церква створена у вигляді ротонди, прикрашена колонами і портиком доричного ордера. Має систему подвійного купола, що робить акустику тут особливо хорошою. Після реставрації 1867 року має сучасний вигляд.
У підвалі є усипальниця родини Кочубеїв. Крім того, у храмі збереглася чудотворна ікона св. Миколая.
Позаду вівтаря храму є старе кладовище з давніми похованнями. Недалеко від церкви є давній вітряк позаминулого століття.
Церква була діючою до радянської окупації. У 1930 році навколо неї було зрубано ліс. А у 1932-33 роках храм пограбували, особливо були розграбовані склепи. У 1963 році тут було відкрито музей атеїзму.
У 80-х роках минулого століття храм було реставровано. З 1992 року – діючий православний храм.
Тріумфальна арка
Визначні місця Диканьки – це і Тріумфальна арка. Арка була побудована у 1820 році. Створена на честь приїзду до Диканьки царя Олександра Першого. Це єдина пам’ятка в Україні, яка присвячена перемозі над Наполеоном. Збудована на гроші Віктора Кочубея. Розташовувалася серед дерев і лісу, використовувалася як парадний в’їзд до палацу.
З 1945 року перебувала а аварійному стані. У 1953 році було вирішено розібрати арку. Проте у 1954 році на її реставрацію виділили кошти. У 2008 році була проведена капітальна реставрація, але деякі елементи арки не збереглися.
Арка розташована на шляху Полтава-Гадяч, поворот на Диканьку, в’їзд до колишньої садиби Кочубеїв.
Арка була збудована на зразок римських тріумфальних арок. Вважається, що автором був архітектор Луїджі Руска, але документів не збереглося. Арка має розміри: довжина — 11,7 м ширина — 3,08 м, висота 10,7 м.
Свято-Троїцька церква
Побудована у 1780 році. Саме її описав Микола гоголь у своїх творах. Про неї розповідається у «У вечорах на хуторі…». Створена у стилі пізнього бароко. В давні часи її відвідували переважно козаки і молилися за своїх побратимів. З висоти церква має форму хреста. Церква має розкішний і витончений інтер’єр.
Під церквою були підземні ходи, які допомагали заховатися від татарських набігів. У одному з підземних ходів був похований Кочубей з дружиною Уляною.
На даний момент – діюча церква.
Диканька багата і на природні пам’ятки. Тут є:
- Дуби-велетні при в’їзді в Диканьку, їм кілька сотень років.
- Біля селища знаходиться Парасоцьке урочище.
- Бузковий гай – створений у 19 столітті.
- Ялиновий гай.
Диканька – це туристичне місце, адже тут є на що подивитися та саме в цьому селищі народилося і проживало чимало відомих людей. Наприклад, можна завітати у кафе «Курінь», де вам запропонують смачні національні страви. А більше про ТОП ресторанів Диканьки можна довідатися тут.
Диканька – це оспіване місце. Обов’язково завітайте сюди, адже тут віє духом волі, козацтва та давньої розкоші.
Більше цікавих місць нашої країни дивіться у розділі “Туризм” на нашому інформаційному порталі.