Одним із найприємніших та найкорисніших для організму видів рухової активності є плавання. Відповідної специфіки дозвілля у воді доставляє чимало задоволення дорослим та малюкам.
Про розвиток плавання у дітей, особливості цього актуального процесу, його умови та практичні прийоми, розповідається в подальшому тексті. Стаття дає конкретні рекомендації фахівців для батьків, що хочуть подбати про впевнене та безпечне поводження малят і школярів на воді та їх гармонійний фізичний і емоційний розвиток.
Найкращий вік для початку занять: погляди
Одностайної думки експертів щодо цього нема.
Частина їх переконана, що такою справою можна найматися буквально з перших місяців малюка. Адже в цей період тіло немовляти зберігає рефлекси, потрібні під час контакту з водою.
Але більшість педіатрів вважає інакше. На питання, з якого віку можна почати навчати дитину плаванню, вони дають відповідь, що цим займатися найліпше з дітлахами від 5 до 7 років. Лікарі такий погляд обґрунтовують тим, що в цей час тіло малечі набуває ідеальної для занять у воді форми.
Досягнувши старшого дошкільного віку, діти стають зданими адекватно оцінювати ситуацію та розуміти зв’язок між причинами явищ і дій та їх наслідками. Малюків такої вікової категорії зазвичай вже не лякає потрапляння води в очі та рот – вони сприймають заняття як цікаву та веселу пригоду, що дарує радість.
Що варто знати про екіпіровку?
Якщо йдеться про перші уроки з п’ятирічними малятами, розпочинати їх краще за допомогою засобів підтримки. Таким плавцям-початківцям стануть у пригоді надувні нарукавники для дітей, жилети або круг.
Учні від 7 років відповідного роду засобів підтримки на воді не потребують. Їм для занять слід придбати такі аксесуари:
- плавальну шапочку – цей головний убір допоможе зберегти сухим волосся та прибере його, щоб довгі прядки не заважали дівчаткам;
- вбрання для плавання за розміром дитини – мається на увазі купальник для дівчаток та плавки для хлопчиків;
- дитячі окуляри для плавання – якщо дитина це приладдя, що запобігає потраплянню води в очі, вдягати відмовляється, батьки привчають її до нього власним прикладом та в формі грі.
Добре, якщо дизайн таких окулярів, їх колір та форму малюк обирає самостійно, на власний смак. Єдина умова – цей аксесуар має бути якісним, тобто не протікати.
Базові рекомендації
Дорослим, які хочуть дізнатися, як навчити дитину плавати, варто врахувати кілька важливих моментів.
- Перш ніж приступати до відповідної практики, у малюка слід сформувати позитивне й адекватне ставлення до води. Він не повинен її боятися. У даному зв’язку будуть корисними ігрові розваги на воді. Бризкання водичкою, присідання та підстрибування у ній та забавки з іграшками, що не тонуть, і навпаки, які опускаються на дно, проженуть у дітлахів будь-які побоювання й перестороги.
- Слід сформувати уявлення малят про те, як слід правильно дихати під водою. Вдихати треба максимально різко ротом над поверхнею води, а видих усіма легенями (спершу носом, а потім і ротом) спрямовувати у воду. Така нехитра методика попередить потрапляння води в дихальні шляхи. Затримувати дихання під водою не можна.
- Поради по навчанню дитини плаванню, які дають досвідчені інструктори, передбачають початок занять з освоєння техніки ковзання по воді. Виконуючи таку вправу, дитина має просто відштовхуватися ніжками від дна або стіни басейну й витягувати тіло вперед, не зосереджуючись на диханні.
- Малюк під час перших занять повинен освоїти принцип рухів ногами. На думку професійних тренерів, краще спершу вчити дитину поперемінним махам ногами вгору та вниз, характерним для класичного стиля «кріль». Але якщо юному учневі більше до вподоби синхронні поштовхи обома ногами на кшталт «жаб’ячих», цей варіант також є прийнятним.
- Працювати ніжками на воді дитина може вчитися, спираючись руками спеціальну плавальну дошку, яка знаходиться на водяній поверхні перед нею. При цьому голова малюка не повинна бути постійно піднятою.
- Підключення до плавального навчального процесу рук стає етапом наступним. Щодо траєкторії рухів руками одностайної думки спеціалістів немає. Одні з них допускають можливість плавання на перших порах «по-собачому» та поступовий перехід до професійних технік у подальшому. Інші тренери переконані, що технічно правильні стилі учень має освоювати одразу.
А психологи радять тим, хто цікавиться як правильно навчити дитину плавати, враховувати, крім набутих нею практичних навичок, індивідуальні бажання та емоційний настрій хлопчика чи дівчинки.
Де краще вчити плаванню: у відкритій водоймі чи в басейні?
Відпочинок на морі є тимчасовим, та і в доступності від пляжу річки чи ставка мешкає далеко не кожна родина. До того ж, купання у відкритій водоймі залежить від сезонних, погодних умов і може виявитися небезпечним через наявність у воді хвороботворних мікроорганізмів.
Тому пріоритетною альтернативою є басейн. Регулярні заняття в такому спеціальному закладі мають для дитини цілий ряд переваг:
- вони гарантують для малюка безпеку – вода в таких резервуарах знезаражується спеціальними речовинами;
- температура води в басейнах підтримується стабільна, комфортна й оптимальна для зміцнення імунної системи юних плавців та покращення витривалості їх організмів;
- приходити до басейну відвідувачі можуть у будь-який зручний для себе час – негода чи холод надворі не стане заняттям на заваді;
- професійні, найкращі методи для навчання дітей плаванню в цьому місці стають відмінними, ефективними тренуваннями для багатьох груп м’язів дитини та покращують її зір – це доведено практикою;
- таке навчання попутно дозволяє освоїти дихальну гімнастику – відповідні вправи корисні для розвитку легенів та допомагають цьому органу позбавитися від патогенних бактерій.
Крім того, діти, які навчилися плавати, мають більше шансів для формування правильної та красивої постави.
Добірка порад для дорослих
Перш ніж розпочинати уроки плавання, поцікавтеся , чи має малюк до них бажання – ці заняття не повинні бути примусовими.
Тренування мають відбуватися систематично, бажано щодня та у певний визначений час.
Дитина має поїсти за 40-50 хвилин до початку уроку, не пізніше.
Якщо ви хочете дізнатися, як навчити дитину плавати в басейні професійно, зверніться за консультацією або практичною допомогою до спеціаліста-інструктора.
Малюків віком 2-4 роки вести до басейну ще зарано, але їх можна підготувати до відповідних занять завчасно, використовуючи для цього ванну та процес купання.
Деякі тренери спочатку учать дітлахів плавати на спині – вважається, що так тримати тіло на воді легше.
Школярів віком від 9 до 12 років вчити плавати легше, ніж молодших дітлахів, бо вони є фізично витривалішими і здатні швидше запам’ятовувати вказівки тренера.
Для юного плавця, що вміє плисти «по-собачому», найпростіше навчити техніці «брасу» – цей стиль передбачає синхронний рух кінцівками.
Сказати точно, скільки часу потрібно, щоб навчити дитину плавати, неможливо: це залежить від здібностей, бажання, сміливості, віку учня та досвіду його наставника.
Орієнтовно для того, щоб старший дошкільник навчився впевнено триматися на воді, йому потрібно відвідати від 8 до 12 уроків.