Інжектори – це економічні, продуктивні, екологічні пристрої. Не дивно, що на сучасних автомобілях здебільшого встановлюються саме такі системи. Але за всіх переваг у інжекторів є й певні недоліки: вони дуже вимогливі до якості палива, чутливі до забруднення і потребують регулярного обслуговування. Власникам автомобілів з інжекторним упорскуванням пального доводиться час від часу прочищати систему, використовуючи прилад для чищення форсунок. У статті ми розповімо, чому засмічуються пропускні канали вузла та які ознаки свідчать про необхідність обслуговування.
Причини засмічення форсунок інжектора
Сучасні системи упорскування палива відрізняються складною конструкцією, до якої входять паливопровід, впускні клапани, регулятори тиску, форсунки та інші елементи. Оскільки пальне, що заливається в автомобіль, часто містить сторонні домішки, воно забруднює пропускні канали інжектора.
На внутрішніх поверхнях форсунок утворюються смолисті відкладення, через які обсяг надходження палива в двигун знижується. Це призводить до таких негативних наслідків:
- зміна складу паливоповітряної суміші;
- порушення герметичності регулюючого тиску клапана;
- зниження продуктивності двигуна.
Таким чином, засмічення форсунок не можна залишати без уваги. Якщо вчасно не прочищати пропускні канали, це може призвести до серйозних збоїв у роботі автомобільного двигуна.
Ознаки того, що форсунки забиті
Засмічення пропускних каналів інжектора супроводжується низкою характерних ознак:
- проблеми із запуском двигуна, особливо в холодну пору року;
- перебої у роботі агрегату на холостому ходу;
- погіршення динаміки розгону транспортного засобу;
- підвищення витрати пального;
- збільшення концентрації токсичних речовин у вихлопних газах.
Крім цього, через зміну складу паливоповітряної суміші в кілька разів зростає інтенсивність детонації в камері згоряння двигуна. Цей ефект вкрай небажаний, тому що підвищує експлуатаційне навантаження на агрегат.
Засмічення форсунок призводить до численних збоїв у роботі автомобільного двигуна, що негативно впливає на його продуктивність, призводить до погіршення ходових характеристик машини. Тому з появою перших ознак зниження пропускної спроможності інжектора слід звернутися на станцію техобслуговування. Залежно від ступеня забруднення пристроїв застосовуються різні методи їх очищення. Це може бути промивання без демонтажу або ультразвукове очищення.
Для профілактики засмічення форсунок фахівці рекомендують проводити рідинне промивання інжектора після проходження кожні 30 тисяч кілометрів шляху. Для цього застосовуються автомобільні рідини, які при проходженні через інжектор розчиняють та вимивають смолисті відкладення зі стінок. Щоб ця процедура була ефективною, необхідно правильно підібрати склад, що промиває, з урахуванням технічних особливостей мотора та інжекторної системи.