Копати картоплю люди починають у різний час. Ті, хто має ранні сорти, уже в червні можуть викопувати її для того, щоб споживати. Хтось чекає до осені. Все буде залежати від сорту, погодних умов, регіону, поливу, внесення добрив. В будь-якому випадку варто викопувати картоплю не надто пізно і не дуже рано, адже це може бути шкідливо для врожаю.
Чому не можна копати картоплю дуже рано або пізно?
Варто дуже обережно вибирати час, коли ви будете копати картоплю. Адже, якщо цього не зробити, то можна втратити весь врожай. Якщо ви викопаєте картоплю дуже рано, то її потрібно з’їсти в найближчий час. Вона не буде зберігатися. У неї дуже тонка шкірка, її надто легко пошкодити і при транспортуванні і копанні вона може бути деформована. Через певний час картопля почне гнити, може з’явитися пліснява. У погребі картопля буде заражати цвіллю і гниллю інші продукти, а також з’явиться неприємний запах.
Надто пізно копати картоплю теж не варто, адже кущі повністю висихають і їх не видно. Тому потрібно шукати кущики інтуїтивно і так можна пошкодити плоди. Крім того, восени погода не дуже хороша і чим ближче до зими, тим вона гірша. А працювати на полі у дощ і холод – не дуже приємно. До того, викопувати і класти на зберігання картоплю потрібно у суху погода, інакше вона буде гнити.
Коли копати ранню картоплю?
Якщо у вас ранній сорт картоплі (дозріває за 45-60 днів), посаджена вона на початку травня, то копати її можна вже в кінці червня – на початку липня. Звісно, скоріше всього, плоди будуть не дуже великими, але при цьому картопля вже буде смачною та придатною до вживання. Звісно, такі сорти краще використовувати для того, щоб копати влітку для їжі або для того, щоб продавати у сезон. Зберігатися взимку вона не буде.
Як зрозуміти, що ранню картоплю вже можна копати і їсти? Для цього просто погляньте на кущі: на них листя вже жовтіє і починає сохнути. Крім того, земля над кущами картоплі тріскається і піднімається. Розмір такої картопельки – приблизно як куряче яйце. Але для літнього періоду – це непоганий результат.
Після того, як викопали ранню картоплю, потрібно забрати з поля і картоплиння. Адже воно буде пристанищем для комах і шкідників. А також виглядатиме неакуратно.
Коли копати картоплю на зиму?
Якщо ви вирощуєте середньопізні або пізні сорти картоплі, то їх варто копати в кінці серпня – на початку вересня. Адже до того часу, картопелька перестала рости, її шкіра стала товста, плоди вже взяли все необхідне від картоплиння. Вони просто лежать і зберігаються у землі. Але довго їх там лишати не можна. До кінця серпня картоплиння вже зовсім висохло.
Якщо ви побачили, що картоплиння почало сохнути, листя стало жовтіти, то копати картоплю на зиму потрібно приблизно через 3 тижні.
Звісно, щоб точно зрозуміти, чи можна копати картоплю, варто обрати кілька кущів з різними ступенями всихання картоплиння. І якщо у всіх плодів тверда шкірка, вона не тонка, а картоплини досить великі і легко відділяються від куща, то вже можна викопувати. Якщо ж деякі картоплини мають надто суху шкірку, то їх варто пропустити і лишити до середини вересня.
Після того як картоплю викопали, її варто просушити в тіні або іншому сухому місці. Тоді варто плоди перебрати, очистити від землі, всі погані, підгнилі, пошкоджені, погризені екземпляри треба викинути або використати, якщо є потреба. Чисту картоплю кладуть в ящики або спеціальні мішки чи сітки і ставлять у сухому місці на 7 днів. Вологість у такому приміщенні повинна бути 90-95%. За той час всі погані плоди «проявлять» себе і ви зможете їх викинути.
Буває й таке, що дехто миє картоплю перед тим як закласти її на зберігання. Але для цього варто витратити багато часу, адже після того плоди треба дуже добре висушити. Це все ж особистий вибір кожного.
Картопля під час зберігання може почати гнити. Це буває тоді, коли є перепади температури, висока вологість. Для того, щоб цього не було можна обприскати плоди настоєм мідного купоросу чи трав’яним настоєм з полину, тютюну і т.д. Але в будь-якому випадку, картоплю перед тим як закладати на зберігання треба добре просушувати.
Що посадити після того як викопали картоплю?
Якщо ви дуже рано викопали картоплю, то можна посадити редис, листовий салат, шпинат, цибулю на зелень. Дехто навіть садить капусту, але тут потрібно мати вже готову розсаду. А, якщо ж ви живете у дуже теплих регіонах, то можна зібрати зразу два врожаї картоплі: після копання картоплі в кінці червня – до початку осені вже можна мати урожай молоденької картопельки.
Картопля забирає з землі фосфор і калій. Тому потрібно після того як викопали її, дати землі добрива, які поповнять запаси цих мінеральних речовин. Наприклад, використовувати суперфосфат і сіркокислий калій.
Вирощуйте і копайте картоплю з задоволенням, адже це легко, доступно і зручно! Також дивіться добірку рецептів для приготування страв із картоплі на нашому порталі.