“Література — се найвищий вицвіт людської цивілізації, найкраще її мірило” — слова, сказані великою людиною, генієм української літератури, їх написав Іван Якович Франко. Неможливо піддавати сумніву ці слова: найкраще про розвиток народу говорить його писемність.
Усі знають Франка як талановитого письменника. Але чи знали ви, що Іван Якович був громадським та політичним діячем, займався літературознавчою критикою, публіцистикою? Чи знали ви, що Леся Українка і Іван Франко мали дуже дружні стосунки? Українська поетеса вважала його зразком для наслідування. Впевнен, що маємо чим вас здивувати! Тож давайте ближче познайомимось з життєписом видатного українця.
Іван Якович Франко: Народження і дитинство
Народився майбутній письменник 27 серпня 1856 року у селі Нагуєвичі (зараз територія Львівської області).
Батько Івана, Яків Франко, був заможним ковалем. Є легенда (і, подейкують,що і сам Франко в неї вірив), що рід був започаткований німецькими колоністами, тому і прізвище сім’я письменника мала незвичне.
Мати була зі збіднілого шляхетського роду, та була менша за чоловіка майже на 30 років. Проте, це не завадило сім’ї жити щасливо і зробити кузню — власну справу — осередком, де збиралися люди, де завжди були раді одне одному. На жаль, коли Івану Яковичу було 9 років, батько раптово помер.
Мати вдруге вийшла заміж, на цей раз за майбутнього війта села Григорія Гаврилика, який прийняв дітей як своїх, допомагав пані Марії з господарством. Доброта і чуйність Григорія послугували тому, що Франко став дуже близьким з вітчимом і підтримував теплі дружні стосунки протягом усього життя.
Іван Якович Франко: Освіта
Батько Івана Яковича розумів важливість освіти для гарного майбутнього. Саме тому віддав сина у кращу школу, а згодом подбав про навчання в Дрогобицькій гімназії. Дослідники біографії Франка свідчать про момент, коли батько був присутній на іспиті, де нагороджувались кращі гімназисти, і почувши ім’я свого сина Івана, Яків Франко не зміг стримати емоцій і заплакав.
Іван Франко стає студентом Львівського університету. У ньому він вивчає філософію, літературу, мову.
В роки студентства Франко був у різних громадських організаціях, за що був покараний тогочасною австрійською владою. І все ж, йому вдається завершити навчання, що правда вже у відомому Чернівецькому університеті.
Слід відзначити, що радикальні погляди митця були сформовані під впливом Драгоманова. Та з Драгомановим пов’язувало не лише це; Франко мав добру дружбу з його племінницею, Лесею Українкою. Він казав про неї так: “єдиний мужчина в нашому письменстві”. А сама Леся вважала Івана Яковича неймовірно талановитим, і хоч поважала, але завжди могла гідно подискутувати з ним у разі необхідності.
Творчість
Творчий доробок Франка не просто великий, він грандіозний! Лише уявіть, він налічує близько шести тисяч творів. Крім того, Іван Якович зробив внесок в культуру і як драматург, і як літературний критик, і як перекладач.
Поетичну творчість Івана Франка можна поділити на 4 визначні періоди:
- Лірика молодечого романтизму, що охоплює 1873-1876 рр.
- Поезія пророцтва і бунту — 1876-1889 рр.
- Лірика “болю існування та щиролюдської моральності” — 1890-1901 рр.
- Поезія років недуги, або “катастрофи і катарсису” — 1907-1916 рр.
Слід зауважити, що структурувати свої твори Франко почав після виходу збірки “З вершин і низин”, що присвячена дружині. Загалом, в доробку Франка було близько 50 поем, але, на жаль, деякі з них автор так і не закінчив.
Франко був майстерним і у прозі; на сьогодні відомо, що під його авторством вийшло з десяток романів і повістей, а твори, що класифікуються як мала проза, налічують близько 150 одиниць.
Неймовірно, але Іван Франко писав не лише українською, а й польською та німецькою мовами.
Драматургія, мабуть була найбільшою пристрастю письменника — він працював в напрямку психологічної та історичної драми, а найпершу створив будучи ще в шостому класі! Та найвідомішою з них стала соціально-психологічна драма “Украдене щастя”.
Іван Якович Франко: Особисте життя
Той, хто прочитав хоча б один з ліричних творів митця, не матиме сумніву, що людина, яка так чуттєво і натхненно пише, вміє кохати.
Так, у житті Франка були три визначні жінки, яких він до нестями кохав. Першою була сестра друга Франка, Ольга Рошкевич. Кохання молодих людей було щирим та взаємним, але перший арешт Франка розбив їхній союз вщент: батьки не схотіли зятя, що був за ґратами, і віддали Ольгу за іншого. Для Івана Яковича це було справжньою особистою трагедією.
Та час минає, і в життя письменника приходить нове кохання — Юзефа Дзвонковська, але і тут чекала драма: пані хворіла, і знала, що залишилося їй недовго, тому не прийняла залицянь Франка.
Третьою жінкою, що зустрілася Івану Яковичу, стала Ольга Хоружинська. Вона полонила письменника своїм розумом, щирістю. В шлюбі з Ольгою народилося четверо дітей, але сам шлюб зазнавав проблем: родині не вистачало грошей, не було де жити — власного помешкання сім’я не мала. Втома від постійного напруження дала про себе знати…Тож подружжя стикнулося з взаємним невдоволенням.
Цікаві факти про Івана Франка
- Франко став першим українським письменником, який за свої праці почав отримувати фінансові винагороди;
- Був поліглотом: знав 19 мов, серед яких була польська, німецька, словацька, болгарська, литовська, італійська і навіть староєврейська!
- Дуже любив тварин, мав власних і допомагав тваринкам, роблячи для них перетримку у власному домі;
- Франко був затятим рибалкою;
- Мав не один псевдонім: Брут Хома, Джеджалик, Мирон, Руслан Кремінь, Марко — це ще не всі з багаточисленних підписів великого Каменяра!
Іван Якович Франко: Відомі цитати
- Лиш праця світ таким, як є, створила. Лиш в праці варто і для праці жить.
- Книги — морська глибина,
Хто в них пірне аж до дна,
Той, хоч і труду мав досить,
Дивнії перли виносить.
- Гумор — невідлучна прикмета кожного правдивого таланту.
- Як много важить слово,
Одно сердечне, теплее слівце!
- Мова росте елементарно, разом з душею народу.